Vedení extraligových hokejových klubů opět jedná o možnosti, že by domácí nejvyšší soutěž uzavřelo. Aktivitu, která se v minulosti již několikrát objevila, v minulých týdnech opět oživili zástupci Karlových Varů a většina účastníků extraligy ji logicky podporuje.
Jednat o této možnosti se bude i na pondělním pravidelném zasedání valné hromady Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) ve Velké Bíteši. A to i přesto, že tento bod na programu jednání není.
"Z pohledu stanov, které řeší, co může a nemůže být na programu, to tak jednoduché nebude, ale řešit se to bude. Narazíme na to například už jen při tom, když budeme kontrolovat body z minulého jednání," řekl ředitel extraligy Stanislav Šulc ČTK. "V tomto směru máme dohodnuté postupné kroky," doplnil.
Podle dostupných informací téma uzavření extraligy opět "otevřely" Karlovy Vary a nejaktivnější osobou je tak generální manažer Energie Miroslav Vaněk.
"Extraliga velmi citlivě vnímá fakt, že následující dva tři roky budou pro český sport ekonomicky nesmírně náročné. Kluby řeší, aby příští sezony vůbec přežily... Bude zle," uvedl Vaněk pro deník Sport.
Za snahou uzavřít soutěž pro současných 14 účastníků je tak podle něj hlavně ekonomika. "Aby extraligu hrál ten, kdo na ni má. Není to nic namířeného proti první lize. Základem je, aby extraligové kluby přežily. Nechci mluvit za kolegy, ale jednoznačně cítím snahu dohodnout se," dodal Vaněk.
Platové stropy v Česku? Možná
A většina klubů má podobný názor. Jejich vedení totiž věří, že by v případě uzavření extraligy získala ekonomickou jistotu a větší "klid" by měli i sponzoři. Podle jednoho z návrhů by k uzavření mohlo dojít již od příští sezony.
Součástí změn má navíc být i zavedení platového stropu, kvůli němuž by se snížily platy hráčů. To by však mohlo vést i k snížení kvality soutěže, neboť řada předních domácích hokejistů by mohla odejít do zahraničí. V případě, že by klub neměl nejvyšší ambice, mohl by do hry nasazovat například větší počet juniorů.
S aktivitou extraligových manažerů ale nesouhlasí například reprezentační trenér Alois Hadamczik. "Uzavírání ligy je podle mého velký krok zpátky a špatná ekonomická situace je jenom výmluva. Ta je všude na světě. Nikde nejsou peníze na rozdávání. Tak si to neměli nastavit, že dávají třistatisícové platy. To je jejich problém, jaké platy nastavili," řekl Hadamczik novinářům v průběhu moskevského turnaje Channel One Cup.
Je třeba souhlas ČSLH
Podle reprezentačního kouče by zakonzervování stavu snížilo kvalitu soutěže. "Čtrnáct manažerů rozhodne o tom, že zabrzdí hokej. Já se domnívám, že bychom si tu soutěž měli chránit a neměli bychom z té soutěže vyhnat její hlavní smysl, což je soutěživost. Jak zmizne soutěživost, není to sport. Chodit hrát hokej jen do práce a nesoutěžit, to je špatné," podotkl Hadamczik.
Samy kluby ale extraligu uzavřít nemohou. Jejich aktivitu by museli podpořit delegáti konference Českého svazu ledního hokeje (ČSLH), která se uskuteční v létě 2012. A přestože momentálně to nevypadá, že by se tak mělo stát, v příštích měsících se může situace změnit. I přesto, že prezident ČSLH Tomáš Král aktivitu některých extraligových manažerů nepodporuje.
Hlavním oficiálním bodem pondělního jednání valné hromady APK LH bude výběr budoucího marketingového partnera soutěže respektive nastavení parametrů pro jeho výběr. Společnosti BPA, která s extraligou v současnosti spolupracuje, má smlouvu uzavřenou do konce příští sezony 2012/13.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist