Vážená tazatelko,
dle § 96 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci s vyznačením začátku a konce jednak odpracované směny, práce přesčas, další dohodnuté práce přesčas, noční práce, doby v době pracovní pohotovosti a také pracovní pohotovosti, kterou zaměstnanec držel.
Dle odstavce 2, dále platí, že na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen umožnit zaměstnanci nahlédnout do jeho účtu pracovní doby nebo evidence pracovní doby a do jeho účtu mzdy a pořizovat si z nich výpisy, popřípadě stejnopisy na náklady zaměstnavatele.
Vedení evidence pracovní doby, tak jak jej provádí Váš zaměstnavatel, je v rozporu s ustanovením § 141 odst. 2., zákoníku práce, které stanoví, že mzda, (plat a jejich jednotlivé složky) stanovené, sjednané nebo určené za hodinu práce přísluší zaměstnanci i za zlomky hodin, které odpracoval v období, za které se mzda nebo plat poskytuje.
Je pravdou, že § 4b zákoníku práce stanoví, že práva nebo povinnosti v pracovněprávních vztazích mohou být upravena odchylně od tohoto zákona, jestliže to tento zákon výslovně nezakazuje nebo z povahy jeho ustanovení nevyplývá, že se od něj není možné odchýlit, jenže od ustanovení uvedených v § 363 je možné se odchýlit jen ve prospěch zaměstnance. Z toho tudíž vyplývá, že zaměstnavatel by teoreticky mohl zaokrouhlovat evidenci odpracované pracovní doby, ovšem ve prospěch zaměstnance.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist