Čeští hokejisté se v semifinále mistrovství světa na Slovensku utkají v pátek se Švédy. Ti si zajistili postup díky čtvrtfinálové výhře nad Německem 5:2, k níž přispěl dvěma góly a asistencí útočník Martin Thörnberg. Odveta semifinálové bitvy z loňského šampionátu v Německu začne v 16.15.

Lepší nástup do zápasu si mohli Švédové proti houževnatým Němcům jen sotva přát, neboť už po 27 vteřinách otevřel se štěstím skóre tečovanou ranou Thörnberg. Chvíli nato sice mohl zvýšit Tedenby, ale gólman Endras byl proti. Hned na začátku třetí minuty ale bylo vyrovnáno, když si Barta nabruslil do útočného pásma a parádní trefou do horního růžku nedal Fasthovi nejmenší šanci zasáhnout.

Podle statistik dosud nejlepší gólman turnaje se poté vytáhl proti Müllerovi s Trippem a nedovolil Němcům obrátit stav ve svůj prospěch. Endrase na druhé straně krátce poté zachránila od pohromy tyčka, ale v 16. minutě už Švédové opět vedli, když Berglund z mezikruží namířil přesně mezi betony německého brankáře.

Důležitá byla 25. minuta, v níž favorizovaní Švédové dokázali odskočit svému soupeři, který vyhrál úvodní dějství na střely 18:14, na rozdíl dvou branek. Persson se při zpracovávání kotouče před Endrasem po rychlé přímočaré kombinaci už chystal na bekhendový blafák, ale puk mu sklouzl z čepele a prošel překvapenému gólmanovi mezi betony do sítě potřetí. Za necelé čtyři minuty udeřili Švédové počtvrté.

Švédové však jako kdyby to s bohorovností poté až přehnali a nechali se Němci zatlačit. Těm vrátil naději na zopakování loňského senzačního postupu do semifinále Wolfův gól 76 vteřin před závěrem druhé části.

Švédové ale ve 49. minutě definitivně zlomili německý odpor gólem Thörnberga.

Švédsko - Německo 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Thörnberg (Berglund), 16. Berglund (Thörnberg, Fasth), 25. Persson (Nilsson, Ekman Larsson), 29. Eriksson (Rundblad, Nilsson), 49. Thörnberg (Berglund, Pääjärvi-Svensson) - 3. Barta (Mauer, Kink), 39. Wolf (Rankel, Holzer). Rozhodčí: Šindler (ČR), Rönn - Terho (oba Fin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 4:7. Bez využití. Diváci: 8986.

Švédsko: Fasth - Gunnarsson, Petrasek, Rundblad, S. Kronwall, Fernholm, Erixon, Ekman Larsson - Thörnberg, Pääjärvi-Svensson, Berglund - Eriksson, Persson, Nilsson - Tedenby, Krüger, Silfverberg - Ericsson, Wallin, Backlund - Sjögren. Trenér: Pär Marts.

Německo: Endras - Krueger, Dietrich, Braun, Holzer, Lavallee, Hördler, Reul, N. Goc - Wolf, Hospelt, Rankel - Ullmann, P. Reimer, Müller - Gogulla, Tripp, Schütz - Barta, Mauer, Kink. Trenér: Uwe Krupp.