Za deset minut vedli Slováci díky Kopeckému a Šatanovi 2:0 a položili základ senzaci mistrovství. Kanada ale potom přidala a ve druhé třetině otočila zápas na 3:2.

Slováci ale opět udeřili ve třetí části. Tým pod vedením trenéra Vůjtka nejdříve srovnal a dvě minuty před koncem v přesilovce po likvidačním zákroku Getzlafa rozhodl Handzuš.

Gól padl pět sekund poté, co kanadský kapitán dostal pětiminutový trest za faul kolenem, který vyřadil Juraje Mikúše.

Velký podíl na slovenském úspěchu má trenér Vladimír Vůjtek. "Sme v semifinále!!! Všetko najlepšie, pán tréner Vůjtek!" tak oslavuje slovenský server šport.sk.

"Prostě jsme ještě nechtěli jet domů a bojovali až do konce. Byli jsme pod tlakem, soupeř nás přehrával, ale dokázali jsme se zvednout a poctivým hokejem dojít k vítězství," prohlásil po zápase šťastný Vůjtek.

Slováci na MS postupem do semifinále překonali své plány. Těmi byl hlavně postup do čtvrtfinále a zajištění účasti na olympiádě v Soči.

Norové trápili Rusko, ale nakonec podlehli

Hokejisté Ruska porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa Norsko 5:2, když odpor houževnatého soupeře zlomili až třemi góly ve třetí třetině. V sobotním semifinále se sborná utká s vítězem duelu USA - Finsko.

V ruské sestavě se poprvé objevila hvězdná dvojice Sjomin, Ovečkin a ten se v 8. minutě postaral o první branku zápasu. Gólman Haugen si nešťastně srazil do branky jeho nahození od zadního mantinelu.

Norové se osmělili ve 12. minutě. První závar v ruském obranném pásmu ještě Varlamov společně s obránci vyřešil, ale o několik sekund později zakončil rychlý protiútok pohotově dorážející Skröder.

V 15. minutě se favorit dostal zpět do vedení, když Jemelin vyslal dlouhou přihrávkou do brejku Popova, který prostřelil Haugena. Na začátku druhé třetiny ale Seveřané využili hned svou první přesilovou hru, jemnou tečí vyrovnal nejproduktivnější hráč turnaje Thoresen.

Při následné ruské přesilovce byl blízko vstřelení branky Nikulin, ale jeho střela od modré skončila na tyčce. Norové pozorně bránili, před vlastní brankou byli důrazní a sborná měla s houževnatým soupeřem velké problémy. Sice měla výraznou střeleckou převahu, Haugen však chytal pozorně.

Po 55 sekundách třetí třetiny norského brankáře překvapil střelou od modré obránce Jemelin a Rusko potřetí vedlo. Soupeři už se znovu vyrovnat nepovedlo, favorit naopak svou převahu potvrdil čtvrtým gólem. Birjukovovu střelu ideálně tečoval Žerděv. Poslední slovo měl v přesilové hře obránce Nikulin.

Norové prohráli i svůj třetí čtvrtfinálový duel v historii a na postup do bojů o medaile nadále čekají.

Kanada - Slovensko 3:4 (1:2, 2:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 17. E. Kane (Getzlaf), 27. Skinner (Eberle, Sharp), 38. Burrows (Russell, Ladd) - 6. Kopecký (Radivojevič, Handzuš), 10. Šatan (L. Hudáček, Surový), 54. Bartovič (Tatar), 58. Handzuš (Sekera). Rozhodčí: Jeřábek, Fraňo (oba ČR) - Schulz (Něm.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 3:3, navíc Getzlaf (Kanada) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 11.568.

Kanada: Ward - Keith, Bouwmeester, Phaneuf, Russell, Schenn, Quincey, R. Murray - E. Kane, Perry, Getzlaf - Eberle, Tavares, Skinner - Benn, Nugent-Hopkins, Sharp - Ladd, O'Reilly, Burrows - Purcell. Trenér: Brent Sutter.

Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Sersen, Chára, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, Mikúš, Miklík - Bartovič, Bližňák, Hovorka. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Rusko - Norsko 5:2 (2:1, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 8. Ovečkin (Sjomin), 15. Popov (Jemelin, Rjasenskij), 41. Jemelin (Dacjuk, Sjomin), 51. Žerděv (J. Birjukov, Těreščenko), 55. I. Nikulin (Malkin) - 12. Skröder (Thoresen, M. Hansen), 21. Thoresen (Holös, Ask). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Kurmann - Arm (oba Švýc.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:1. Diváci: 7519.

Sestavy:

Rusko: Varlamov - I. Nikulin, J. Birjukov, Jemelin, Rjasenskij, Medveděv, Denisov, Nikitin - Pěrežogin, Malkin, Popov - Sjomin, Dacjuk, Ovečkin - Žerděv, Těreščenko, Širokov - Kuzněcov, Svitov, Kuljomin - Kokarev. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Norsko: Haugen - Trygg, Tollefsen, Holös, Bonsaksen, Solberg, Kaunismäki - Skröder, Thoresen, M. Hansen - M. Olimb, Bastiansen, Spets - K. Forsberg, Holtet, Röymark - Martinsen, Ask, K. A. Olimb - Rosseli Olsen. Trenér: Roy Johansen.