Úvodní kolo nejvyšší české fotbalové soutěže dnes pokračuje třemi zápasy. Poté, co včera Dukla remizovala s Olomoucí a Bohemians porazili v malém derby Slavii, vstoupili do ligových bojů také fotbalisté Baníku Ostrava.

Omlazený slezský kádr sice už v prvním poločase vedl vysoko 3:1, přesto utkání s Teplicemi do vítězného konce dotáhnout nedokázal. Podobně si vedla i mistrovská Plzeň, která s Libercem dvakrát vedla. Severočeši ale sebevědomým výkonem nakonec dokázali v Plzni uválčit cenný bod. Radují se i hráči Příbrami, kteří vezou po výhře 3:2 všechny body z trávníku Slovácka.

Baník Ostrava - FK Teplice 3:4

Teplice začaly aktivněji, ale skóre otevřeli domácí, když v šesté minutě nasměroval Řezníkův centr Ferenčík jemnou tečí na bližší tyči do branky. Z vedení se však Baník dlouho netěšil. Po Zejdlerově špatném odkopu poslal Vachoušek přetažený centr hlavou do břevna, ale odražený balon už Stožický vrátil do sítě.

I ostravská reakce však byla bleskurychlá a hned z protiútoku trefil šibenici táhlou ránou Hušbauer. Domácím v první půli vyšlo, na co sáhli. Šenkeřík si po další akci agilního Ferenčíka vymodlil na Matulovi faul v pokutovém území a Kraut dal ve 27. minutě z penalty Baníku dvougólový náskok.

Jenže v defenzívě byla Ostrava nejistá a zranitelná. Nejprve snížil nádhernou ránou Stožický, ještě před přestávkou vyrovnal Vachoušek. Tři body si hosté zařídili hned po přestávce, když se po Stožického rohu trefil hlavou Lukáš. Baník už nedokázal zareagovat.

Branky: 6. Ferenčík, 11. Hušbauer, 27. Kraut z pen. - 9. a 38. Stožický, 42. Vachoušek, 51. Lukáš. Rozhodčí: Královec - Vysloužil, Kocián. ŽK: Matula (Teplice). Diváci: 4458.

Sestavy:

Ostrava: Krbeček - Řezník, Adámik, Dreksa, Zejdler - Lukeš, Greguš - Kraut, Hušbauer, Ferenčík (63. Tomanica) - Šenkeřík. Trenér: Marko.

Teplice: Grigar - Matula, Smejkal, Lukáš, Rosa - Čajič, Ljevakovič, Vachoušek - Vondrášek (77. Zoubele), Mahmutovič (90. Siva), Stožický (87. Jungr). Trenér: Rada.

Ostrava kráčí ve šlépějích z letní přípravy a v posledních šesti zápasech dostala neuvěřitelných 22 gólů. "Tři góly jsou pozitivní, ale problém defenzívy trvá a nejsem s tím spokojený. Je to věc práce, změnili se oba stopeři. Přitom druhý a třetí gól to nebyla ani tak chyba defenzívy jako chybějícího důrazu. Dneska rozhodly souboje ve středu pole, kde jsme propadli," řekl ostravský kouč Karol Marko.

Trenér Teplic Petr Rada vyzdvihl morálku svých svěřenců. "Musím jim poděkovat, protože byli až po krk v žumpě a dostali se z toho. Dát čtyři góly venku a nevyhrát, to už by bylo trestuhodné. Ale myslím, že jsme byli celé utkání lepším týmem," řekl Rada.

Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 2:2

Liberec od úvodu potvrzoval, že nepřijel na rozdíl od většiny týmů do Plzně pouze bránit. Plzeňské obraně dělal problémy především Dočkal. Po čtvrthodině napřáhl z úhlu a Daněk se musel hodně natahovat, aby vytáhl pokus na roh. Za minutu už udeřilo na opačné straně: Nezmar se teprve podruhé v lize postavil na stopera a uvedl se nešťastným odkopem, který z pozice za vápnem napálil nechytatelně pod břevno Rajtoral a oslavil 20. ligový gól.

S Libercem inkasovaný gól nijak neotřásl a brzy mohlo být srovnáno. Dočkal poslal před branku nadýchaný centr ze strany a Breznaník hlavičkou těsně minul. V 26. minutě už ale hosté z totožné akce udeřili, slovenský středopolař zužitkoval Štajnerův centr. Obhájce titulu byl dnes ovšem mimořádně produktivní a prosadil se i ze své druhé výraznější šance. Přízemní centr z prava prodloužil Bystroň a míč zapadl k zadní tyči.

Ani druhý obdržený gól Severočechy nesrazil. Chvíli před pauzou ještě uchránil domácí před inkasováním po střele Bosančiče za již překonaným Daňkem na brankové čáře Čišovský, ale krátce po změně stran už bylo znovu vyrovnáno. Nepozornost domácích po příchodu z kabin ztrestal ve 47. minutě Štajner, který doklepl míč po Breznaníkových střele z otočky.

