Vážená tazatelko,

Zaměstnavatel Vám může dát výpověď jen z důvodů uvedených v § 52 Zákoníku práce, který mimo jiné v odstavci 1) pod písmenem f) stanoví podmínku pro dání výpovědi takto: „nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce.

Spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil."

Dle § 67 zákoníku práce přísluší zaměstnanci odstupné jen z důvodu uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, a zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr podle § 56, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Tudíž v případě, že by zaměstnavatel splnil všechny podmínky nutné pro výpověď podle § 52 písmeno f, na odstupné byste nárok neměla.

Ovšem dle našeho názoru, kdyby Vám zaměstnavatel dal výpověď podle tohoto předmětného ustanovení bez toho, aby Vás písemně upozornil na nedostatky, byla by tato výpověď neplatná.