Po čtvrtečním vítězství 2:1 nad Švédskem nevkročila reprezentační osmnáctka do dnešního zápasu nejlépe. Už po 70 sekundách dostala první lekci, kdy gólman Machovský vyrazil střelu Murphyho a poté puk pohodlně zasunul do branky Locke. O dvě minuty později při hře čtyři na čtyři se kanadští mladíci dostali do dalšího přečíslení, které proměnil Rielly.

Ze studené sprchy se svěřenci kouče Jiřího Šolce sbírali jen těžko, navíc se ve 14. minutě dostali pod ještě větší tlak při vyloučení Musila. Přesilovku za necelou minutu využil Scheifele a zdálo se, že se zápas změní v debakl.

Češi se nezmohli ani na gól

Ve druhé třetině se hra vyrovnala a v 27. minutě měl dokonce Frk na hokejce snížení. Střelou mezi kruhy však trefil pouze plexisklo za Subbanovou brankou. Stejně dopadly i další dva souboje českého útočníka s bezchybným kanadským gólmanem.

Kanada se do většího tlaku dostala opět až v závěrečné třetině. Scheifele svým druhým gólem zvýšil na 4:0 a konečnou podobu výsledku stanovil v 55. minutě proměněnou přesilovkou Murphy.

České mladíky čeká po dni volna nedělní souboj s Norskem, které dnes utrpělo debakl 2:10 se Švédskem a na MS je zatím bez bodu.

Chyběly síly

Hrdina duelu se Švédskem brankář Machovský neměl proti Javorovým listům tolik práce, přesto lovil hned pětkrát puk ze své branky. "Byli jsme ze začátku zápasu hodně unavení. Dostali jsme v úvodu tři rychlé branky a to rozhodlo. Cestu zpět do zápasu jsme už nenašli," naznačil, že o osudu utkání bylo brzy rozhodnuto.

"Každý den nemůžeme porazit lepšího soupeře. V dnešním utkání se ukázalo, že Kanada byla lepší a vyhrála zaslouženě," uznal kvality soupeře Machovský, jenž si připsal 24 úspěšných zákroků.

I podle trenéra Jiřího Šolce se o pětigólový příděl postaral především vyčerpávající zápas se Švédskem. "Šedesát minut jsme se rvali o lepší výsledek a hráčům nemám prakticky co vytknout. Nějaké taktické chyby tam byly, ale musím kluky pochválit za vůli, nasazení a bojovnost," uvedl.

Mistrovství světa hokejistů do osmnácti let v Drážďanech:

Skupina B:

Česká republika - Kanada 0:5 (0:3, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 2. Locke (Murphy, Quine), 4. Rielly (Quine, McNiell), 15. Scheifele (Murray, Murphy), 51. Scheifele (Catenacci, Murray), 55. Murphy (Murray). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Stricker (Švýc.) - Horinek (SR), Wahl (USA). Vyloučení: 6:6. Využití: 0:2. Diváci: 2027.

Sestava ČR: Machovský - T. Pavelka, Hrbas, Šidlík, Musil, Jeník, Růžička - Frk, Hyka, Faksa - Hampl, Hertl, Jaškin - Sedlák, Švihálek, Rousek - Moravec, Beránek, Beran. Trenéři: Jiří Šolc a Martin Hosták.