Hokejisté Bostonu a Tampy Bay uspěli v rozhodujícím sedmém utkání prvního kola play off NHL a postoupili do semifinále Východní konference. Bruins do další fáze posunula domácí výhra nad Montrealem 4:3 v prodloužení, Lightning si postup vybojovali vítězstvím 1:0 v Pittsburghu.

Druhé kolo play off startuje už v noci ze čtvrtku na pátek, kdy Vancouver doma hostí Nashville.

Boston v posledním souboji s Montrealem přišel v základní hrací době o vedení 2:0 a 3:2, přičemž ve dvou hostujících gólech měl prsty útočník Tomáš Plekanec. V prvním případě se kladenský odchovanec zmocnil po chybě domácích kotouče ve středním pásmu a samostatný únik v oslabení zakončil brankou na 2:2.

V předposlední minutě pak připravil vyrovnávací trefu pro P. K. Subbana, který střelou od modré poslal zápas do prodloužení. V něm rozhodl po necelých šesti minutách Nathan Horton. Tomu se povedlo rozhodnout v prodloužení v sérii už podruhé.

"Myslím, že Horton nás zachránil, jinak bychom tuhle sérii možná nevyhráli. Dostal všechny ty hvězdy, které obvykle vyhrávají zápasy," pochválil Hortona útočník Bostonu Patrice Bergeron.

Plekanec, Michálek a Hamrlík mohou přijet na MS

S vyřazením Montrealu skončila v zámoří sezona dalším třem českým hráčům: Plekancovi a obráncům Romanu Hamrlíkovi a Jaroslavu Špačkovi, který v sedmém zápase na ledě Bostonu nastoupil, přestože minulé střetnutí nedohrál poté, kdy byl otřesený z nárazu na mantinel.

Trenér českého národního týmu Alois Hadamczik už dříve avizoval, že si se všemi třemi hráči bude chtít promluvit kvůli jejich případné účasti na mistrovství světa, které v pátek startuje na Slovensku.

Dramatická série mezi Pittsburghem a Tampou Bay vyvrcholila sedmým zápasem, v němž dominovali brankáři. Domácí Penguins nedokázali za celý zápas najít recept na gólmana Dwayna Rolosona, který zneškodnil všech šestatřicet střel.

Na druhé straně udržoval tým v naději do poslední chvíle i Marc-Andre Fleury, jenž pustil pouze jeden gól z 23 pokusů hostí. Nestačil pouze ve 26. minutě na střelu Seana Bergenheima. S Pittsburghem vypadl z bojů o Stanley Cup i obránce Zbyněk Michálek.

Východní konference

Boston - Montreal 4:3 v prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 4. Boychuk, 6. Recchi, 50. Kelly, 66. Horton - 10. Y. Weber (Hamrlík), 26. Plekanec, 59. Subban (Plekanec). Střely na branku: 34:37. Diváci: 17.565. Konečný stav série: 4:3.

Pittsburgh - Tampa Bay 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 26. Bergenheim. Střely na branku: 36:23. Diváci: 18.507. Konečný stav série: 3:4.