Navzdory možnostem, které konkurenční doložky zaměstnavatelům poskytují, je jejich současné využití podnikateli naprosto minimální. Podnikatelé považují tento instrument za nevýhodný. Důvodem je především jeho nákladnost a nízká vynutitelnost. To se nyní snaží změnit ministerstvo práce a sociálních věcí. Jako součást připravované rozsáhlé novely zákoníku práce předkládá výrazné změny, které vyznívají ve prospěch podnikatelů.
"Cílem je novou úpravu více přiblížit potřebám zaměstnavatelů, poskytnout přiměřenou ochranu jejich oprávněným zájmům, a to při současném respektování a ochraně práv a zájmů zaměstnanců," řekl Petr Šimerka, náměstek ministra práce a sociálních věcí s tím, že účinnost novely je plánována na 1. ledna 2012. Nyní se zapracovávají připomínky. Do vlády by měla jít na přelomu dubna a května.
Odbory jsou proti
Novela se snaží doložky mnohem více přiblížit potřebám byznysu. Mezi nejpatrnější rozdíly patří prodloužení doby, na kterou je možné konkurenční doložky sjednat, z jednoho roku na dva a současně snížení peněžitého vyrovnání z průměrného měsíčního platu na pouhou jednu polovinu. Obvyklé přitom doposud bylo, že doložky se uzavíraly na maximální dobu - tedy jeden rok. Navrhovaná změna tím výrazně posiluje práva zaměstnavatelů. Pokud projde, měly by se doložky dostat do více pracovních smluv. Dosud se totiž týkaly pouze úzké skupiny zaměstnanců - typicky vedoucích zaměstnanců od určité úrovně v hierarchii společností, kteří přicházejí do styku s klienty nebo odběrateli společnosti, či specialistů ve specifických odvětvích, například IT.
S rozšířením působnosti doložek však mají problém organizace zastupující zaměstnance. Zásadně nesouhlasíme s rozšířením doby trvání, snížením kompenzace zaměstnancům či zrušením zásady, že konkurenční doložku lze uzavřít až po skončení zkušební doby, namítá Vít Samek, vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů.
Marie Janšová, advokátka Glatzová & Co., naráží i na další podstatnou novinku, kterou návrh obsahuje - povinnost při uzavírání smlouvy obsahující konkurenční doložku vymezit okruh osob, území nebo činností, kterých se zákaz konkurence bude týkat. "Současný nešvar je, že ve firmách, kde se doložky aplikují, často stejnou doložku používají firmy plošně pro všechny nebo pro většinu zaměstnanců. To je samozřejmě absolutně špatně," popisuje praxi Janšová.
I sebelepšího manažera musíte otestovat
Doložky mají chránit zaměstnavatele před zneužitím know-how či informací, které zaměstnanec během svého působení získal. Jejich smyslem ale není zamezit jakékoliv konkurenci. Jenže realita je jiná. Pavla Kratochvílová, advokátka Cameron McKenna, se setkala s takovými konkurenčními doložkami, které zahrnovaly i například zákaz nabývání akcií konkurenčních společností nebo okopírování veškerých činností podnikatelů tak, jak byly uvedeny v obchodním rejstříku. Do budoucna by však mělo platit, že nedojde-li k přesnému vymezení, soud bude mít pravomoc doložku zrušit nebo nově i omezit.
Advokátka Janšová upozorňuje také na další problém současných doložek: pokud chce zaměstnavatel použít konkurenční doložku, nemůže současně sjednat zkušební dobu. "To je obtížně řešitelný problém. I sebelepšího manažera je přece nutné otestovat, vždyť nemusí zapadnout do kolektivu. Potíž je v tom, že po uplynutí zkušební doby lze zaměstnance jen velmi obtížně přinutit k přijetí nové pracovní smlouvy, která bude doložku obsahovat," upozorňuje.
Novela může vyvolat nekončící spory
Za velmi sporné právo v nové úpravě odborníci považují možnost zaměstnavatele odstoupit od vyplácení peněžitého vyrovnání, pokud firma nemá "zjevně důležitý" důvod svému bývalému zaměstnanci bránit v práci pro konkurenci. "Nebude ale vůbec jasné, co je zjevně důležitým zájmem na dodržování konkurenční doložky," namítá Kratochvílová s tím, že existuje riziko, že zaměstnavatelé toho budou zneužívat. "S něčím takovým jsem se v zahraničí nikde nesetkala," říká.
Pokud by úprava prošla, dá se očekávat, že v mnoha případech nastane situace, že zaměstnavatelé po rozvázání pracovního poměru s pracovníkem následně prostě prohlásí, že již odpadl důvod pro zákaz konkurence. Budou přitom argumentovat tím, že nemají zjevně důležitý důvod k dalšímu dodržování doložky. V takovém případě se mohou velice snadno zbavit své povinnosti platit zaměstnanci peněžité vyrovnání a bude záviset pouze na zaměstnancích, zda si nechají takové jednání líbit, nebo jej soudně napadnou.
Na druhou stranu v navrhované úpravě zcela chybí ustanovení, které by umožňovalo zaměstnavatelům konkurenční doložku vypovědět. "Bylo by vhodné a férové, kdyby výpověď musela přijít např. měsíc před skončením pracovního poměru nebo by ze zákona byla stanovena výpovědní lhůta, aby mohl zaměstnanec příslušně reagovat," říká Janšová.
Cílem je novou úpravu více přiblížit potřebám zaměstnavatelů a poskytnout přiměřenou ochranu jejich oprávněným zájmům.
Petr Šimerka, náměstek ministra práce a sociálních věcí
Navrhované změny v konkurenčních doložkách
(účinnost plánovaná na 1. 1. 2012)
Doba
Nově bude možnost sjednat délku trvání doložky na maximálně 2 roky. Dosud to byl pouze 1 rok.
Protiplnění
Minimální výše peněžitého vyrovnání je stanovena pouze na polovinu průměrného měsíčního výdělku zaměstnance. Dnes je to celá jeho výše.
Specifikace
Nově bude zavedena povinnost specifikovat v konkurenční doložce území, okruh činností nebo osob, kterých se bude zákaz týkat.
Omezení
Soudy budou mít nově možnost konkurenční doložku omezit. Dosud ji mohly pouze úplně zrušit.
Zkušební doba
Bude možné sjednat v pracovní smlouvě současně zkušební dobu i konkurenční doložku.
Možnost odpadnutí
Zákaz konkurence odpadne, nebude-li mít zaměstnavatel zjevně důležitý zájem na jeho dalším dodržování.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist