Hokejisté Švédska se po 31 letech dočkali svého druhého triumfu na mistrovství světa hráčů do dvaceti let, když ve finále v Calgary zdolali Rusko 1:0 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelil v čase 70:09 útočník Mika Zibanejad. Gólman Johan Gustafsson pomohl Švédsku k titulu 17 úspěšnými zákroky.

Smutným hrdinou byl ruský brankář Andrej Makarov, který pochytal 57 pokusů soupeře, nakonec ale prožíval se svými spoluhráči zklamání.

Trenér sborné Valerij Bragin vsadil právě na Makarova, který v semifinále proti Kanadě naskočil do hry v 55. minutě po ztrátě náskoku z 1:6 na 5:6 místo Vasilevského a pomohl k postupu do finále při závěrečném tlaku Javorových listů.

Osmnáctiletý brankář týmu zámořské juniorské WHL Saskatoon Blades se trenérovi za důvěru odvděčil skvělým výkonem.

Makarov byl téměř nepřekonatelný

Švédové měli v úvodní části velkou převahu, přestříleli soupeře v poměru 17:3, ale Makarova nepřekonali ani při Kuzněcovově vyloučení. Velká převaha Tří korunek pokračovala i ve druhé části, kdy si ruský brankář připsal 22 úspěšných zákroků, zatímco jeho protějšek Gustafsson jen jediný.

Svou šanci nevyužil Rensfeldt, sborná se ubránila i při trestech Sergejeva a Želďakova, Švédové odolali při trestu Boyce Rotevalla. Bezbrankové skóre se však neměnilo ani po dvou šancích Rakella, který nejdříve nezamířil přesně v závěru druhého dějství a na úvod třetí třetiny neuspěl po chybě Želďakova.

Ale už ve třetí dvacetiminutovce byli Rusové pro soupeře daleko větší hrozbou. Při Rensfeldtově trestu v 50. minutě trefil nejproduktivnější hráč turnaje Kuzněcov levou tyč.

Švédové byli nadále nebezpečnější, ale neproměnili další přesilovku a 32 vteřin před koncem základní hrací doby je zachránil Gustafsson, když po Kuzněcovově zadovce vychytal Guseva.

Naposledy ve finále mistrovství světa dvacítek nepadl gól v základní hrací době v roce 2000 ve Švédsku, kde Češi porazili Rusko 1:0 po samostatných nájezdech. I tentokrát sborná v nastavení neuspěla, když v 71. minutě po chybě v defenzívě rozhodl Zibanejad.