Nejsledovanější sportovec paralympijských her Oscar Pistorius z Jižní Afriky ve svém úvodním vystoupení v Londýně zaběhl světový rekord na 200 metrů, ale ve finále pak zlato, které vybojoval před čtyřmi lety v Pekingu, překvapivě neobhájil.

Rozběhy kategorie T44 na Olympijském stadionu vyhrál slavný atlet, který se narodil bez holeních kostí a má obě nohy amputované, v rekordním čase 21,30 vteřiny, večer ho ale nečekaně o sedm setin porazil Brazilec Alan Oliveira.

"Je úžasné být zpátky na tomto krásném stadionu a prožívat to co před několika týdny," připomněl po rozběhu pětadvacetiletý Pistorius nedávnou olympiádu, které se zúčastnil se zdravými sportovci, s nimiž jako první handicapovaný sportovec mohl na olympiádě závodit a na 400 metrů vypadl v semifinále, se štafetou se dostal do finále.

V Londýně bude ještě závodit na 100 a 400 metrů, kde také v Pekingu vybojoval zlaté medaile.