Vážený tazateli,
dle § 39, odst. 5 zákoníku práce sice platí, že sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem trvání pracovního poměru na dobu určitou, ačkoliv nebyly splněny podmínky stanovené v odstavcích 2 až 4, § 39, zákoníku práce a oznámil-li zaměstnanec před uplynutím sjednané doby písemně zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.
Ovšem z toho co ve svém dotazu uvádíte taková skutečnost nevyplývá. Tudíž Vám doporučuji, abyste se zaměstnavatelem uzavřel pracovní smlouvu (ať už s o pracovním poměru, nebo dohodu o práci mimo pracovní poměr). Pro zaměstnavatele totiž stanoví zákoník práce v § 34 povinnost uzavřít pracovní smlouvu písemně (ta musí obsahovat druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat, místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce vykonávána a den nástupu do práce).
Jedno vyhotovení písemné pracovní smlouvy je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci. To, že máte v současné době v podstatě pracovní smlouvu uzavřenou ústně, neznamená, že by tato smlouva byla neplatná nebo neexistovala a proto zaměstnavatel má povinnost za Vás nadále odvádět pojistné a další srážky ze mzdy a hlavně vyplácet Vám odměnu za Vaši práci. Placení pojistného si ostatně můžete ověřit u ČSSZ a u zdravotní pojišťovny. V případě, že zaměstnavatel nebude chtít smlouvu uzavřít písemně doporučil bych Vám obrátit se na státní úřad inspekce práce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist