Vážená tazatelko,
těhotenství je jednou ze skutečností, se kterými zákoník práce spojuje počátek tzv. ochranné doby, což je institut, který (s ohledem na konkrétně specifikované - především sociální - důvody) brání zaměstnavateli v ukončení pracovního poměru se zaměstnancem, který se v této ochranné době nachází (§ 53 zákoníku práce). Ochranná doba se na těhotnou zaměstnankyni vztahuje po celou dobu těhotenství (§ 53 odst. 1 písm. d) zákoníku práce), tj. od počátku těhotenství aniž by byla vyžadována znalost zaměstnankyně o tom, že je těhotná.
Započalo-li těhotenství po udělení výpovědi ve výpovědní době (výpověď byla zaměstnankyni dána před počátkem ochranné doby, tj. před početím), přičemž výpovědní doba uplyne v ochranné době, potom zákoník práce poskytuje zaměstnankyni ochranu spočívající v tom, že ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnankyně sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá (§ 53 odst. 2).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist