Chystáte-li se na přijímací pohovor, nepodceňujte přípravu. Pracovní pohovor není jediným krokem na cestě k vysněné práci, je však zásadní. Většina uchazečů nevěnuje přípravě na něj dostatek pozornosti a sama si tak dveře do nového zaměstnání zavírá. "Naše zkušenosti ukazují, že mnoho uchazečů stále nepřichází na pohovor dostatečně připraveno. Často si ani nezjistí základní informace o nabízené pracovní pozici nebo společnosti, ve které chtějí pracovat," uvádí Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half pro Českou republiku.

Buďte připraveni na vše

Očekávejte neočekávané. Murphyho zákony zde platí bez výjimek. Ráno před pohovorem určitě zaspíte, ve spěchu si ještě polijete kravatu nebo sukni kávou a navíc uvíznete v dopravní zácpě.

Kvalitní a dlouhý spánek je základní předpoklad pro každý výkon. Proto si ho před pohovorem určitě dopřejte. Před ním si ale splňte svůj domácí úkol. Připravte si všechny potřebné dokumenty, jako je životopis, nejlépe ve více kopiích (nikdy nevíte, kdo všechno bude na pohovoru přítomen). Ujistěte se, že víte přesně, kde se pohovor bude konat, a že tam včas trefíte, případně si vytiskněte i mapu.

Uložte si do mobilu číslo na personalistu, abyste mu v případě zpoždění mohli dát okamžitě vědět, z jakého důvodu a jak dlouho se opozdíte.

Mějte na mysli, že nedochvilnost, případně zrušení domluveného pracovního pohovoru v den schůzky, může být pro personalistu signálem nejen neschopnosti si zorganizovat čas, ale i nespolehlivosti.

Šaty dělají člověka

Pamatujte, že je vždy lepší volit formálnější variantu oblečení. Kromě vašich zkušeností popsaných v životopise bude personalista zvažovat také celkový dojem, který na něj uděláte. Nepodceňujte proto volbu šatů, ve kterých na pohovor půjdete. V případě nutnosti se do svého šatníku nebojte investovat, taková investice se vám s novou prací vrátí. I když jdete do firmy, kde víte, že panuje neformální atmosféra, vždycky volte raději formálnější oblečení. Argument, že personalista také nemá oblek, není relevantní, on už v této firmě práci má.

Pozor na zaměstnance

Nepodceňujte asistentku ani další pracovníky. Ačkoli by vás to možná nenapadlo, personalista nebývá jediným, kdo rozhoduje o přijetí nového zaměstnance. Je obvyklé, že se po pohovoru personalista zeptá recepční či asistentky, jaký dojem na ni uchazeč udělal.

Proto si dejte záležet na prvním dojmu i u ostatních pracovníků. Zřetelně zdravte ty, které potkáte během návštěvy. Většinou dopředu nevíte, jak vypadají lidé, kteří budou na pohovoru. Na chodbě můžete snadno potkat i generálního ředitele.

Zjistěte si informace

Přijďte na pohovor připraveni. Častou chybou, se kterou se personalisté setkávají, je skutečnost, že samotní uchazeči nemají dostatečný přehled o nabízené pozici ani o firmě, ve které chtějí pracovat. Přitom informovanost je jasným signálem pro personalistu, že uchazeč má o nabízenou pozici zájem.

Odpovídejte tak akorát

Nemluvte ani málo, ani hodně. Mnozí uchazeči na pohovoru odpovídají stroze, personalista je tak nemá šanci dostatečně poznat a posoudit. Jiní naopak odpovídají až příliš rozsáhle. Snažte se říci to podstatné a vnímejte přitom personalistu. Sami poznáte, jestli mu vaše odpověď stačí, nebo chce vědět víc. Pokud nastane mezi otázkami chvíle ticha, nemusíte ji nutně přerušit. Personalista potřebuje čas vybrat správnou otázku a dělat si poznámky.

Nepřikrášlujte

Nepřikrášlujte ani nezveličujte informace o svých dovednostech a zkušenostech. Personalisté se často setkávají s tím, že se uchazeč snaží zveličit například míru odpovědnosti na své předešlé pozici nebo své jazykové dovednosti. Z výzkumu, který si nechala společnost Robert Half vypracovat mezi 2525 manažery z 11 zemí světa, vyplynulo, že převážná většina (70 %) manažerů v České republice považuje životopisy uchazečů obecně za nedůvěryhodné, kandidáti v nich podle respondentů přehánějí. (viz www.roberthalf.cz/CZ/CZ/RHI/uchazeci-v-zivotopisech-prehaneji.asp).

Mluvte pravdu

Pokud chcete ve výběrovém řízení uspět, mluvte vždy pravdu a buďte upřímní. Na jakékoliv nepravdivé informace se během pohovoru a ověřování referencí stejně přijde.

 

Jak se připravit o místo

Jak se mohou uchazeči připravit o vysněné zaměstnání, když místo doporučení odborníků dávají na "dobře" míněné rady kamarádů, ukazuje řada videí personální agentury Robert Half s názvem "Nedovolte, aby se to stalo i vám": http://www.roberthalf.com/dont-let-this-happen-to-you.

 

"Častou chybou, se kterou se personalisté setkávají, je skutečnost, že samotní uchazeči nemají dostatečný přehled o nabízené pozici ani o firmě."