Umíme si tu naprojektovat nejdražší tunel (a říkáme mu vtipně Blanka), a když si ho – už tak dost předražený – schválíme, navýšíme v průběhu výstavby jeho cenu ještě o třetinu (zhruba o 10 miliard korun) a vše je v pohodě – respekt. Aby to ale nebylo jen na Blance - vše nasvědčuje tomu, že budeme držiteli i dalšího světového unikátu – postavíme si v Praze „první tunel ve vzduchu“.

Za půl miliardy korun by mezi Novými Butovicemi a Barrandovem mohla vzniknout lanová dráha - dvě dvoukilometrová lana a na každém z nich jedna kabinka pro několik desítek cestujících. Jezdilo by se v nich na tramvajenku – tedy do práce, za zábavou, na nákupy... Praha tvrdí, že by šlo i o atrakci pro turisty – u okénka by tak pravidelně probíhal boj muže s fotoaparátem a barrandovskou babičkou s nákupními taškami. Ptám se: Co s turistou na Barrandově? Potřebuje babička nakupovat zrovna v Nových Butovicích?

Tři čtvrtiny ze čtenářů IHNED.cz v diskusi u původního článku označily tento projekt za hloupost. Zbylá čtvrtina, která hlasovala „pro stavbu lanovky“, zjevně asi bydlí v okolí – jinak si tento postoj neumím vysvětlit. A teď, proč o tom všem píšu: v blízkosti případné lanovky bydlím i já, a přesto jsem (jako jeden z tisícovky respondentů) kliknul na možnost „projekt nedává smysl", proč?

Za prvé – nebydlím přímo v Nových Butovicích; v místech, kde je projektována stanice, to ostatně ani nejde. Stojí tam totiž nákupní Galerie Butovice – projekt duchů, který trápí nezájem nakupujících a následkem toho i prodávajících. Lanovka by tak nevedla až k zastávce metra „Nové Butovice“, ale přímo do tohoto obchoďáku a ten do případné realizace projektu (což jsou minimálně 3 roky) stejně zkrachuje.

Za druhé – zastupitelé hovoří o lanovce jako o „ekologičtější variantě oproti stavbě mostu“ – tedy o volbě menšího zla. Rozhodně nejsem ekolog (doma svítím běžnými žárovkami a protopím vše, co mi z teplárny do radiátoru pošlou – mám prostě ve svém bytě rád teplo a světlo), ale most přes přírodní rezervaci Prokopského údolí nechci, úplně stačí ten u Lochkova (Pražský okruh). Rád budu z Butovic na Barrandov jezdit o 10 minut déle - hezky přes Ořech.

Projekt lanové dráhy by se mi i tak měl zdát snesitelnější než "varianta most“– ale: prostřední (zhruba 40 metrů vysoký) sloup by měl být zapíchnut do srdce Butovického hradiště – zaražen do místa, kde před 6 tisíci lety možná hrál můj prapra… pradědeček s mojí prapra… prababičkou na prabábu, a to se mi (jako milovníkovi všeho starého) také nelíbí. Mladší doba kamenná prostě nemá se sloupem od lanovky nic společného. A tečka.

Můžete si přečíst i související rozhovor: Architektka Prahy 5: Inspirace pro lanovku do Butovic pochází z Caracasu a Singapuru