Branky: 16. Rajtoral, 33. Bystroň - 25. Breznaník, 47. Štajner. Rozhodčí: Zelinka - Chytil, Pelikán. ŽK: Horváth, Čišovský - Vácha, Nezmar. ČK: 86. Čišovský. Diváci: 3740.

Sestavy:

Plzeň: Daněk - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Jiráček, Horváth - Petržela, Kolář (88. Ševinský), Pilař (58. Trapp) - Bakoš (72. Ďuriš). Trenér: Vrba.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Polák, Fleišman - Dočkal, Vácha, Bosančič (83. Janů), Breznaník - Štajner, Šural (68. Rabušic). Trenér: Šilhavý.

Mistrovská Plzeň stejně jako vloni proti Olomouci vstoupila do sezony remízou 2:2 a kouč Pavel Vrba i tentokrát považoval nerozhodný výsledek za spravedlivý. "V prvním poločase snesla naše hra větší měřítko, v druhém poločase byl aktivnější Liberec. Nevím, jestli se projevilo, že jsme hráli ve středu velice těžké utkání v Trondheimu, ale na to se nechci v žádném případě vymlouvat. Liberec ukázal, že má kombinačně nadstandardní hráče a dělal nám problémy," připustil Vrba na tiskové konferenci.

Liberecký kouč Jaroslav Šilhavý bod z Plzně bral, i když Severočeši podle něj mohli dokonce získat tři body. "Plzeň byla v prvním poločase lepší, ve druhé půli jsme měli více ze hry zase my a Plzeň jsme chvílemi přehrávali. Chybou akorát bylo, že v závěru zvlášť po tom vyloučení jsme se víc neporvali o výhru. Bod z Plzně je ale cenný a náš výkon snesl měřítko. Jsem rád, že jsme dvakrát dokázali zvednout hlavu a srovnat to," řekl.

Slovácko - Příbram 2:3

Nátlaková hra vynesla fotbalistům Slovácka výraznou převahu, z níž si jen za první poločas vypracovali minimálně pět vyložených gólových příležitostí. Několikrát se vyznamenal i příbramský brankář Hruška, jenž stačil v poslední chvíli míč před cestou do sítě zázračně vyrazit.

Vedle agilního Doška trápil obranu Příbrami také hbitý a technicky dokokonale Ondřejka, z jehož úniků hrozilo také časté nebezpečí. Právě Ondřejka nastartoval sérii šancí, na jejichž neproměňování domácí doplatili: jeho ideální přihrávku zahodil šanci Hlúpik, vzápětí nastřelil Perútka břevno, ve 26. minutě brankář Hruška vyrazil Volešákovu střelu k tyči a stejným způsobem příbramský gólman zasáhl i po hlavička Doška. Těsně před poločasem ještě Došek připravil šanci Fujerikovi, ale i on nechal vyniknout Hrušku.

Příbram ožila po hodině hry a 64. minutě zmrazil domácí fanoušky Koukal, jehož střela z dvaceti metrů se odrazila od tyče do sítě. Slovácko za pět minut odpovědělo vyrovnáním po asistenci Doška a trefě Hlúpika, jenže Příbram potrestala špatně bránícího soupeře dalšími dvěma góly, o které se postarali Wágner a Krejčí. Domácí se snažili utkání ještě zdramatizovat, jenže Doškem proměněná penalta přišla až v nastavení a na vyrovnání už čas nezbyl.

Branky: 69. Hlúpik, 90+3. z pen. Došek - 64. Koukal, 72. Wágner, 81. Krejčí. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Slavík. ŽK: Volešák, Kordula - Hejda, Ricka. Diváci: 4823.

Sestavy:

Slovácko: Filipko - Kuncl, Kordula, Trousil, Kubáň - Fujerik, Perútka, Volešák (60. Poliaček), Hlúpik - Došek, Ondřejka. Trenér: Soukup.

Příbram: Hruška - Ricka, Hejda, Krejčí, Pleško - T. Pilík (90. Jurdík), Tarczal, Koukal, Papšys (59. Mareš) - Wágner, Šlapák (76. Videgla). Trenér: Vavruška.

"Měli jsme v prvním poločase vést minimálně o dvě branky. Přitom nemohu hráčům nadávat. Šance jsme si vypracovali, řešili je správně, jenom jsme nedali branky. Famózní výkon podal brankář Hruška," uvedl po utkání domácí kouč Miroslav Soukup, podle kterého měl zápas svou kvalitu. "My jsme se ve finální fázi ale neprosadili a soupeř využil z minima maximum. Z prvních dvou střel na naši branku jsme inkasovali dva góly," povzdychl si Soukup.

Lepší ligovou premiéru si nemohl přát nový příbramský trenér David Vavruška. "Slovácko vstoupilo do zápasu mnohem lépe. My jsme měli velkou porci štěstí a výborného Hrušku v brance, který drží Příbram nad vodou dlouhodobě a stává se z něj pomalu ikona," řekl trenér Vavruška na adresu hráče, který byl na reprezentačním herním kempu v Japonsku.