"Od dětství jsem měla vrozenou pohybovou vadu, která se ale zásadně projevila až před mým 40. rokem věku a dostala mě do invalidního důchodu", vzpomíná Hana Klírová. "Jako svobodná matka jsem už předtím měla s hledáním práce problém, ale s mým postižením se situace ještě zhoršila. Zdravotně postižený často narazí na firmy, které sice pro něj inzerují práci, ale nemají opravdovou vůli zaměstnávat zdravotně postižené. Chtějí jenom splnit kvótu pro zaměstnanost postižených anebo dokonce zneužít dotace", říká žena, která se dnes už o práci starat nemusí, protože pracuje z domova pro firmu Santé. Nezaměstnanost není nezbytná
I přesto, že moderní technologie zaměstnávaní handicapovaných v dnešní době zjednodušují, nezaměstnanost zdravotně postižených se stále zvyšuje. Ještě v roce 2008 bylo v České republice bez práce 28 500 zdravotně postižených, v prvním čtvrtletí roku 2010 to bylo už 40 500 lidí. Míra nezaměstnanosti zdravotně postižených se podle Českého statistického úřadu ve stejném období zvýšila z 20,31 % na 26,38 %. Takovéto zvýšení se nedá omluvit ekonomickou krizí, zvlášť když platové nároky zdravotně postižených nejsou tak vysoké, jako u běžné populace. V čase krize by práce zdravotně postižených naopak mohla být vyhledávanější. Běžně se ale práce z domova pro postižené nenabízí. Proč?
Žijeme přece v době technické revoluce. Technické možnosti se neustále posouvají dopředu. Kromě toho firmy nad 25 lidí musí mít alespoň čtyři procenta zaměstnanců se zdravotním postižením nebo odebírat zboží vyrobené v chráněných dílnách. Když nesplní tuto povinnost, musí odvádět víc peněz do státního rozpočtu.
SCHOPNÍ ZAMĚSTNANCI
Zaměstnáváním zdravotně postižených firmy navíc získají loajální a stabilní zaměstnance, kteří si práce váží a společnost tak získává přidanou hodnotu. Například již zmíněná společnost Santé nejprve zřídila vzdálená pracovní místa, kde operátoři organizovali preventivní a léčebnou péči z prostředí svého domova. Po dobrých zkušenostech se počet detašovaných pracovišť rozrostl o pozice referenta lidských zdrojů, analytika konkurence a následovaly i další. Zároveň se vyplatilo přizpůsobit délky úvazků možnostem postižených zaměstnanců. V současnosti jich zde tak našlo uplatnění na osm desítek. Kromě toho některé pozice či činnosti je dokonce výhodnější zadávat přímo zdravotně postiženým.
Například tým společnosti Altop Service tvoří postižení (neslyšící a nevidomí) dokonce z padesáti procent. Hlavní náplní jejich práce je výroba skrytých titulků pro televizní pořady. Jediné, co potřebují, je připojení k internetu, software pro tvorbu titulků, software pro vzdálené nastavení počítače a nástroj pro videokonference. Přitom veškerá školení a konfigurace počítače probíhají na dálku. Firma tak bez problémů zaměstnává i postižené z Irska či Velké Británie. Každý z nich má svůj samostatný příběh. Na přípravě titulků pracuje například i muž, který po nešťastném skoku do Balatonu zůstal na vozíku. Dnes už opět živí rodinu. Mnoho lidí ale takové štěstí nemá. Organizace, které pomáhají různě postiženým lidem se zaměstnáním, se shodují, že takovýto zaměstnavatel je výjimkou. Přitom zřídit pracovní místo pro zdravotně postižené přímo u nich doma není ani složité ani drahé.
Z domu snadno a rychle
Někdy stačí "pouhé" připojení k internetu, které je možné využít na čtení a psaní mailů a obyčejnou telekonferenci. Ideální je standardní připojení s rychlostí stahování dva megabyty za sekundu. Pořídit lze za cenu v řádech stokorun. Na každé straně je samozřejmě zapotřebí počítač a relevantní software. Pokud zaměstnavatel a zaměstnanec potřebují sdílet firemní disky, je zapotřebí na obou stranách další zařízení - router. Do firmy je potřeba koupit router podle počtu zařízení, které k němu chce připojit. Jeho výhodou je, že umožní šifrovanou komunikaci nejen pro sdílení disků, ale i pro ostatní aplikace. Paní Klírová, která dělá pro lékařskou společnost Santé, pracuje prostřednictvím IP telefonu. "Díky tomu osm hodin denně objednávám lidi k lékaři anebo je přepojuji na správné místo", vysvětluje. IP telefon je vhodný, pokud chcete ušetřit za telefonní poplatky.
Vypadá jako standardní telefonní přístroj, ale místo přípojky do telefonní sítě má přípojku do datové sítě a má daleko více funkcí, než běžný telefon. Zabezpečí nejen volání do jakýchkoliv sítí, ale i možnost dovolat se vám i v případě, že máte vypnutý počítač. Zaměstnanci je též možné zajistit kvalitní videokonferenci. To je vhodné zvláště pro osoby, které mají problém s mobilitou. Tímto způsobem se mohou plnohodnotně účastnit setkání se zákazníky a partnery, nebo různých porad. Na toto připojení je již potřeba kamera a rychlejší linka. Připojení, které obchodníci vydávají za dva megabajty za sekundu, má totiž obvykle tuto rychlost jen u dat, která tečou směrem do počítače. Z počítače už v případě běžných ADSL přípojek data putují mnohem pomaleji.
Pro kvalitní videokonferenci je tak potřeba oboustranně vyšší rychlost. Toto řešení je možné využít i u ostatních "obyčejných" zaměstnanců, kde může výrazně snížit náklady na cestování, nemluvě o úspoře času. Využívat takováto řešení určitě není složité a přináší výhody oběma stranám. Kromě už zmíněných je to také úspora za pronájem pracovního místa, spotřebu elektřiny, všech služeb spojených s fyzickou bezpečností a podobně. Ve výsledku často vyjde zřízení vzdáleného pracovního místa ještě levněji, než pracovní místo klasické.
TROCHU VYJÍT VSTŘÍC
Kromě toho by si zaměstnavatelé měli uvědomit, že mnozí zdravotně handicapovaní přišli ke svému stavu úrazem, a tak jejich kvalifikace nikdy nebyla ovlivněna současným postižením. Stejně jako v běžné populaci i mezi postiženými tak najdete právníky, ekonomy, lékaře anebo IT experty. Například můj známý Jiří Mojžíšek, od narození nevidomý, si vyrobil vlastní kytaru, na kterou umí skvěle hrát. Vyvíjí software užitečný pro nevidomé a vytvořil metodu střílení z luku pro zrakově postižené, se kterou drží neoficiální světový rekord. Sám vychoval syna Jana, kterému je dnes 20 let. Proto nepodceňujme postižené. Dokážou všechno, jen jim někdy musíme vyjít vstříc.
Lubomír Lukáč
Senior ICT Consultant ze společnosti Anect
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist