Hokejisté New Jersey zvítězili v pátém utkání druhého kola play-off NHL na ledě Philadelphie 3:1, získali celou sérii v poměru 4:1 na zápasy a po devíti letech si znovu zahrají ve finále Východní konference.

Postup slaví i trojice českých hokejistů Patrik Eliáš, Petr Sýkora a Marek Židlický, naopak v dresu Flyers skončila pouť za Stanley Cupem pro Jaromíra Jágra, Jakuba Voráčka a Pavla Kubinu. Jágr ČTK řekl, že českou reprezentaci na mistrovství světa ve Švédsku a Finsku neposílí.

"Tak za prvé na to nemám a za druhé si nemyslím, že bych někomu pomohl," řekl Jágr po pátém zápase série ve Philadelphii.

Z Philadelphie by mohl reprezentaci posílit ještě Jakub Voráček, dvaadvacetiletý útočník se však zatím nerozhodl. "Zítra máme kontrolu u lékaře. Jsem docela omlácený, byl jsem letos několikrát zraněný, takže uvidíme. Musím se na to vyspat a potom se rozhodnu," prohlásil.

V úterním utkání se znovu potvrdilo pravidlo, které platilo ve většině zápasů Philadelphie, že kdo dá první gól, prohraje. Letci, kteří nastoupili bez potrestaného Claudea Girouxe, se dostali do vedení v 8. minutě zásluhou Maxima Talbota, Ďáblové však skóre otočili dvěma góly v rozmezí tří minuty.

Nejprve se prosadil Bryce Salvador, jehož tečovaná střela skončila v horním rohu branky Ilji Bryzgalova. Druhý gól nabídl ruský gólman Ďáblům sám, když při snaze o rozehrávku trefil hokejku Davida Clarksona a od ní se puk odrazil do sítě.

Na druhý gól Devils po špatné rozehrávce Bryzgalova se podívejte zde:

Podobně ve druhé třetině zaváhal i na druhé straně Martin Brodeur, Flyers však trefili jen tyčku a víc už toho v ofenzivě nepředvedli. Hosté navíc po pěti minutách třetí třetiny zvýšili na 3:1, když se v přesilovce perfektně trefil Ilja Kovalčuk a dvoubrankový náskok už udrželi až do konce.

Ve finále konference se Devils utkají s vítězem série New York Rangers - Washington, kde zatím vedou Jezdci 3:2 na zápasy.