Převážná většina (70 %) českých manažerů považuje životopisy uchazečů obecně za nedůvěryhodné, kandidáti v nich podle respondentů přehánějí.
Alespoň to ukázal průzkum mezi 2525 manažery a manažerkami v oblasti financí a lidských zdrojů v jedenácti zemích světa zpracovaný pro personální agenturu Robert Half International.
"Téměř 60 % manažerů z České republiky uvádí, že uchazeči nejčastěji přehání při popisu skutečné náplně práce v předchozích zaměstnáních a zveličují své jazykové schopnosti," doplňuje výsledky průzkumu Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half pro Českou republiku.
- Většina (70 %) manažerů v České republice se domnívá, že uchazeči zveličují informace ve svých životopisech.
- Téměř dvě třetiny dotázaných uvádí, že nejčastěji uchazeči přehání při popisu skutečné náplně práce v současné či na předchozí pozici (60 %) a v jazykové vybavenosti (58 %).
- Nejdůležitější informací v životopise jsou profesní zkušenosti. Jako první je sleduje 67 % respondentů. Vzdělání je jako první údaj v CV zajímavý pro pouhá 2 %.
- Téměř polovina (40 %) oslovených manažerů v České republice uvádí, že si nikdy neověřuje reference uchazečů.
Zveličování v životopisech uvedlo 70 % respondentů z České republiky. Výjimkou ale nejsou ani ostatní země, i když výsledky jsou přece jen o poznání lepší.
V sousedním Rakousku potvrdilo stejnou zkušenost 60 % oslovených manažerů, v Německu 49 %. Naopak nejdůvěryhodnější životopisy mají uchazeči v Lucembursku, kde podle 72 % respondentů přesně odrážejí profil kandidáta.
NÁPLŇ PRÁCE I JAZYKY
V Česku se nejvíce zveličuje při popisu obsahu práce na stávající či předchozí pozici a také u jazykové vybavenosti.
Za pozornost ovšem stojí zajména zjištěný fakt, že navzdory těmto "nejistým či měkkým" datům od uchazečů průzkum ukázal, že téměř polovina (40 %) manažerů v ČR si nikdy neověřuje reference svých uchazečů. Naopak v Brazílii a Dubaji si téměř polovina manažerů ověřuje reference vždy, v každém případě.
ROZHODUJÍ PROFESNÍ ZKUŠENOSTI
Při prohlížení životopisů se většina (67 %) českých manažerů a manažerek zajímá nejprve o profesní zkušenosti kandidáta. To je výrazně více než v ostatních zemích. Například v Rakousku dá na zkušenosti jen 18 % manažerů, v Německu 23 %.
"Pro české zaměstnavatele jsou klíčové dosavadní zkušenosti, které uchazeč v daném oboru získal. Pouhá 2 % dotázaných uvedla, že v první řadě porovnávají vzdělání uchazečů," popisuje situaci v České republice Aleš Křížek, a dodává, že v tomto ohledu nejsme mezi zkoumanými zeměmi výraznou výjimkou, v Německu, Rakousku či Francii porovnává vzdělání podle výsledku výzkumu 5 % manažerů.
Pro společnost Robert Half International jej zpracovala nezávislá agentura Heliview Research. Na otázky týkající se pracovního trhu odpovídalo přes 2525 manažerů/ek, z toho více než 200 v ČR. Další země zastoupené v průzkumu jsou: Rakousko, Belgie, Brazílie, Dubaj, Francie, Německo, Itálie, Lucembursko, Švýcarsko a Nizozemsko.
Mezinárodní společnost Robert Half International, s více než 350 pobočkami po celém světě, se specializuje na vyhledávání a výběr odborníků na stálý pracovní poměr i na časově omezené projekty s důrazem na etiku, profesionalitu a individuální přístup. V České republice působí v těchto specializovaných divizích: Robert Half Finance & Accounting, Robert Half Sales & Marketing, Robert Half Technology, OfficeTeam.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist