Hokejisté Vítkovic zvítězili ve třetím utkání semifinále play-off extraligy v Pardubicích 3:0 a vedou v sérii na čtyři vítězné zápasy 2:1.

Hosté rozhodli o své první výhře na soupeřově stadionu po více než dvou letech třemi góly ve druhé třetině, zatímco Roman Málek v jejich brance byl letos v play-off už počtvrté neprůstřelný. Čtvrtý zápas se hraje ve čtvrtek opět v Pardubicích.

Hosté bez opory obrany Malíka byli v úvidu pod tlakem. Pardubičtí hráči se tlačili do útoku, ale obětavě hrající hokejisté Vítkovice i díky pozornému Málkovi drželi nulu a trpělivě čekali na svou šanci. Ta přišla ve 12. minutě, kdy se před pardubickou branku dostal osamocený Ujčík, brankář Růžička byl ale připravený.

Pardubičtí začali aktivně i druhou část hry, slibnou příležitost ale nezakončili střelou. Hra se okamžitě přelila na druhou stranu a Huna posla kotouč nečekaně pod horní tyčkou. Chvilku nato předvedli pěknou akci Kolář s Koukalem, ale Málek stačil vytěsnit mimo branku.

Ve 35. minutě měli Pardubice další velkou šanci na vyrovnání. Píša při přesilovce nahrával napříč brankovištěm Somíkovi se Špirkem, ani jeden z nich ovšem nedokázal dostat kotouč do branky. Vzápětí hráli přesilovku hosté a těsně před jejím skončením přidal neobsazený Vrána pohodlně druhý gól hostů. O 59 vteřin později bylo s domácími ještě hůře, když hned po vyhraném vhazování prostřelil Růžičku kanonýr Ujčík.

Do třetí části nahradil Růžičku v brance pardubice gólman Svoboda, ale příliš práce už neměl, neboť hosté se zaměřili na hlídání bezpečného tříbrankového náskoku. Jeho protějšek Málek byl sice výrazně zaměstnanější, pardubické střelce však přiváděl k zoufalství svou spolehlivostí a nakonec s přehledem uhájil nejen přesvědčivé vítězství Vítkovic, ale i čisté konto.

Trenéři po utkání

Pavel Hynek (Pardubice): "Výsledek i výkon je pro nás zklamáním. Musíme se z toho poučit, vyčistit si hlavy a zítra do toho půjdeme znovu. Musíme se vrátit do série. Musím ocenit hru soupeře, který nám toho moc nedovolil. Byl důraznější a silnější v předbrankovém prostoru a trestal naše chyby. Celkově se nám ale utkání nevydařilo. Roman Málek proti nám vychytal druhou nulu v sérii, ale věřím, že ho v příštím zápase dokážeme odčarovat."

Mojmír Trličík (Vítkovice): "Obě mužstva hrála velmi dobře. Potvrdila, že se nedostala do semifinále náhodou. Rozdíl byl v produktivitě, v přesilovkách nebo v jedné standardní situaci po buly."

HC Eaton Pardubice - HC Vítkovice Steel 0:3

Branky a nahrávky: 22. Huna (Strapáč, Punčochář), 38. Vrána (Pohl, Trnka), 39. Ujčík (Burger). Rozhodčí: Minář, Hodek - Kalivoda, Charvát. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. Diváci: 10.050 (vyprodáno). Třetiny: 0:0, 3:0, 0:0. Stav série: 1:2.

Pardubice: M. Růžička (41. A. Svoboda) - Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, M. Drtina - Kolář I, Koukal, Starý - Bartek, Zohorna, Somík - Kůrka, Rákos, Špirko - Pineault, Kousal, Buchtele - od 41. navíc Nahodil. Trenéři: Jandač a Hynek.

Vítkovice: Málek - Ficenc, Vosátko, Punčochář, Voráček, Ovčačík, Trnka, Bartoň, Rehák - Ujčík, Burger, Káňa - Huna, J. Sýkora, Strapáč - Pohl, Vrána, Klimek - Szturc, M. Hlinka, Tomas. Trenéři: Trličík a Moták.