Cílem projektu bylo zvýšit zaměstnatelnost na trhu práce uchazečů do 25 let, jejichž získaná praxe od ukončení studia byla maximálně 6 měsíců. Projektu se účastnili vybraní uchazeči (většinou se středoškolským vzděláním) o zaměstnání, kteří byli evidováni na úřadech práce ve Středočeském kraji. Jde o klienty, kteří sice z hlediska zaměstnavatelů splňují kvalifikační kritéria, ale bohužel chybí jim delší praxe. A právě v nabídce roční praxe u subjektů veřejné správy formou agenturního zaměstnávání spočívala priorita i unikátnost projektu Praxe je začátek.

Součástí projektu byl také modul zaměřený na zdokonalení počítačové gramotnosti absolventů, bez níž už dnes najít vhodné uplatnění není možné. Projekt se zaměřil na rozšíření dosavadních znalostí IT a to formou rekvalifikačních kurzů, kdy úspěšný absolvent získal nejen Osvědčení o rekvalifikaci, ale rovněž mohl získat mezinárodně uznávaný "řidičák na počítač" - certifikát ECDL. Nejpřínosnější částí projektu bylo praktické získání pracovních návyků, běžných organizačních a provozních zkušeností, základů firemní kultury a vztahů se zákazníky, a to formou roční praxe zajištěné u zaměstnavatelů ve veřejné správě. Právě možnost dostat roční praxi a během ní si osvojit pracovní návyky a zkušenosti byla největší přidanou hodnotu, kterou oceňovali účastníci projektu. Dvanáctiměsíční stáž absolvovali na různých institucích veřejné správy, nejčastěji např. na úřadech práce, na sociálních odborech obecních a městských úřadů, na dopravním odboru městského úřadu nebo na okresním soudě. Praktikanti se učili nejrůznějším pracovním činnostem, které je třeba na úřadech vykonávat: od kopírování a scanovaní dokladů či vedení dokumentace a archivování, přes psaní dopisů či zvládání speciálního programu pro vydávání sociálních dávek, nebo se také učili zvládat komunikaci s klienty úřadů, některým bylo svěřeno třeba i zapisování při soudním jednání, práce na podatelně apod. Přínosná byla i pro zaměstnavatele ve veřejné správě, protože si tak mohli některé z účastníků vychovat a připravit na místa, kde hledali nové pracovníky.

Projekt proběhl ve dvou bězích a podpořil celkem 337 osob. Zásluhou projektu bylo nově vytvořeno 12 pracovních míst, 195 klientů získalo koncem roku 2011 pracovní smlouvu, 12 klientů nastoupilo na DPP a 9 na DPČ, 4 klienti se rozhodli podnikat a 8 klientů pokračuje ve studiu na některé z vysokých škol.

Výsledky projektu tak potvrzují, že projekt "Praxe je začátek" patřil k zdařilým projektům financovaných z ESF, které byly přínosné, jak pro cílovou skupinu nezaměstnaných absolventů, tak pro zvýšení zaměstnatelnosti na trhu práce.

Alena Kazdová

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist