Kde je tedy pravda? Na mysli nám vytane opět ten jemný a křehký pojem "worklife balance". Pojem, vnímající náš život s časovým nadhledem a hodnotovým odstupem. Kariéra je pak skutečně jen nezbytná součást našeho bytí "zde". Součást, která nám bere většinu času, sil a individuálně a podle okolností nás naplňuje uspokojením nebo naopak deprimuje svým průběhem.
WORKLIFE BALANCE NEBO SKLUZAVKA?
Část našeho života se tedy nazývá kariéra. Její vnímání i její působení je individuální. O tom, jak má vypadat si rozhodujeme částečně sami, částečně je nám to dáno okolnostmi. Většina z nás usiluje o smysluplné naplnění svého života a rozdělení času mezi kariéru, rodinu, přátele, své touhy a sny a širší okolí. Žijeme v rychlé době, chceme všechno stihnout, všude být a všechno znát. A tak nakonec svůj život čas od času rozkmitáme v neúměrné míře a z vyrovnané plošiny nazývané "worklife balance" se stane skluzavka. Velmi často je v pozadí honba za penězi a udržení statusu.
V užším slova smyslu je kariéra pojímaná jako pracovní část života. A tady skutečně peníze nehrají většinou až takovou roli, jakou jim obecně přisuzujeme. Mnohé napoví studie americké společnosti BlessingWhite zahrnující více než 11 tisíc zaměstnanců v Severní Americy, Asii, Austrálie a Evropy.
PRÁCE MŮŽE BÝT KONÍČKEM
Podle této studie téměř 30 % dotázaných setrvává ve firmě, protože je práce baví. Na druhém místě je možnost pracovního postupu (necelých 20 %), následuje osobnost nadřízeného (17 %), kolegy nebo ekonomická situace (15 %) a poslání organizace (11 %). Druhý pohled je směřován na důvody odchodů zaměstnanců z firem. Nejčastějším důvodem pro odchod od současného zaměstnavatele je nedostatek příležitostí pro postup, který jmenovalo 26 % respondentů. Následovaly pracovní podmínky, kolegové, ekonomické situace a poslání organizace (18 %), neuspokojivá práce (15 %) a nedostatečné finanční ohodnocení (15 %).
Pomineme-li skutečnost, že pracovní poměr vzniká především za účelem výdělku, pak rozhodovací procesy během pracovního poměru jsou penězi ovlivněny již výrazně méně.
KARIÉRA JE PŘECE TAKÉ PŘÍBĚH
A kariéra v širším slova smyslu? Ta je na tom již zásadně jinak. Každý druhý se rád pochlubí velikostí a luxusem svého domu, sílou vlastních aut a exotikou nákladných dovolených. Přesto, dostaneme-li se na téma úspěchu či neúspěchu celoživotní kariéry, peníze náhle ztrácejí svou váhu. Najednou je to o tom, co jsme zažili, zvládli a co dokázali, nikoliv o množství vydělaných a utracených peněz.
Na závěr jen dva živé příběhy: Před časem jsem seděl s významným starším chirurgem. Vyprávěl mi o své úspěšné kariéře. Se zapálením popisoval složité operace a noci probdělé nad vědeckou prací. Ani jednou jeho myšlenky nezabloudily k penězům. Byl stále na operačním sále a v laboratoři. Pár dní nato jsme seděli se skupinou nesmírně úspěšných finančníků již v důchodovém věku. Opět se zaujetím celý večer vyprávěli o stresových situacích, překážkách, které museli překonat, prohrách, z nichž se znovu a znovu dokázali zvednout. Nikdo za celý večer nemluvil o vydělaných penězích. Pokud je tomu tak i v dalších profesích, pak platí ono staré konfuciánské: "Cesta je cíl".
Zdeněk Šimek
Vedoucí katedry řízení lidských zdrojů VŠEM
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist