Čeští fotbalisté porazili ve svém prvním zápase na ME U21 Ukrajinu 2:1. Svěřenci trenéra Dovalila předvedli ve druhém poločase zlepšený výkon a díky dvěma brankám kapitána Dočkala si připsali tři body do tabulky.

Čeští hráči nebyli od úvodu utkání tím aktivnějším týmem, tempo diktovala spíše Ukrajina. K vidění bylo více faulů než pěkných přihrávek nebo střeleckých pokusů.

První půle se odehrála prakticky bez větších příležitostí, z českého týmu se k vážnější střele dostal jen Hořava. Jeho pokus ale skončil zhruba dva metry vedle levé tyče. Chybu Marka Suchého ze 40. minuty nepotrestal Zozulja, jehož střelu zblokoval Mazuch.

Svěřenci trenéra Dovalila se snažili co nejvíce hledat v útoku nejlepšího střelce kvalifikace Tomáš Pekharta. Ale zejména snaha kapitána Bořka Dočkala hledat Pekharta zůstala nevyslyšena.

Kapitán zavelel

A proto se ve 49. minutě kapitán Dočkal nerozpakoval a rozhodl se vystřelit sám. A udělal to nejlepší, co mohl, protože jeho bomba skončila v brance a Češi se dočkali uklidňujícího vedení.

Za sedm minut vedla lvíčata už o dvě branky. O navýšení vedení se postaral opět Bořek Dočkal, který využil pěkné kombinace českého týmu před vápnem. Vácha našel přesnou přihrávkou Dočkala na hranici pokutového území a český kapitán levou nohou poslal míč po zemi přesně k tyči.

Dvě branky český tým uklidnily, svěřenci trenéra Dovalila začali diktovat tempo hry. Do obrovské šance se dostal Ondřej Čelůstka, ale jeho gólovou hlavičku vytěsnil mimo tři tyče jeden z ukrajinských obránců.

Ukrajina hrozila

Jakoby se čeští mladíci viděli už v šatně. V 86. minutě Ukrajinci využili rozhozené české obrany a Bilij zcela osamocen před brankářem Vaclíkem snížil na 1:2.

V závěru zápasu si soupeř českého týmu vynutil tlak, ale Češi se ubránili a připsali si první výhru na turnaji.

Česká republika "21" - Ukrajina "21" 2:1 (0:0)

Branky: 49. a 56. Dočkal - 88. Bilij. Rozhodčí: Mažič (Srb.) - McGrath (Ir.), Koskela (Fin.). ŽK: Pekhart, Gecov, Morávek, Vácha - Zozulja. Diváci: 4500.

Sestavy:

ČR: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Lecjaks - Gecov - Dočkal, Hořava (46. Morávek), Vácha (90. Mareček), Kovařík (74. Hloušek) - Pekhart. Trenér: Dovalil.

Ukrajina: Kanibolickij - Butko, Rakickij, Kryvcov, Putivcev - Česnakov, Stěpanenko (54. Parcvanija) - Morozjuk (64. Bilij), Konopljanka, Jarmolenko (87. Kravec)- Zozulja. Trenér: Jakovenko.