Vážená tazatelko,
Zákon č. 262/2006 Sb. v platném znění (dále jen „zákoník práce“) stanoví v ust. § 51 odst. 1, že v případě podání výpovědi, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce.
Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Jestliže Váš zaměstnavatel odmítá přistoupit na dohodu o ukončení pracovního poměru, nezbývá než podat výpověď a akceptovat zákonem dané následky a souvislosti.
Pokud se rozhodnete do své současné práce nadále nechodit, aniž by k tomu byl dán zákonem předpokládaný důvod (nemoc apod.), dopouštíte se bezpochyby závažného porušení svých povinností plynoucích z daného pracovněprávního vztahu.
V takovém případě pak může zaměstnavatel po zaměstnanci požadovat náhradu škody dle příslušných ustanovení zákoníku práce. Byla-li škoda způsobena úmyslně, pak výše požadované náhrady škody není limitována a současně může zaměstnavatel vedle této náhrady požadovat též náhradu ušlého zisku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist