Spolupráce Karla Pitáka a Davida Lafaty přinesla Jablonci vítězství v úvodním duelu 2. předkola Evropské ligy. Jablonec na hřišti albánského Flamurtari Vlora přežil několik šancí domácích a po tyčve Pitáka se dočkal v druhém poločase.

Jablonecký záložník dvakrát předložil míč volnému Davidu Lafatovi, který dokázal, že góly umí dávat nejen v české lize.

"Určitě jsme velmi spokojeni, takové vítězství je na začátku sezony pozitivní. V pohárovém systému je výsledek 2:0 venku velmi pozitivní a dává příznivé naděje do odvety," řekl trenér František Komňacký. Jablonečtí se radovali z vítězství v evropských pohárech poprvé od sezony 1998/99, kdy porazili kyperský Apollon Limasol.

Komňackého těšilo, že jeho svěřenci měli duel většinu času pod kontrolou. "Museli jsme si dávat pozor hlavně na rychlost soupeřových útočníků, to je jejich největší devíza. Musím říct, že se nám to až na jeden dva případy podařilo a kromě začátku druhého poločasu jsme měli hru v poli pod kontrolou," pochvaloval si zkušený kouč.

Jablonečtí toužili ve svém prvním soutěžním duelu nové sezony napravit loňský propadák s kyperském Apoelem Nikósie a vybojovat si dobrou výchozí pozici pro domácí odvetu. Vedle snaživého soupeře se však museli ve stodvacetitisícovém městě na jihozápadě Albánie vyrovnávat také s téměř čtyřicetistupňovým horkem i bouřlivým prostředím zaplněného stadionu, který aplaudoval každému útočnému náznaku domácího týmu.

Obranu Baumitu zlobil především rychlonohý hrot Xhafaj. V 21. minutě postupoval sám na Špita, ale jablonecký brankář situaci přečetl, dobře vyběhl a ukopl míč do bezpečí.

Také druhou půli odstartovali domácí aktivně a Jablonec zpočátku přehrávali. Nejblíže gólu byl opět Xhafaj. V 57. minutě znovu běžel vstříc Špitovi, udělal mu ve vápně kličku, ale pak nepochopitelně upadl a místo odpískání penalty si vysloužil žlutou kartu za simulování.

Od té chvíle domácí domácí zcela odpadli a poslední půlhodinu ovládl Jablonec. V 62. minutě ještě Kovařík po chybě brankáře Mocky mířil obloučkem nad, ale dvacet minut před koncem už Severočeši slavili.

Piták načechral míč za obranu na nabíhajícího Lafatu a ten pohotovou střelou z voleje potvrdil, že si střeleckou formu z jarní sezony přenesl i do nového ročníku. O šest minut později si oba jablonečtí hráči gólovou spolupráci zopakovali: tentokrát měl nejlepší ligový kanonýr pozici snadnější a v klidu umístil balon do odkryté branky.

Úvodní zápas 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

Flamurtari Vlora - Baumit Jablonec 0:2 (0:0) Branky: 70. a 76. Lafata. Rozhodčí: Karasev - Baryšnikov, Semenov (všichni Rus.). ŽK: Xhafaj - Loučka, Eliáš.

Flamurtari: Mocka (82. Spaho) - Begaj (56. Progni), Brahja, Veliu, Ahmataj - Arberi, Sakaj, Lena, Kuqi - Xhafaj, Shehaj (76. Idrizaj). Trenér: Magani.

Jablonec: Špit - Eliáš, Beneš, Pavlík, Jablonský - Kopic (72. Vošahlík), Loučka, Piták, Jarolím, Kovařík (63. Novák) - Lafata (85. Třešňák). Trenér: Komňacký.