Převážná většina (70 %) českých manažerů považuje životopisy uchazečů obecně za nedůvěryhodné, kandidáti v nich podle respondentů přehánějí.
Alespoň to ukázal průzkum mezi 2525 manažery a manažerkami v oblasti financí a lidských zdrojů v jedenácti zemích světa zpracovaný pro personální agenturu Robert Half International.
"Téměř 60 % manažerů z České republiky uvádí, že uchazeči nejčastěji přehání při popisu skutečné náplně práce v předchozích zaměstnáních a zveličují své jazykové schopnosti," doplňuje výsledky průzkumu Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half pro Českou republiku.
- Většina (70 %) manažerů v České republice se domnívá, že uchazeči zveličují informace ve svých životopisech.
- Téměř dvě třetiny dotázaných uvádí, že nejčastěji uchazeči přehání při popisu skutečné náplně práce v současné či na předchozí pozici (60 %) a v jazykové vybavenosti (58 %).
- Nejdůležitější informací v životopise jsou profesní zkušenosti. Jako první je sleduje 67 % respondentů. Vzdělání je jako první údaj v CV zajímavý pro pouhá 2 %.
- Téměř polovina (40 %) oslovených manažerů v České republice uvádí, že si nikdy neověřuje reference uchazečů.
Zveličování v životopisech uvedlo 70 % respondentů z České republiky. Výjimkou ale nejsou ani ostatní země, i když výsledky jsou přece jen o poznání lepší.
V sousedním Rakousku potvrdilo stejnou zkušenost 60 % oslovených manažerů, v Německu 49 %. Naopak nejdůvěryhodnější životopisy mají uchazeči v Lucembursku, kde podle 72 % respondentů přesně odrážejí profil kandidáta.
NÁPLŇ PRÁCE I JAZYKY
V Česku se nejvíce zveličuje při popisu obsahu práce na stávající či předchozí pozici a také u jazykové vybavenosti.
Za pozornost ovšem stojí zajména zjištěný fakt, že navzdory těmto "nejistým či měkkým" datům od uchazečů průzkum ukázal, že téměř polovina (40 %) manažerů v ČR si nikdy neověřuje reference svých uchazečů. Naopak v Brazílii a Dubaji si téměř polovina manažerů ověřuje reference vždy, v každém případě.
ROZHODUJÍ PROFESNÍ ZKUŠENOSTI
Při prohlížení životopisů se většina (67 %) českých manažerů a manažerek zajímá nejprve o profesní zkušenosti kandidáta. To je výrazně více než v ostatních zemích. Například v Rakousku dá na zkušenosti jen 18 % manažerů, v Německu 23 %.
"Pro české zaměstnavatele jsou klíčové dosavadní zkušenosti, které uchazeč v daném oboru získal. Pouhá 2 % dotázaných uvedla, že v první řadě porovnávají vzdělání uchazečů," popisuje situaci v České republice Aleš Křížek, a dodává, že v tomto ohledu nejsme mezi zkoumanými zeměmi výraznou výjimkou, v Německu, Rakousku či Francii porovnává vzdělání podle výsledku výzkumu 5 % manažerů.
Pro společnost Robert Half International jej zpracovala nezávislá agentura Heliview Research. Na otázky týkající se pracovního trhu odpovídalo přes 2525 manažerů/ek, z toho více než 200 v ČR. Další země zastoupené v průzkumu jsou: Rakousko, Belgie, Brazílie, Dubaj, Francie, Německo, Itálie, Lucembursko, Švýcarsko a Nizozemsko.
Mezinárodní společnost Robert Half International, s více než 350 pobočkami po celém světě, se specializuje na vyhledávání a výběr odborníků na stálý pracovní poměr i na časově omezené projekty s důrazem na etiku, profesionalitu a individuální přístup. V České republice působí v těchto specializovaných divizích: Robert Half Finance & Accounting, Robert Half Sales & Marketing, Robert Half Technology, OfficeTeam.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist