Vážený tazateli,
práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele v případě úrazu popř. nemoci z povolání,budou záviset na závěrech konkrétního posudku závodního lékaře. Proto bez jeho znalosti nelze na uvedený dotaz plně odpovědět.
Dle zákoníku práce, konkrétně ustanovení § 41 je ale zaměstnavatel povinen zaměstnance převést na jinou práci v případě, pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilost konat dále dosavadní práci, nebo nesmí-li ji konat pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí.
V takovém případě tedy zákoník práce přímo zakládá povinnost zaměstnavatele zaměstnance převést na jinou práci, a není zde nutný souhlas zaměstnance se změnou druhu práce. Zaměstnavatel ale musí přihlížet k tomu, aby práce byla pro zaměstnance vhodná vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a pokud možno i k jeho kvalifikaci. Zaměstnavatel je dále povinen převedení na jinou práci se zaměstnancem předem projednat a v případě, že dochází ke změně pracovní smlouvy zaměstnance, vydat mu písemné potvrzení o důvodu převedení na jinou práci.
Pokud by ale chtěl zaměstnavatel převést zaměstnance na jinou práci, aniž by nutnost tohoto převedení lékařský posudek potvrzoval, pak by musel zaměstnanec s takovým převedením a se změnou pracovní smlouvy souhlasit, neboť změna pracovní smlouvy je dvoustranný právní úkon, který nelze učinit bez souhlasu jedné ze stran.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist