Po mistrovském létě zpět do tvrdé práce. Jedním z prvních cílů fotbalového Liberce pro nadcházející sezonu je napodobit loňský úspěch Plzně a kvalifikovat se do základní skupiny milionářské Ligy mistrů. Boj o účast mezi evropskou smetánkou Slovan rozpoutá v úterý večer. V prvním duelu druhého předkola narazí na neznámý kazašský celek Šachťor Karaganda.

Utkání začíná na stadionu U Nisy v 19:00 a server IHNED.cz ho sleduje v podrobné on-line reportáži.

Úvodní sestavy:

FC Slovan Liberec: Bičík - Kušnír, Kelič, Nezmar, Fleišman - Janů - Vácha, Bosančič, Štajner - Blažek (60. Šural), Hadaščok (78. Delarge). Trenér: Jaroslav Šilhavý

FC Šachťor Karaganda: Mokin - Paryvaew, Džidič, Kirov, Vasiljevič - Vičius (66. Caňas), Kukejev (79. Višnakovs), Bajžanov (76. Tarasov), Arsenijevič - Finončenko, Gridin. Trenér: Viktor Kumykov.

Branky: 23. Hadaščok. Žluté karty: 65. Vácha, 87. Bosančič - 8. Bajžanov, 39. Vasilijevič, 59. Džidič.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
18:55
Úvodní sestavy, Liberec není kompletní

Slovan Liberec dnes do utkání nenastoupí kompletní. Do zápasu nezasáhne Rabušic, kterému se obnovilo zranění achylovky, ani Michal Breznaník, který si odpykává karetní trest ještě z dob působení ve Slovanu Bratislava. Místo nich nastoubí Hadaščok a Blažek. Poprvé si v libereckém dresu zahraje posila ze Sparty Ondřej Kušnír. Na kraji zálohy ho čeká těžký úkol nahradit Gebre Selassieho.

FC Slovan Liberec: Bičík - Kušnír, Kelič, Nezmar, Fleišman - Janů - Vácha, Bosančič, Štajner - Blažek, Hadaščok. Trenér: Jaroslav Šilhavý

FC Šachťor Karaganda: Mokin - Paryvaew, Didič, Kirov, Vasiljevič - Vičius, Kukejev, Bajžanov, Arsenijevič - Finončenko, Gridin. Trenér: Viktor Kumykov.

18:59
Utkání bylo zahájeno
19:01

2. minuta Liberec poprvé obklopil pokutové území soupeře. Do něj se velmi drze probíjel Hadaščok a nakonec vybojoval roh, po kterém se domácí provinili útočným faulem.

19:02

4. minuta Nezmar si na vlastní polovině v klidu pohlídal Vičiuse a dokonce si vynutil jeho faul.

19:04

6. minuta Oba týmy se na trávníku zatím spíše poznávají, hra je plná nepřesností. Možná také proto, že Karaganda začala velmi ostře a nakládá libereckým hráčům v osobních soubojích pořádně od cesty.

19:06

8. minuta Bosančič se prodíral středem hřiště, než ho zastavil tvrdě Bajžanov. Záložník soupeře vidí žlutou kartu, Liberec dostane možnost zahrávat nepříjemnou standardku.

19:08

10. minuta Z přímého kopu ještě Liberec bránu neohrozil, ale o pár desítek vteřin dál si Kazaši pořádně oddechli. Bosančič si dvacet metrů od brány zpracoval míč a krásně vypálil. Míč plachtil k levé tyči, ale nakonec se zakroutil metr vedle.

19:13

16. minuta Zle mohlo být naopak na druhé straně. Kukejev přesným centrem totiž našel hlavu Grigina, který neomylně poslal míč do sítě. Euforii soupeře ale zastavil praporek pomezního, který správně viděl asi metrový ofsajd.

19:16

18. minuta Hadaščok přebral dlouhý pas, ale neměl dost odvahy pustit se na polovině hřiště do posledního obránce. Zvolil sprint po křídle a nechal se vytlačit až do autu.

19:17

19. minuta Karaganda po vlastním rohu musela rychle zpátky, brejk Liberce zastavila taktickým faulem na polovině hřiště.

19:21
Liberec - Karaganda 1:0!

23. minuta Liberec jde po krásné akci do vedení. Štajner přenesl pře celou šíři hřiště hru na Bošančiče, který mezi nohami bránícího hráče našel na penaltovém puntíku mladičkého Vojtěcha Hadaščoka. Dvacetiletý útočník v sobě našel dostatek drzosti, aby se obtočil s míčem kolem dvou bránících hráčů a poslat Liberec do vedení střelou do šibenice - 1:0!

19:25

26. minuta Liberec se hodně zlobí na hlavního arbitra. Vácha totiž na hranici vápna napálil Bajžanova do ruky, kterou ale rozhodčí přehlédl.

19:26

28. minuta Po vstřelené brance má Liberec jasně navrch. Po akci Vácha - Blažek bude kopat rohový kop.

19:26

28. minuta Liberec ho zahrával nakrátko, Vácha poté zkoušel střílet, ale mířil hodně nepřesně.

19:27

29. minuta Liberec se ale v útoku zapomněl a tým z Kazachstánu mohl do přečíslení. Z levé strany kroutil polocentrem - polostřelou míč do brány Arsenijevič a Bičík měl co dělat, aby míč před dotírajícími protihráči vytáhl do bezpečí.

19:30

32. minuta Štajner po nakrátko rozehraném rohu centroval na Blažka, který ale na vysoký míč nedosáhl.

19:37

36. minuta Hra se znovu rozkouskovala častečným poleháváním hráčů na trávníku a tempo se poněkud vytratilo. Zahrozit zkusili hosté, ale podruhé je zastavil ofsajd.

19:38

39. minuta Nikola Vasiljevič vidí za loket ve tváři Hadaščoka žlutou kartu.

19:41

43. minuta Bosančič napřáhl z velké dálky, Mokin na jeho pokus viděl a míč plachtil přímo na něj. Přesto byl rád, když velmi prudký pokus dokázal alespoň vyboxovat.

19:43

44. minuta Karaganda v závěru půle drží míč na polovině Liberce a bude zahrávat ještě jednu standardku.

19:43

45. minuta Signál ale Kukejev s Finončenkovem nezahráli vůbec dobře a Liberec dokázal odkopnout míč do bezpečí. Domácím v tuto chvíli, pár vteřin před přestávkou, jde hlavně o to neinkasovat.

19:44
První poločas skončil

Liberec byl v první půli mírně lepším týmem, třebaže soupeře pustil k několika nebezpečným brejkům. Za svou převahu ale byli domácí odměněni brankou mladého Hadaščoka, který se v polovině poločasu šikovně a drze ve vápně uvolnil ke střele do šibenice. Soupeř ale už v první půli dal jasně najevo, že ještě bude kousat. Druhý poločas začne zhruba ve 20:00.

19:59
Druhý poločas byl zahájen
20:03

48. minuta Mokin je při střelách z dálky hodně nejistý. Deštěm zkrápěný míč mu nadělal obrovské problémy i při ráně Kušníra. Také letní posila Liberce mířila na střed brány a donutila Mokina pouze k nepříliš jistému zákroku.

20:07

52. minuta Hosté se opět s chutí zakousli do obrany Liberce. Na centr z levé strany ve skluzu klouzal Finončenko a nechybělo mu mnoho, aby přízemní pas usměrnil do sítě!

20:11

55. minuta Karaganda ve druhé půli tlačí Liberec, Finončenko tentokrát ve vápně k míči doskočil a dokonce ho dotlačil do brány. Radost hostů ale opět kazí rozhodčí, tentokrát kvůli údajného faulu skórujícího hráče!

20:14

58. minuta Liberec stále v kleštích. Po ubráněném rohovém kopu následuje faul a další standardka pro Šachťor.

20:14

59. minuta Bičík centr ze vzduchu sebral. Džidič posléze poslal k zemi Keliče a vidí žlutou kartu.

20:16

60. minuta Liberec poprvé střídá, Šilhavý stahuje ze hřiště Blažka a posílá na trávník Šurala.

20:17

61. minuta Šural se okamžitě ukázal nepříjemnou ránou z dálky. Mokin měl opět velké problémy.

20:20

65. minuta Liberec se udržel před vápnem, kde operoval Štajner, který přes hustý blok obránců nedokázal vypálit. Následně se tvrdým skluzem za žlutou kartu provinil Lukáš Vácha.

20:21

66. minuta Vičiuse střídá kolumbijský záložník Caňas.

20:23

68. minuta Nepříjemný centr Bajžanova musel ekvilibristicky vytáhnout do bezpečí Bičík.

20:24

69. minuta Rychlý brejk Liberce volal po gólu! Lukáš Vácha si na hranici vápna mezi obránci naběhl pro přihrávku a z první vypálil. Míč ale nesedl na jeho nárt ideálně a v jasné gólovce zamířil metr vedle.

20:27

71. minuta Liberec v závěru utkání chce přidat ještě jednu branku a útočí v mnohem větším počtu hráčů. Hostům se otevírá prostor pro brejky, které ale většinou končí hned v zárodku.

20:29

73. minuta Po nejistém zákroku Šurala přichází další roh Šachťoru.

20:29

74. minuta Jan Nezmar ale ovládl vzdušný prostor ve vápně a alespoň nachvíli uchránil Liberec před nebezpečím.

20:30

75. minuta Druhé střídání hostů. Dolů jde Bajžanov, přichází Tarasov.

20:32

77. minuta Karaganda zahrávala další roh, ale ve vápně znovu nebezpečná nebyla.

20:33

78. minuta Liberec také střídá. Ze hry jde střelec branky Hadaščok, aby ho nahradil poprvé na libereckém trávníku rodák z Konga Dzon Delarge.

20:34

79. minuta Liberec přežil dosud největší šanci soupeře! Po velkém závaru ve vápně se míč odrazil k Tarasovovi a celý stadion U Nisy si velmi hlasitě oddychl. Tarasov jen práskl do míče, Bičík prudkou ránu tlačil jen očima ven a měl obovské štěstí. Míč skončil těsně vedle!

20:36

79. minuta Ještě předtím hosté naposledy střídali. Višnakovsk nahradil Kukejeva.

20:38

83. minuta Delarge ve vápně přilepil míč na kopačku a uvolnil se ke střele. Ta mu ale vůbec nesedla a mířila hodně vysoko nad.

20:43

87. minuta Po nedokončneném průniku Váchy se otevřel prostor pro kontr hostům. Zastavil ho Bosančič za cenu žluté karty.

20:45

90. minuta Další vzruch U Nisy. Mokin znovu jen vyrazil před sebe ránu z dálky a k dorážčce se dral Kušnír, který byl rázně stažen k zemi obráncem soupeře. Hlavní sudí okamžitě foukl do píšťalky a ukázal na penaltový puntík, své rozhodnutí ale velmi rychle odvolal. Pomezní totiž odhalil Kušnírovo ofsajdové postavení!

20:48

92. minuta Bičík zázračně kryje hlavičku z malého vápna a drží Liberci vedení!

20:49
Utkání skončilo. Liberec - Karaganda 1:0!

Liberec nezaváhal a vstoupil do 2. předkola Ligy mistrů vítězně. Doma navíc neinkasoval branku, přesto by byl určitě raději za mnohem vyšší vítězství. Vzhledem k vývoji zápasu se dá očekávat, že v Kazachstánu bude mít Liberec s držením náskoku co dělat. Karaganda hrála velmi nepříjemně a dokonce dlouho sahala po vyrovnání. To ještě v nastaveném čase odmítl zázračným zákrokem brankář Bičík.