Ve videoklipu při virtuální internetové prezentaci odhalilo vedení stáje Red Bull monopost pro novou sezonu F1. Vůz s označením RB8 má pomoci Němci Sebastianu Vettelovi ke třetímu titulu mistra světa a týmu k dalšímu zisku Poháru konstruktérů.

Vládce s novým vozem

To by moc nepotěšilo šéfa šampionátu Bernieho Ecclestonea, který volá po dramatičtějších závodech, které zvýší atraktivitu šampionátu pro diváky a zvýší zisk z prodeje televizních práv, k čemuž nadvláda stáje Red Bull moc nepřispívá.

"To asi zase nebude spokojený," usmíval čtyřiadvacetiletý Vettel, který prý chce letos opět vyhrávat. Loni se mu to podařilo v jedenácti z devatenácti Velkých cen. "Ale je jasné, že se to nemusí vůbec opakovat," řekl a čeká daleko větší boje. "Myslím, že to bude velmi náročný a velmi těsný šampionát. Pokud nebude, hodně mě to překvapí," prohlásil.

F1 2012 - Red Bull RB8 launch - The car in details

Nové auto má podle pozměněných pravidel nový stupňovitý "nos" a také jiný systém výfuku, z něhož Red Bull v minulé sezoně těžil. "Proto bude hodně těžké vyhrávat, neboť auta si budou dost podobná," konstatoval Vettel, který loni vyhrál o 122 bodů před Jensonem Buttonem z McLarenu.

 

Auto má lehce pozměněnou aerodynamiku, která loni vycházela právě z letos nepovoleného výfuku. "Snažili jsme se to udělat podobně, ale pravidla nám to moc nepovolují," prohlásil designér stáje Adrian Newey, s jehož vozy získaly titul už tři týmy. "Zadní přítlačné křídlo nemůžeme mít letos tak vysoko, jak bychom potřebovali," popsal změnu.

Lotus míří na čtvrté místo

Novu "zbraň" pro nadcházející sezonu představila na internetu i stáj Lotus. Jmenuje se E20, má tradiční černo-zlatý design, podle nových pravidel nový stupňovitý "nos" a má pomoci Kimimu Räikkönenovi při jeho návratu do šampionátu. Kromě Fina bude řídit monopost bývalého týmu Renault také Francouz Romain Grosjean.

F1 2012 - Lotus E20 launch - Launch ceremony and car details

Auto už je připraveno v Jerezu na zahájení testů na novou sezonu, která začne 18. března v Austrálii. Vedení týmu, který v minulosti získal titul mistra světa ještě jako Renault či Benneton, však ví, že na silné trio Red Bull, Ferrari a McLaren nejspíš mít letos nebude. "Naším cílem je skončit do čtvrtého místa," prohlásil šéf stáje Gerard Lopez.

 

Velmi sledovaný bude Räikkönenův návrat poté, co dva roky jezdil rallye. "Auto vypadá moc dobře, snad bude i dost rychlé," doufal Fin, který se ale bude muset přizpůsobit změnám. "Nové obutí, pár nových pravidel. Ale okruhy a lidé jsou stejné jako před dvěma lety," dodal Fin, mistr světa z roku 2007.

F1 2012 - Lotus E20 launch - Launch ceremony and car details

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist