Zemní plyn zdraží o pětinu. Rusko dodá ropu na tři dny. Litr benzínu stojí téměř 40 korun. Ministerstvo životního prostředí oznámilo plán snížit znečištění vzduchu a schytalo kritiku expertů z ekologických organizací. Plán totiž neobsahuje žádná pořádná opatření. Všechny tyto zprávy zasáhly českou debatu v posledních pár dnech. Ale žádné pozdvižení se nekoná – všechny problémy jsou dlouhodobou a nudnou součástí české ekonomiky.
Česká republika je evropským rekordmanem v energetické náročnosti výroby – spotřebě uhlí, ropy, plynu či uranu na jednotku hospodářské produkce. Minulý rok jsme utratili každý jeden den 269 milionů korun za dovoz ropy. Uhelné doly se zakousávají do severočeské krajiny a plyn nás váže na nevyzpytatelné Rusko. Přitom zrovna plyn a uhlí na vytápění vůbec nepotřebujeme. Pačesova komise před 4 lety spočetla, že zateplení českých domů by nám umožnilo snížit spotřebu energie na vytápění o 60 procent. Experti také zjistili, že zbytek lze pokrýt teplem z obnovitelných zdrojů. Ale na plýtvání a závislost jsme si zvykli.
Nebo je to složitější? Mnozí se totiž ptají: nebude dražší se fosilních paliv zbavit než snášet rostoucí ceny, podpásovky dodavatelů, zaplatit adaptace na změnu klimatu i zdravotní výlohy špinavého vzduchu? To je - z čistě finančního pohledu - jistě správná otázka. Ekonomové se jí už zabývají dvě desetiletí. Zdražování fosilních paliv přihazuje na hromadu výnosů snižování emisí skleníkových plynů další a další Eura, z hromady nákladů snižování emisí odebírají padající ceny čistých technologií.
V roce 2008, kdy se EU rozhodla snížit skleníkové emise o 20 % do roku 2020, spočítali ekonomové náklady na potřebná opatření. Za dva roky však své výpočty korigovali a kalkulace z roku 2010 počítají s náklady o 30 % nižšími. Je to dáno právě prudkým propadem cen čistých technologií.
A výnosy? Evropská unie nechala spočítat náklady a úspory jednotlivých států při snížení emisí o 25 %. V roce 2020 by český účet byl 15 miliard korun. Zároveň bychom ušetřili 12,5 miliardy za fosilní paliva a (podle nejnižších odhadů) 4,5 miliardy za zdravotní péči díky zlepšení stavu ovzduší. Výsledek? Dvě miliardy v plusu. Nutné snížení emisí je samozřejmě mnohem větší než 25 %. Ale máme jistotu, že start bude ekonomicky únosný.
Podívejme se na náklady a výnosy zblízka. Solidní využití potenciálu k zateplování a dalších opatření na domech je podmíněno finanční pomocí rodinám. Ale není potřeba sahat do státního rozpočtu. Peníze začnou plynout z prodeje emisních povolenek a – podle pravidel EU – musí jít nejméně polovina do snižování emisí. Využít lze i evropské fondy, které nyní – na rozdíl od Zelené úsporám – máme problém smysluplně vyčerpat. Investice přinese úsporu 39 miliard korun a tisíce pracovních míst.
Ale možných opatření je mnohem více. Recyklace odpadů, veřejná doprava či podpora místních potravin ušetří ropu. A nová odvětví mohou být příležitostí pro české podnikatele. K tomu je ovšem potřeba dát firmám jistotu dlouhodobé stability investičního prostředí. Británie toho docílila – dnes již vyzkoušeným a úspěšným – zákonem, který stanovil, jaké bude v zemi tempo snižování skleníkových emisí a tedy i závislosti na fosilních palivech, rok po roku. Shodli se na něm politické strany, průmysl i odbory. A podobnou legislativu může mít i Česko. Většina parlamentních stran již takovou myšlenku podpořila.
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist