S cenou Institutu interní komunikace (IIK) Grand Prix se chce pořádající sdružení odlišit především v míře zpětné vazby, kterou soutěž oboru interní komunikace přináší. Úkolem osmičlenné poroty nebylo jen vybrat vítěze čtyř kategorií, ale i poskytnout verbální hodnocení úrovně prací, které je k dispozici veřejnosti.
Tištěná publikace
Zadavatel: T-Mobile
Projekt: Magazín Echo
Účel projektu: Nástroj interní komunikace, prostřednictvím kterého informujeme zaměstnance o aktuálním dění ve společnosti.
Cíle: Připravovat atraktivní magazín nikoli pro zaměstnance, ale o zaměstnancích.
Dosažené úspěchy: Nejdůležitější je obliba magazínu mezi čtenáři-zaměstnanci. Z průzkumu čtenosti vyplynula popularita magazínu, vysoká čtenost a zvyšující se počet kolegů, kteří se chtějí podílet na jeho výrobě.
Důvody pro ocenění: Pečlivě zpracovaná interní publikace, vytvářená interními zdroji, bez PR agentur, s důrazem na zaměstnance, jejich pracovní i osobní život.
Měřitelné výsledky: Ih-ned po vydání je celý náklad magazínu okamžitě ze stojanů rozebrán.
Výběr z hodnocení poroty Velice mne zaujalo nastavení konceptu časopisu o zaměstnancích a také to, jak se tento záměr redakci podařilo vtipným a zajímavým způsobem dodržet. Chybí mi detailnější informace o spokojenosti zaměstnanců s časopisem a čtenosti. Je zmíněn výzkum, očekávala bych, že jeho výsledky budou předloženy. Okamžité rozebrání časopisu je hezký ukazatel, ale pokud neznáme náklad a počet zaměstnanců, těžko se hodnotí.
Svěží, výborný obsah a forma. Z časopisu přímo dýchá "pracujme společně - jde nám to a baví nás to - vytrvejme a buďme stále ve střehu". (...) Časopis zaměstnancům vhodnou formou zprostředkovává všechny souvislosti jejich byznysu a přímo "vysílá" signály zájmu o spolupráci.
Elektronická komunikace
Zadavatel: Skupina ČEZ
Projekt: Podpora firemní kultury "Naše principy"
Účel projektu: V roce 2005 byly ve Skupině ČEZ zavedeny principy kultury orientované na výkon, zaměstnanci ani po 3 letech tyto principy nepřijali za vlastní. Bylo potřeba komunikovat principy srozumitelněji a zvýšit ztotožnění zaměstnanců s firemními hodnotami.
Cíle: Dát principům novou, srozumitelnější podobu;
definovat a v praxi ukázat, jaké jednání se od zaměstnanců očekává, a zvýšit tak jejich porozumění;
motivovat zaměstnance, aby jednali podle principů a šli ostatním příkladem.
Popis: Dlouhodobá komunikace byla rozdělena do tří fází podle cílového vnímání zaměstnanců. Klíčovým nástrojem byla microsite na intranetu.
Fáze informační (launch a implementace) měla navodit u zaměstnanců stav, kdy principy znají a ví, jak podle nich jednat, a to v rozdílných pracovních segmentech. Nástroji byly např. edukační video, test na 7 modelových situacích či soutěžní anketa.
Fáze aktivační. Vybrali jsme 7 zaměstnanců - představitelů jednotlivých principů, kteří se stali aktéry kampaně a šli příkladem. Zapojili jsme nižší a střední management do analýzy firemní kultury a do realizace konkrétních kroků (konaly se workshopy a byly vytvořeny akční plány).
Fáze motivační přispívala k pochopení, že dodržování principů se vyplatí každému, zlepší se výkon, prostředí a vztahy na pracovišti. Klíčovým prvkem bylo poděkování, tedy nástroj okamžitého ocenění zaměstnanců za jednání podle našich principů - formou poukázky Flexi Pass a děkovací karty (intranetová aplikace).
Důvody pro ocenění: Jedná se o dlouhodobou, ucelenou kampaň, která jasně prostřednictvím internetové aplikace vysvětluje požadované jednání podle principů, ukazuje jednání v praxi, oceňuje zaměstnance a ostatní motivuje.
Měřitelné výsledky: Projekt dosáhl vysoké penetrace mezi zaměstnanci a nadstandardně velkého zájmu. Za první měsíc portál navštívilo 4881 zaměstnanců, počet zobrazení stránek byl 5526. V druhém měsíci portál zaregistroval návštěvu 2606 zaměstnanců s 2991 zobrazeními stránek. (Pro srovnání top zprávy obvykle mají 1500 /významná skupinová oznámení/ až 3000 (novinky z oblasti platů a benefitů/ zobrazení za měsíc.)
Výběr z hodnocení poroty Elektronický projekt Principy je velmi robustní záležitostí. Ačkoliv nejde o nijak extrémní kreativitu a inovativnost, je třeba ocenit důslednou propracovanost komunikace do jednotlivých fází, kde se nezapomnělo ani na aktivaci a motivaci. (...) Chybělo mi větší provázání do praxe, workshopy s nižším a středním managementem mi přijdou jako nepodkročitelné, ale mohlo to jít hlouběji (...) Ale chápu finanční limity takové akce. (...)
Změnit chování lidí je vždy obtížná věc a ČEZ k tomu přistoupil skutečně inovativně. Systém zasílání poděkování mne skutečně nadchl, druhou stránkou věci je ovšem používanost a efektivita řešení, které zde má i přes výrazný počáteční zájem prozatím klesající tendenci.
Komunikační strategie
Zadavatel: DHL IT Services
Projekt: Value Wheel Survey
Účel projektu: DPDHL, mateřská firma IT Services, realizuje každý rok zaměstnanecký průzkum, jenž má ale limitovaný počet otázek bez možnosti je ovlivnit. Výsledky z roku 2009 nebyly pro IT Services moc pozitivní, k čemuž přispěly i početné programy změn, které IT Services realizovalo. Proto jsme měli urgentní potřebu zjistit více.
Cíle: Zmapovat celkový obraz zaměstnanců o IT Services a využít informace k budování firemní strategie, potažmo strategie komunikační.
Popis: Provedení výzkumu na reprezentativním vzorku 10 % zaměstnanců, celkem 270 pohovorů. Respondenti měli určit 5 až 8 hodnot a vlastností spojených s naší organizací, ohodnotit jejich současný stav a navrhnout konkrétní zlepšení IT služeb. Celkem bylo získáno 1522 individuálních hodnot, které byly vytříděny do 10 kategorií.
Základní ideou byly rozhovory 1 : 1, využívající koučovací techniky - zaměstnanci mluvili o tom, co sami považují za důležité, a nelimitovali jsme je uzavřenými otázkami.
Využili jsme metody "hodnotového kola", kde jsme se otevřenými otázkami ptali na současné hodnoty naší firmy a na hodnocení naší úspěšnosti. Takto jsme zjistili, co je pro lidi důležité, a kde má naše organizace v očích zaměstnanců nejsilnější a nejslabší stránky. Zjistili jsme ideální představu zaměstnanců o naší firmě a nápady, jak se posunout vpřed.
Důležitý byl i nápad, jak data zanalyzovat a srozumitelně prezentovat. Řešením byl tzv. "cloud", který jednotlivé hodnoty graficky vyobrazoval podle velikosti a barevnosti ve vztahu k počtu vyjádření a ohodnocení, takže výsledky byly na první pohled zřejmé.
Byla vytvořena on-line databáze témat z rozhovorů, v níž lze např. vyselektovat názory konkrétního oddělení v konkrétní skupině. Tato dynamická databáze by se stala revolučním nástrojem v rukou managementu i komunikátorů, jestliže by umožňovala dohledání informací a vyselektování případných bloků ve vnímání nějakého konkrétního tématu. To umožňuje strategické plánování na nejvyšší úrovni se zohledněním názorů zaměstnanců.
Důvody pro ocenění:
Prostřednictvím projektu Value Wheel Survey se vedení společnosti mělo možnost dozvědět, jak zaměstnanci vnímají situaci ve firmě, co je důležité pro ně a kde vidí slabá a silná místa, aniž byla limitována témata či otázky. Tímto způsobem by mohli zaměstnanci přispět k tvorbě strategie ve firmě na následujících 5 let.
Součástí kreativního řešení byla především prezentace výsledků, které byly nesmírně komplexní (1500 hodnot). Řešením se stala databáze, která umožňuje jednoduchou orientaci a dohledatelnost jakýchkoli vyjádření jednotlivých skupin recipientů.
Měřitelné výsledky: Projekt trval půl roku od plánování až po spuštění databáze, vše realizováno interně. Nová pětiletá strategie firmy IT Servi-ces se zakládá na výsledcích Value Wheel Survey. Další vlnu plánujeme v roce 2012.
Výběr z hodnocení poroty
Použití koučovacích technik a 1 : 1 rozhovorů je velice účinné, protože přináší nejen vhled společnosti do "issues" zaměstnanců, ale díky času, který se zaměstnanci stráví, jim přináší i pocit důležitosti a to, že je pro společnost názor jejich a ostatních zaměstnanců důležitý. Kromě využití v celkové strategii mi chybí informace o tom, jaký konkrétní přínos tento nástroj pro DHL měl. Také bych ocenila informace o tom, jak se zpětně výsledky Value Wheel prezentovaly zaměstnancům. (...)
(...) Oceňuji hloubku záběru, se kterou model pracuje, i možnost detailního pohledu, který umožňuje přijímání konkrétních opatření a přenos nástroje do praxe. (...)
Výborně provedená práce, přesahující rámec interní komunikace, vstupující do samého centra fungování a určování směru společnosti. (...) Návaznost kampaně a komunikace do firmy mohla být propracovanější nebo doplněná.
V kategorii Událost byly posuzovány jen dva projekty, z nichž projekt akvizice zaměstnanců ČEZu nebyl hodnocen - porota se neshodla, zda jde o interní komunikaci, nebo interní marketing. Druhý projekt, manažerská konference České pojišťovny, získal Čestné uznání.
"Projekt DHL IT je jedinečný průzkum, v němž mimo jiné zaměstnanci mohli přispět k tvorbě strategie firmy na příštích 5 let."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist