Tenistka Petra Kvitová má po triumfu ve Wimbledonu na dosah další slavnou trofej. V neděli českou hvězdu čeká finále Turnaje mistryň a v istanbulském souboji s Běloruskou Viktorií Azarenkovou půjde od 16:00 středoevropského času o vítězný pohár i o druhé místo žebříčku WTA.

Jednadvacetiletá Kvitová se může stát třetí debutantkou Turnaje mistryň, která vyhraje. Před ní to dokázaly jen Američanka Serena Williamsová před deseti lety a Ruska Maria Šarapovová v roce 2004. Českou vítěznou tečku by Turnaj mistryň měl po čtrnácti letech, Kvitová by navázala na Janu Novotnou z roku 1997.

Kvitová vyhrála v Istanbulu tři zápasy ve skupině bez ztráty setu, v semifinále musela proti Australance Samanthe Stosurové bojovat mnohem víc. Měla proto podobný pocit jako na trávě v All England Clubu, kde po bitvách ve čtvrtfinále a v semifinále ve finále rychle porazila Šarapovovou a stala se wimbledonskou vítězkou.

Podívejte se, jak bojovala Kvitová. Zahraje se finále Turnaje mistryň - čtěte ZDE

"No jasně, vzpomněla jsem si a doufám, že to bude taky jenom na dva sety," smála se. Přiznala však, že se cítí poměrně unavená, a spěchala si odpočinout do hotelu.

Finálové zápasy má Kvitová ráda. V kariéře vyhrála šest z osmi a letos pět z šesti včetně Wimbledonu. Na Turnaji mistryň říkala, že každý zápas hraje jako finále, ale teď ji čeká to skutečné. "Bude to hrozně těžké, ale bude to finále, takže se na něj jako na finále připravím a bude to opravdové finále," řekla Kvitová.

Vítězka Turnaje mistryň se posune na druhé místo světa za Dánku Caroline Wozniackou. Pro Kvitovou by to bylo nejlepší umístění v kariéře a vyrovnání Novotné.

Kvitová chce hrát znovu útočně

S Azarenkovou má Kvitová bilanci 3:2, přičemž poslední tři zápasy vyhrála. Dva z nich v letošní sezoně - první v Madridu a druhý v semifinále Wimbledonu. "Ona nemá ráda můj levácky servis, ale hraje rychle, i když stereotypně, a dobře servíruje. Do druhého servisu se jí ale dá chodit," řekla Kvitová o hře Bělorusky.

Znovu by měl platit útočný tenis Kvitové, která letos v hale ještě neprohrála a už má na kontě osmnáct výher v řadě. A to i díky častějšímu přechodu k síti.

"Na síť se nenutím. Docela jsme to (s trenérem) zlepšili a už se tam nestydím, už tam chodím víc. Holky nejsou zvyklé prohazovat a mně ten volej někdy vyjde," smála se Kvitová po semifinále. "Je těžké od zadní čáry pořád dělat vítězné míče, a když se někdo hodně dobře hýbe, tak je lepší to dohrávat na síti," konstatovala.

Jako neporažená vítězka by Kvitová získala 1,75 milionu dolarů (přes 30 milionů korun). Azarenková by brala 1,634 milionu dolarů, protože ve skupině jednou prohrála.