Fotbalisté pražské Sparty v desátém kole první ligy přišli o svoji rekordní vítěznou sérii a navíc ztratili všechny body, když doma překvapivě prohráli s Libercem 0:3. Severočeši utnuli sparťanskou sérii díky povedenému úvodu, když se už v první desetiminutovce střelecky prosadili hostující Breznaník se Šuralem. Autor první branky pak přidal pojistku po změně stran.

Sparta v nejvyšší soutěži neprodloužila šňůru třinácti vítězných duelů. V lize nevyhrála poprvé od 2. května, kdy remizovala v Teplicích. A je to téměř na rok přesně, kdy prohrála i ligový zápas na Letné. V minulé sezoně si odtud 16. října odvezly vítězství právě Teplice.

Zlým znamením pro Spartu jako by už před výkopem bylo, že kvůli zranění kotníku nemohl nastoupit její nejlepší střelec Kweuke. Slepička na hrotu nebyl pro liberecké zadáky tak nebezpečný, naopak hosté se na Letné vůbec v ofenzivě neostýchali a bylo na nich patrné, jak moc chtějí po třech zápasech naplno bodovat.

Štajnerův průnik ještě domácí zadáci zřejmě nebrali jako varování. V sedmé minutě už ale jen přihlíželi, jak Breznaník krásnými nůžkami posílá Liberec do vedení. Sparťané strnuli v šoku a ještě víc je za tři minuty srazil Šural, který zblízka doklepl do branky další Štajnerův přesný centr.

Domácí se jen těžko zvedali z dvojitého direktu. Dobrými zákroky je nahlodával i liberecký brankář Bičík, který vychytal Kadlece a Matějovského a pak sledoval, jak Grajciar a Vidlička míří nad bránu. Liberečtí naopak využívali každou možnost k brejku a ještě před poločasem se musel dvakrát vytáhnout gólman Švenger proti výpadům Štajnera a Breznaníka. I tak hosté cítili, že po pěti letech na Spartě můžou vyhrát.

Zápas se mohl vyvíjet pro Spartu nadějněji, kdyby po hodině hry zblízka v jasné šanci nepřestřelil exliberecký kapitán Zápotočný, který tak jen nechtěně stvrdil celkově nejistý výkon. Dvě minuty po jeho selhání Liberec soupeře ztrestal potřetí.

A liberecká pečeť na výhře byla výstavní: Štajner u pravé čáry patičkou vyslal vpřed Gebre Selassieho, ten se stejně efektně zbavil Pamiče a jeho nadýchaný centr dorazil do opuštěné brány Breznaník, hvězda zápasu.

Tříbrankové manko už pro Spartu bylo neřešitelnou věcí, domácí dohrávali v útlumu. Sami asi nečekali, jak rázně Liberec utne jejich vítěznou šňůru. Sparta poznala hořkost prohry po 17 zápasech a doma utrpěla nejtěžší prohru od října 2008, kdy podlehla v derby Slavii 1:4. Liberec naopak prodloužil svoji neporazitelnost na hřištích soupeřů na šest zápasů.

Sparta Praha - Slovan Liberec 0:3 (0:2)

Branky: 7. a 66. Breznaník, 10. Šural. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Kordula. ŽK: Pamič - Štajner, Vácha, Polák. Diváci:12.305.

Sestavy:

Sparta: Švenger - Vidlička, Zápotočný, Jarošík, Pamič - Hušek - Kadlec, Grajciar (89. Sionko), Matějovský, Krejčí (55. Podaný) - Slepička (84. Mareš). Trenér: Chovanec.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Kelič (54. Polák), Fleišman - Šural (86. Rilke), Vácha, Janů, Štajner, Breznaník (90. Liška) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Lafata dal čtrnáctý gól v sezoně

Jablonec znovu dokázal, že je nejlépe střílejícím týmem v první fotbalové lize, a v desátém kole deklasoval Příbram 5:1. Kanonádu zahájil svým už čtrnáctým gólem v sezoně Lafata, pak ho napodobili čtyři různí střelci. Za hosty jen zmírnil hořkost porážky Litevec Papšys.

Hosté dokázali vzdorovat jen třináct minut, než Jarolím posunul míč za jejich obranu a Lafata ukázal, že se v takových situacích nemýlí. O sedm minut později po hrubce příbramských zadáků a Pitákově přihrávce mohl přidat další gól, tentokrát sice obranu neprostřelil, ale vzápětí za něj pohotově zaskočil Kovařík. A když ve 24. minutě Piták doklepl do prázdné branky Kovaříkův centr, bylo o vítězi rozhodnuto.

Jablonečtí se pak fotbalem vyloženě bavili, do koncovky se příliš nehrnuli. Přesto dokázali po změně stran skóre ještě navýšit. Už tři minuty po přestávce se o to postaral po spolupráci s Jarolímem a Jablonským Kopic. Pak už hráli domácí až příliš lehkovážně a Litevec Papšys je za to potrestal svým prvním gólem v sezoně.

Hosty to povzbudilo a do nadějných šancí se dostali v rychlém sledu Hejda i Šlapák, ale Špita nepřekonali. Jen tím probrali domácí z chvilkové letargie. V 67. minutě zvýšil Jarolím střelou k tyči už na 5:1 a domácí znovu začali válcovat příbramskou obranu.

V rozhodujících okamžicích si však počínali trochu sobecky. Jarolím nepřihrál ideálně postavenému Lafatovi, místo toho přestřelil a podobně si počínal o chvíli později Kopic. Nejlepší ligový střelec se na ně dost zlobil, Jablonečtí svůj letošní střelecký rekord ze zápasů s Bohemians a Českými Budějovicemi nepřekonali, ale divákům to asi příliš nevadilo.

FK Baumit Jablonec - 1. FK Příbram 5:1 (3:0)
Branky: 13. Lafata, 20. Kovařík, 24. Piták, 49. Kopic, 67. Jarolím - 62. Papšys. Rozhodčí: Adam - Gallo, Handlíř. Bez ŽK: Diváci: 3150.

Sestavy:

Jablonec: Špit - Eliáš, Beneš (46. Zábojník), Pavlík, Jablonský - Kopic (79. Vošahlík), Loučka, Piták (68. Vaněk), Kovařík, Jarolím - Lafata. Trenér: Komňacký.

Příbram: Hruška - M. Štochl, Hejda, Krejčí, Divíšek (35. Šlapák) - Pleško, Tarczal, T. Pilík (53. Valenta), Papšys (80. Mareš) - Koukal, Wágner. Trenér: Vavruška.

Bohemians s Duklou bez gólu

Fotbalisté Bohemians 1905 uhráli v 10. kole první ligy doma s Duklou Praha jen bezbrankovou remízu a přišli tak o druhé místo v tabulce. Doma sice pojedenácté nepoznali hořkost porážky, ale potřetí za sebou z toho byl jen zisk bodu. Nováček z Julisky pak popáté za sebou nenašel přemožitele a navázal na minulou výhru v Liberci.

Oba celky nastoupily bez svých elitních útočníků. Domácím chyběl kvůli žlutým kartám Škoda, hostům onemocněl Lietava. Lépe se s tímto handicapem vypořádala Dukla, která nasadila Markoviče, zatímco Bohemians nemohli hrát svou typickou hru založenou na dlouhých míčích na Škodu.

Prvních dvacet minut tak patřilo Dukle, která si vypracovala první velkou šanci v 16. minutě, kdy se po akci z pravé strany dostal míč až k Pázlerovi, jeho střelu k tyči však lapil gólman Sňozík. Pak však začali zlobit i domácí. Nebezpečná byla především střela Barteka z hranice šestnáctky, kterou skvěle zastavil brankář Rada. Ten se zaskvěl znovu po pokusu Michálka z 15 metrů. Na druhé straně se pak do dvou šancí dostal Markovič. Nejprve však zbytečně přihrával a při druhé šanci po skvělé přihrávce Hanouska za obranu trefil jen dobře stojícího Sňozíka.

Do druhé půle nastoupila Dukla s náporem a vytvořila si dvě velké šance. A u obou byl Berger. Nejprve sám prošel přes dva obránce, ale zblízka Sňozíka nepropálil, krátce na to se mu pak na malém vápně zapletl míč pod nohama a ani nevystřelil.

Postupně však šancí ubylo. Domácím nepomohlo ani to, že na poslední dvacet minut přišel k aktivnímu Nešporovi a Krajákovi třetí útočník Bálek. Útoky Bohemians sice vypadaly nebezpečněji, hlavně zásluhou dravých průniků Nešpora, ale chybělo přesnější zakončení.

Hráči Bohemky tak potvrdili trápení v koncovce, když z posledních šesti zápasů nikdy nedali více než jeden gól. Brankář Sňozík však mohl být spokojený s tím, že si k pondělním šestatřicátým narozeninám dal čtvrté čisté konto v sezoně.

Bohemians 1905 - Dukla Praha 0:0

Rozhodčí: Matějek - Ubias, Lakomý. ŽK: Bartek, Jindřišek - Vorel, Gedeon. Diváci: 3101.

Sestavy:

Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Cseh, Lukáš, Žižka (67. Bálek) - Michálek (80. Šumský), Budinský, Borek, Bartek - Nešpor, Kraják. Trenér: Medynský.

Dukla: Rada - Pospíšil, Vorel, Švejdík, Vrzal - Malý (83. Podrazký), Gedeon, Hanousek - Berger (90. Mikula), Markovič, Pázler (65. Svatonský). Trenér: Kozel.

Olomouc nevyužila tlak a s Boleslaví jen remizovala

Fotbalisté Olomouce nezužitkovali v utkání s Mladou Boleslaví herní převahu a museli se spokojit s remízou 1:1. Na vedoucí branku domácího Petra odpověděl svým prvním ligovým gólem Bosňan Jasmin Ščuk. Středočeši se Sigmou neprohráli už osmé utkání za sebou.

Olomoucký kouč Psotka nenechal v sestavě kámen na kameni, mezi náhradníky usadil i nejlepšího střelce Heinze, ale nástup do zápasu patřil spíše soupeři. Gólem poprvé zavoněl průnik Chramosty z levé strany, Zlámal mu však zmenšil úhel a přihrávku na malé vápno vyrazil.

Sigma klíč do boleslavského hájemství nemohla najít dvacet minut. Jak na to, ve 22. minutě ukázala rychlá souhra mezi Přikrylem a Petrem, který sklepnutí spoluhráče pohotovou střelou z velkého vápna uklidil k tyči. O náskok ale domácí rychle přišli. Po rohovém kopu Kuliče nechali na malém čtverci hlavičkovat Ščuka.

Závěr poločasu už byl znovu v režii Olomouce. Schulmeister se po sérii krátkých přihrávek vřítil do pokutového území, ale jeho ránu stihl zablokovat jeden z hostujících obránců. Pak u Středočechů stálo velké štěstí: Bajer už v nastaveném čase parádně zakroutil technickou ránu ze sedmnácti metrů a branku minul snad o milimetry.

Olomoucký tlak pokračoval i po obrátce. Petr měl na noze druhý gól, ale Vepřekův přízemní centr zblízka už nenasměroval mezi tyče. Pak už šel do hry i Heinz. Hosté se ve druhé půli omezili jen na brejky. Štohanzlův únik v 58. minutě volal po gólu, ale olomoucký brankář Zlámal rychlým vyběhnutím zabránil nejhoršímu. Sigma měla více ze hry, ovšem žádný profit z toho nebyl. Když Millera neprostřelil v 77. minutě tvrdou střelou pod břevno ani Varadi, rozdělily si oba celky po bodu.

SK Sigma Olomouc - FK Mladá Boleslav 1:1 (1:1)

Branky: 22. Petr - 31. Ščuk. Rozhodčí: Adámek - Večeřa, Kocián. ŽK: Hořava, Škerle - Štohanzl, Kulič, Johana, Ščuk, Miller. Diváci: 4727.

Sestavy:

Olomouc: Zlámal - Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek - Bajer, Rossi, Hořava - Přikryl (58. Heinz), Schulmeister (76. Varadi), Petr 86. Jerome). Trenér: Psotka.

Mladá Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Rolko, Šírl - Ščuk, Procházka - Bulut (88. Řezníček), Kulič, Štohanzl - Chramosta. Trenér: Koubek.

Budějovice remizovaly s Teplicemi

Fotbalisté Českých Budějovic remizovali v první lize s Teplicemi 1:1 a zůstávají posledním týmem, který ještě v nejvyšší soutěži nezvítězil. Alespoň bod jim zachránil pět minut před koncem Ondráček, který odpověděl na Rosův gól. Ještě předtím domácí Otepka neproměnil penaltu.

Jihočeši zahájili utkání hodně nenápadně a směrem dopředu dlouho nepředvedli vůbec nic. Teplice se velmi snadno dostaly do vedení, v 11. minutě se na levé straně uvolnil Mahmutovič, zpětnou přihrávkou našel Rosu, jemuž se sice střela úplně nepovedla, ale od tyče se odrazila do sítě.

Pokud zbytky diváků, které ještě na Střelecký ostrov chodí, doufaly, že Jihočeši po inkasovaném gólu přidají na odvaze, tak doufaly marně. Hosté dál pohodlně kontrolovali hru a nepouštěli soupeře do žádných šancí. Naopak Tepličtí mohli ještě do přestávky přidat gól. Neustálé nebezpečí pro českobudějovickou defenzivu totiž představoval neúnavný sprinter Mahmutovič. Ve 33. minutě se protlačil před Lengyela, dělal kličku brankářovi Křížkovi, ale při souboji s ním upadnul. Rozhodčí Hrubeš to však posoudil jako simulování a udělil Mahmutovičovi žlutou kartu.

Ve 41. minutě mířil těsně vedle tyče Kerič. V posledních vteřinách prvního poločasu ještě hlavičkoval po přetaženém centru Siva, ale také minul. Domácí trenér Cipro se snažil hru oživit střídáním a v případě Brazilce Sandra se mu to povedlo.

V 65. minutě po centru Ondráška hlavičkoval Stráský, ale Grigar jeho pokus zneškodnil. O pět minut později měli domácí blízko k vyrovnání. V pokutovém území spadl míč na Vachouškovu ruku. Rozhodčí Hrubeš nařídil penaltu, ale Otepka z ní mířil nad břevno.

České Budějovice nakonec přece jen zachránily bod. V 86. minutě Sandro z levé strany nacentroval a Ondrášek střelou bez přípravy překonal Grigara. Jihočeši si tak od příchodu trenéra Cipra připsali už třetí remízu za sebou, ale stále zůstávají bez vítězství u dna tabulky.

SK Dynamo České Budějovice - FK Teplice 1:1 (0:1)

Branky: 86. Ondrášek - 11. Rosa. Rozhodčí: Hrubeš - Hájek, Marek. ŽK: Hudson, Klesa - Mahmutovič, Rosa. Diváci: 2371.

Sestavy:

Č. Budějovice: Křížek - Novák (46. Sandro), Lengyel, Brezinský, Machovec - Klesa, Otepka (72. Petráň), Čirkin (37. Stráský), Javorek, Hudson - Ondrášek. Trenér: Cipro.

Teplice: Grigar - Ježdík, Lukáš, Matula, Rosa - Kerič (90. Zoubele), Siva, Ljevakovič, Vachoušek (72. Čajič), Stožický (82. Vondrášek)- Mahmutovič. Trenér: Rada.

Ostrava po třinácti kolech vyhrála, Jankulovski se opět zranil

Fotbalisté Ostravy se po dlouhých třinácti zápasech dočkali prvoligové výhry, když na domácí půdě zdolali Hradec Králové 1:0. Dvacet minut před koncem rozhodl přesnou hlavičkou Vomáčka a minimálně do neděle poslal Baník na třinácté místo v tabulce. Radost z výhry však domácím zkalilo zranění Marka Jankulovského, kterého při návratu do Baníku po osmi minutách odnesli na nosítkách.

Nejsledovanější hráč zápasu se v úvodu posadil ještě na ostravskou lavičku, jejíž velitel Pavel Malura měl už tak dost problémů se sestavou. Ze základu mu vypadli marodi Kraut, Poliaček a na poslední chvíli i stoper Marek. Ostrava si přesto v nástupu vynutila mírnou převahu, z ní však nerezultovaly žádné zásadní situace v hradeckém vápně.

I když domácí se snažili hodně kombinovat po stranách, nejnebezpečnější byli po standardních situacích. Těch měl Baník už do pauzy celou řadu, ale ke gólu se lehce blížila jen Frydrychova nepřesná hlavička z šesté minuty.

Hradec se nadechl po půlhodině. Hosté začali mít navrch ve středu hřiště a s tím šla ruku v ruce i změna obrazu hry. Východočeši lépe kombinovali, leč největší gólovou hrozbu znamenaly rány z dálky.

Hochmeisterovu střelu ještě Pietrzkiewicz vyrazil na roh, těsně po přestávce si polský gólman sáhl i na Dvořákovu bombu, ale to už ho muselo zastoupit břevno. V 59. minutě skončil míč v ostravské brance, asistent sudího však odmával ofsajd.

Na očekávaný příchod Jankulovského došlo až v 65. minutě. Bývalý hráč AC Milán se postavil na netradiční post ve středu zálohy a po pěti minutách přinesl Baníku gólovou radost: Lukešův centr z trestného kopu poslal hlavou do sítě Vomáčka.

Gólové emoce vzápětí na Bazalech vystřídalo mrtvolné ticho. Epizoda Jankulovského skončila po osmi minutách, domácí fotbalista se po souboji o míč znovu zranil a s bolestivou grimasou v tváři byl ze hřiště odnesen na nosítkách.

Na Ostravu padla obava o výsledek, hosté v závěru silně tlačili, ale vyrovnání v 80. minutě znovu dosáhli z ofsajdu. Výhru mohl pojistit po odraženém míči Malcharek, ale balon do prázdné brány nedostal. Ostrava i tak poprvé v sezoně zažila vítězný pocit.

FC Baník Ostrava - FC Hradec Králové 1:0 (0:0)

Branka: 70. Vomáčka. Rozhodčí: Jílek - Urban, Páral. ŽK: Svěrkoš (Ostrava). Diváci: 4484.

Sestavy:

Ostrava: Pietrzkiewicz - Zawada, Frydrych, Vomáčka, Cverna - Greguš, Droppa - Šenkeřík (65. Jankulovski, 73. Zejdler), Lukeš, Malcharek - Svěrkoš (89. Badaljan). Trenér: Malura.

Hradec Králové: Lindr - Plašil, Chleboun, Fukal - Fischer (75. Štěpán), Hochmeister (75. Jandík), Zelený (87. Malinský), Poděbradský - Černý, Klapka, Dvořák. Trenér: Kotal.

Plzeň veze tři body ze Slovácka

Fotbalisté Slovácka prohráli v předehrávce na domácím trávníku s Viktorií Plzeň 1:3. Slovácko, které ukončilo sérii šesti zápasů bez porážky, srazily chyby v defenzivě, po nichž v prvním poločase dvakrát inkasovalo.

Po změně stran už hru zcela ovládla Plzeň, jež v posledních sedmi vzájemných zápasech ztratila pouze dva body. Aktivně hrající Plzni dokonale vyšel vstup do zápasu. Po rychlých kombinacích, které většinou vedly přes dispečera hry Horvátha, hosté hned v úvodu několikrát zahrozili.

První Ďurišovu možnost ještě stačil zachránit obránce Košút odvážným pádem pod soupeřovy nohy. Ve 4. minutě však po trestném kopu Horváth našel přesnou přihrávkou před brankou Ďuriše a po jeho přihrávce Bakoš hlavou vstřelil do protipohybu brankáře Filipka vedoucí gól.

Plzeň i poté pokračovala v náporu. Až po čtvrthodině hry domácí fotbalisté srovnali krok a přízemními kombinačními akcemi postupně ovládli střed hřiště, první šanci na vyrovnání ale Doškovi zhatil odkopem na poslední chvíli obránce Bystroň. Plzeň se více zatáhla do defenzivy, ale každou příležitost využívala k bleskovým protiútokům.

Vyrovnání se Slovácko dočkalo v 27. minutě. Aktivní Valenta našel po protiútoku po levé straně Doška, jenž na sebe natáhl dva obránce, a po jeho zpětné přihrávce Valenta pohotově poslal vzduchem míč na Ondřejku, který s přehledem hlavou skóroval.

Bojovně naladěné Slovácko ale srazila do kolen hrubá chyba obránce Mezlíka. Jeho čitelnou a navíc nepřesnou přihrávku Filipkovi vystihl Petržela a elegantně obešel slováckého brankáře, jenž neměl po vyběhnutí až za hranici trestného území velkou šanci hráče Plzně zastavit. Po chytré kličce Petržela z úhlu levačkou poslal pohodlně míč do sítě.

Po změně stran se už hrálo zcela podle plzeňského scénáře. Větší agresivitou a přesností přihrávek získali hosté výraznou převahu, nedokázali se ale dlouho prosadit v koncovce.

Slovácko se bránilo a jen zřídka se dostalo do nebezpečnějšího protiútoku. Teprve v závěrečné dvacetiminutovce se začali domácí fotbalisté více osmělovat a blízko k vyrovnání měl Valenta, jehož střelu z 25 metrů brankář Čech s obtížemi vyrazil.

Definitivní pojistku na plzeňské vítězství dal 12 minut před koncem po Rajtoralově přihrávce zcela volný Kolář, který překonal brankáře Filipka potřetí. Plzeň pak už vítězství s přehledem udržela.

1. FC Slovácko - FC Viktoria Plzeň 1:3 (1:2)

Branky: 27. Ondřejka - 4. Bakoš, 39. Petržela, 78. Kolář. Rozhodčí: Kovařík - Mencl, Jiřík. ŽK: Košút - Ďuriš. Diváci: 5600.

Sestavy:

Slovácko: Filipko - Mezlík, Košút (78. Volešák), Trousil, Kubáň - Pavelka (64. Fujerik), Kordula, Daníček, Valenta - Ondřejka (75. Lukáš), Došek. Trenér: Soukup.

Plzeň: Čech - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Horváth, Jiráček (90. Ševinský) - Petržela (84. Fillo), Kolář (90. Trapp), Ďuriš - Bakoš. Trenér: Vrba.

1. Sparta 10 9 0 1 23:7 27
2. Jablonec 10 6 1 3 29:10 19
3. Liberec 10 5 3 2 20:12 18
4. Plzeň 10 5 3 2 20:14 18
5. Bohemians 1905 10 5 3 2 10:11 18
6. Mladá Boleslav 10 4 4 2 14:11 16