Hokejisté Litvínova vyhráli v dohrávaném zápase 5. kola extraligy na ledě Slavie 4:3 a posunuli se do čela tabulky. Severočechům k úspěchu pomohly dvě branky a asistence Viktora Hübla. Kapitán domácích Petr Kadlec odehrál 900. zápas v nejvyšší soutěži.

Úvod zápasu patřil domácím i díky brzké přesilové hře. Vyloučení Pojkara však Slavia využít nedokázala. Potrestala až druhý faul Severočechů. Skóre otevřel teprve sedmnáctiletý Hertl, který tak potvrdil postavení nejproduktivnějšího hráče Pražanů v dosavadním průběhu sezony.

Druhý gól mohl přidat po samostatné akci Tomica, Volkeho ale nepřekonal a hosté se poté v O2 areně osmělili. I jim k náporu pomohla úvodní přesilová hra. Brankově se však Litvínov prosadil až ve druhé třetině.

Ve 25. minutě sice neuspěl v dobré pozici Lukeš, brankář Kopřiva poté předvedl sérii výborných zákroků při Mickově vyloučení, ale ještě než se stihl vrátit útočník Slavie na led, vyrovnal Viktor Hübl. Na začátku akce byla přitom nepodařená střela Kubinčáka.

Elitní útok Vervy se postaral i o druhý gól hostů a opět v přesilové hře. Slávisté se při Vašíčkově vyloučení nechali strhnout hrou a Kubinčák je za to po rychlé kombinaci potrestal. A mohlo být pro domácí ještě hůře, Jenáčkův pokus ale pozorný Kopřiva vyrazil.

Vyrovnání měl na hokejce Roth a znovu v přesilovce. Za již překonaného Volkeho ale zaskočil Kubát. A o druhý pokus obránce Slavie se postaral sám litvínovský brankář. Volke se štěstím ustál i přesilovku domácích na začátku třetí části, pět sekund po návratu Bojera na led ale srovnal Svoboda.

Nerozhodný stav ale netrval dlouho, ve 47. minutě posunul hosty opět do vedení Hanzl. Litvínovský útočník se prosadil při signalizované přesilové hře bekhendovou střelou zády k brance Slavie. I tentokrát se ale domácím podařilo vyrovnat, zase v přesilovce a zase se prosadil Svoboda, který tak navázal na své výkony z minulé sezony proti Litvínovu. V předchozím extraligovém ročníku Severočechům dal tři branky.

Střelecké dostihy ale ještě nebyly u konce. O necelou minutu později se totiž podruhé prosadil Hübl a Litvínov opět vedl. A tentokrát již vedení udržel a mohl slavit posun na první místo tabulky. Radost hostům nepokazily ani menší šarvátky a bitky v posledních sekundách zápasu.

Sparta slavila první úspěch v sezoně

Hokejisté pražské Sparty se na čtvrtý pokus dočkali v nové sezoně vítězství, když vyhráli na ledě Pardubic 6:2. Pražané zápas rychle rozhodli a už ve 23. minutě vedli 6:1. Nový trenér Sparty Josef Jandač tak slavil první úspěch a navíc proti klubu, v kterém působil v minulé sezoně. Pražané vyhráli v Pardubicích poprvé od dubna 2007.

Do vedení se Sparta, pro kterou byl duel i generálkou před čtvrtečním přípravným duelem s New Yorkem Rangers, dostala už po 109 vteřinách. Americký útočník Foster prostřelil gólmana Růžičku mezi betony a radoval se ze své premiérové branky v české extralize. V páté minutě fauloval ujíždějícího Koukala Husák a nařízené trestné střílení pardubický kapitán proměnil, ale další minuty patřily Spartě.

V polovině úvodní části se trefil Broš a ve 14. minutě prostřelil Růžičku dokonce ve vlastním oslabení Yorick Treille a pardubická jednička přepustila své místo v brance Koutskému. Ten udržel čisté konto jen dvě a půl minuty, kdy si připsal první zásah v sezoně kanonýr Ton.

Na přelomu první a druhé třetiny přečkali Pražané oslabení a vzápětí zvýšil jejich náskok Tomáš Rachůnek. O 23 vteřin později upravil už na 6:1 jeho bratr Ivan a v rozhodnutém zápase se podařilo domácím už jen zmírnit prohru. Pozorného Pöpperleho překonal až ve 34. minutě v přesilovce Píša.

Závěrečná třetina se hrála jen z povinnosti a příliš vzruchu nepřinesla. Sparťané mohli šetřil síly před čtvrtečním soubojem se slavným klubem z Manhattanu a Pardubičtí potvrzovali, že se jim zápas nevydařil.

Mladá Boleslav ani popáté nebodovala

Hokejisté Mladé Boleslavi ani v pátém utkání v nové sezoně extraligy nebodovali, když v předehrávce 9. kola podlehli doma Liberci 0:1. Jedinou branku utkání vstřelil v 13. minutě Michal Bárta, gólman Bílých Tygrů Marek Pinc si připsal první čisté konto v ročníku.

Do první šance se hned na začátku dostal liberecký Kudrna, ale v dobré pozici minul branku. Za domácí zahrozil Hrdel, ale také neměl přesnou mušku. Do vedení se dostali ve 13. minutě hosté, když gólman Hübl stačil ještě vyrazit Urbanovu střelu, ale na dorážku volného Bárty již zareagovat nestačil. Domácím se nedařilo a gólman Pinc si připsal v první třetině jen jediný zásah.

V první polovině druhé třetiny se hlavně vylučovalo a oba celky nevyužily více než půlminutové přesilovky pěti proti třem. Skóre se nezměnilo ani v 25. minutě, kdy sice Hay překonal střelou od modré čáry čáry Hübla, ale sudí mu trefu proti bývalým spoluhráčům neuznali kvůli Kudrnově faulu.

V závěrečné třetině se domácí snažili domácí prolomit nezdary, lépe bruslili a dostávali se i do tlaku, ale chyběla jim finální přihrávka, po které by přímo ohrozili Pince. Liberec vyčkával na brejkové situace, vytvářel si z nich šance, ale Hübl držel naděje Bruslařského klubu. Domácí ještě na konci svůj tlak zesílili, ale další porážku neodvrátili.

Naopak hokejisté Karlových Varů se prvních bodů dočkali

Hokejisté Karlových Varů se dočkali na pátý pokus prvních bodů v novém ročníku extraligy, když v předehrávce 17. kola porazili Kladno 4:1. Oplatili tak Rytířům páteční porážku 3:4 z jejich ledu. Dvěma góly se podílel na úspěchu Marek Melenovský, tři kanadské body zaznamenali Lukáš Pech i Petr Kumstát.

V úvodu utkání přitom bylo aktivnější Kladno a Mensatora otestovali Procházka a Drtina. Vedení se dočkala ale v páté minutě Energie. Při signalizovaném vyloučení dotlačil po Kumstátově střele puk za Cháberova záda Pech.

Domácí ožili a další šance měli Klíma a především Zaťovič. Náskok Západočechů ale už zvýšil v 18. minutě v přesilové hře ránou od modré čáry obránce Nosek. Emoce vzplály před koncem úvodního dějství, kdy domácí Bartánus narazil na mantinel Drtinu, který se jenom těžce zvedal z ledu a zápas nedohrál. Karlovarský útočník byl potrestán vyloučením na dvě plus deset minut.

Svižný hokej pokračoval i v prostřední části. Kladno zaváhalo při své přesilové hře a nepokrytý Pech ve stoprocentní šanci nastřelil jen hruď kladenského brankáře. V polovině utkání už domácí odskočili na tříbrankový rozdíl, když Bombicovu střelu vyrazil Chábera jen před sebe a z dorážky se prosadil Melenovský. Bojovně naladění Západočeši i nadále vyráželi k nebezpečným protiútokům a pokusy Kladna likvidoval spolehlivý Mensator.

Náskok Karlových Varů ještě pojistil ve 44. minutě svým druhým gólem Melenovský, který se trefil po Kumstátově průniku. Rytíři pokazili Mensatorovi čisté konto deset minut před koncem, kdy využil přesilovku pěti proti třem Kalla.

Dohrávka 5. kolo hokejové extraligy:

HC Slavia Praha - HC Verva Litvínov 3:4 (1:0, 0:2, 2:2)

Branky a nahrávky: 8. T. Hertl (M. Čermák, Jaškin), 45. T. Svoboda (V. Růžička ml., Kadlec), 53. T. Svoboda (V. Růžička ml, Roth) - 27. V. Hübl (Lukeš, Kubinčák), 31. Kubinčák (V. Hübl, Lukeš), 47. Hanzl (Jenáček, Trávníček), 54. V. Hübl (Lukeš, Pojkar). Rozhodčí: Fraňo, Homola - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:10, navíc Kalus, Vašíček - Jareš všichni 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:2. Diváci: 3468.

Sestavy:

Slavia Praha: M. Kopřiva - Kadlec, Šulc, Roth, Krejčík, Kuboš, Kolařík, Vašíček - Kůrka, T. Svoboda, Tomica - Kalus, V. Růžička, Sklenář - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Jaškin, T. Hertl, M. Čermák. Trenéři: V. Růžička st., Čelanský a Beránek.

Litvínov: Volke - Pojkar, Kubát, Stříteský, Jareš, Gula, Černošek, Skuhrovec, Kousalík - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Trávníček, Hanzl, Ručinský - Frolík, Hujsa, Jenáček - Bojer, Gerhát, Majdan. Trenéři: Kýhos a Kučera.

BK Mladá Boleslav - Bílí Tygři Liberec 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávka: 13. Bárta (T. Urban). Rozhodčí: Hodek, Husička - L. Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 8:7, navíc Kudrna (Mladá Boleslav) 10 min. Bez využití. Diváci: 2970.

Sestavy:

Mladá Boleslav: J. Hübl - Baldwin, Čutta, Rýgl, Chaloupka, Žabka, Jindra, Dudáš - Balaštík, D. Výborný, Tomas - Tománek, Bahenský, Mikulík - Vrbata, Plodek, Hrdel - Jiránek, Lenc, Loskot. Trenéři: V. Jeřábek a Hiadlovský.

Liberec: Pinc - Čakajík, Hay, Holub, D. Kajínek, Derner, Ulrych, Trončinský - Kudrna, P. Nedvěd, Dušek - Vantuch, Vak, Špaček - Bárta, T. Urban, Víšek - Kica, Bulíř, Kopic. Trenéři: Kalous a Pešán.

HC Energie Karlovy Vary - Rytíři Kladno 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Pech (Kumstát), 18. D. Nosek (Pech, Kumstát), 30. Melenovský (Bombic, Skladaný), 44. Melenovský (Kumstát, Pech) - 50. Kalla (Skrbek, Knotek). Rozhodčí: Blecha, Mikula - Jindra, Lhotský. Vyloučení: 6:3, navíc Bartánus (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 2457.

Sestavy:

Karlovy Vary: Mensator - D. Nosek, Gulaši, Bombic, Gřegořek, Gründling, Prošek, M. Rohan, Přindiš - Kumstát, Pech, Košťál - Skladaný, Melenovský, Dej - Zaťovič, T. Klíma, Bartánus - Kuběna, Vachovec, Zucker. Trenéři: Baďouček, Pešout a Kněžický.

Kladno: Chábera - Kameš, Skrbek, Toman, David Růžička, L. Procházka, Piskáček, J. Drtina, Lepine - Bicek, Patera, M. Hořava - Kalla, Dragoun, Hovorka - Bílek, Knotek, Kuchler - Kafka, Lukáč, Valský. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Dohrávka 4. kola hokejové extraligy:

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Sparta Praha 2:6 (1:4, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Koukal z trestného střílení, 34. Píša (Koukal, Kolář I) - 2. Foster (Lapšanský), 10. Broš (Tenkrát, I. Rachůnek), 14. Y. Treille, 16. Ton (Bližňák), 22. T. Rachůnek (Foster), 23. I. Rachůnek (Tenkrát). Rozhodčí: Hradil, Turčan - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:9, navíc Koukal (Pardubice) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9677.

Sestavy:

Pardubice: M. Růžička (14. Koutský) - Kolář II, Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Nakládal - Starý, Koukal, Kolář I - Somík, Elkins, Bartek - Sim, T. Zohorna, Rákos - Buchtele, Radil, Kousal (26. Nahodil). Trenéři: Hynek a Lubina.     Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Kučný, Kasík, Jan Hanzlík, Husák - Tenkrát, Broš, I. Rachůnek - Pacovský, Bližňák, Ton - Y. Treille, Foster, Lapšanský - Přibyl, Žálčík, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.