Hlavním kontinentem pro formuli jedna brzy přestane být Evropa. Podle Bernieho Ecclestonea, šéfa této exkluzivní automobilové série, má zůstat v dohledné době na starém kontinentu maximálně pět závodů. V příští sezoně ještě Evropa bude hostit osm (Barcelona, Monte Carlo, Valencie, Silverstone, Hockenheim, Budapešť, Spa a Monza) z dvaceti Velkých cen.

"Téma Evropa je vyřešené. Bude to dobré místo pro turistiku, ale už pro nic víc," řekl Ecclestone španělskému listu Marca. "Myslím, že se Evropa bude muset v dalších letech spokojit s pěti závody," dodal, aniž naznačil, která dějiště by mohla být v ohrožení. Už pro příští rok vypadla z kalendáře turecká GP.

Trh formule 1 se v posledních letech rozšířil především do Asie, kde se za rok uskuteční rovněž osm závodů. Letos se poprvé jelo v Indii, vloni v Jižní Koreji, předloni v Abú Dhabi a rok předtím v Singapuru. Na příští rok je potom v plánu návrat do USA, byť konání závodu v Austinu je stále v ohrožení, v roce 2014 se pojede v ruské Soči.

Dalšími možnými kandidáty jsou Jižní Afrika a Mexiko, a protože by roční porce neměla překročit dvacítku závodů, nová dějiště mají přibývat na úkor Evropy. "Rád zkouším nové věci a sleduji, jak se to vyvíjí. Líbí se mi to," uvedl Ecclestone.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist