Očekávání českých výrobců se snížila ve všech sledovaných parametrech, největší pokles byl zaznamenán u využívání kapacit a u nových objednávek. Výrazně se snížily také předpoklady ohledně tržeb a zisků. Optimističtí Češi nejsou ani v otázce zaměstnanosti.

„Čeští výrobci jsou značně závislí na vývozech a obchodování se zbytkem eurozóny. Vzhledem k jejím současným ekonomickým problémům proto předpokládají, že oslabení bude v následujících měsících pokračovat,“ uvádí Jan Linhart, Partner, služby pro výrobní a průmyslové podniky, KPMG Česká republika. Nejnovější údaje podle něj nenaznačují, že by se situace měla výrazněji změnit.


Důvěra oslabuje napříč sektory i celosvětově
V celosvětovém měřítku důvěra výrazněji poklesla ve výrobním sektoru – na 27,3 bodu z 45,5 bodu v létě 2011 a 52,8 bodu na jaře téhož roku. Oslabil ale i sektor služeb. V něm očekávání obchodní aktivity dosahují výsledku 33,2 bodu (oproti letním 38,2 bodu a jarním 46,5 bodu).

„Dopady evropské dluhové krize na ekonomické rozpoložení jsou v posledním průzkumu více než zjevné. Optimismus respondentů z Evropské unie poklesl na nejnižší úroveň od počátku roku 2009, kdy jsme s průzkumy začali a kdy se společnosti vzpamatovávaly z celosvětového ekonomického propadu,“ hodnotí Jan Linhart.

Podobně jako v minulých průzkumech i nadále zůstávají největšími optimisty americké společnosti. Jejich očekávání ohledně ekonomické aktivity dosahuje 43 bodů, ve srovnání s předchozími výsledky ale i toto číslo představuje pokles.


Pracovních míst přibude jen málo
V souladu s předpověďmi slabšího růstu ekonomické aktivity společnosti upravily také své plány náboru zaměstnanců. Očekává se sice čistý nárůst počtu pracovních míst, předpokládané tempo nárůstu jejich počtu se však již podruhé za sebou snížilo. Nejslabší očekávání má v tomto ohledu Evropská unie, kde poskytovatelé služeb plánují pouze mírné navyšování počtu zaměstnanců a výrobní společnosti předpokládají stagnaci.

Související