Existují studenti, kteří berou školu jako výzvu a snaží se ze svého akademického života vytěžit co nejvíce. Potom jsou tu ti, kteří školu považují za místo k seznamování se a získávání nových zážitků, ne nutně studijních. Je ale i třetí skupina mladých lidí, na které se vztahují obě charakteristiky a právě pro ty je zde článek o školách UWC.
United World Colleges je mezinárodní hnutí škol, ale nejedná se o školy v tom smyslu, v jakém ho mohou chápat čeští čtenáři. Tyto školy jsou jedinečné, stejně jako šance se na ně dostat a během tohoto školního roku ji dostanou letošní druháci. O výběrovém řízení ale až později. Co jsou vlastně školy UWC zač?
Cestou porozumění a tolerance
Hnutí UWC bylo založeno už v roce 1962. V době studené války se rozhodlo prosazovat myšlenku soužití mladých lidí z různých zázemí a kultur, jejich spolupráci a pochopení se navzájem za účelem předcházení podobným konfliktům. Filosofie UWC škol přetrvává dodnes.
„Školy UWC mají specifickou filosofii stojící na přesvědčení, že společná výuka studentů z různých zemí, různých náboženských přesvědčení, národností, ras a ekonomického prostředí je nejlepším způsobem jak podporovat soužití různých národů a společenství ve světě,“ vysvětluje Radomír Špok, vedoucí UWC Czech National Committee.
Nejstarší a první založenou školu, která se nachází ve Walesu, navštěvují studenti z více než osmdesáti zemí. Takové množství rozličných kultur koncentrovaných na jediném místě je neopakovatelným zážitkem, který sám o sobě naučí mnoho.
V dnešní době existuje celkem třináct UWC škol po celém světě, a to doslova. Konkrétně se nachází v Itálii, Velké Británii, Hong Kongu, Nizozemsku, Indii, Bosně a Hercegovině, Norsku, Venezuele, Singapuru, USA, Svazijsku a na Kostarice. Nové školy potom vznikají ve Španělsku a Německu, v budoucnosti není vyloučeno ani založení školy UWC v České republice.
Maturita otevírající brány na nejprestižnější vysoké školy
Školy UWC výjimečnými dělá také jejich vzdělávací systém. Poslední dva roky studia, tedy ty, na které jsou přijímáni i čeští studenti, tvoří náročný program mezinárodní maturity, International Baccalaureate. V rámci IB si studenti volí šest předmětů z různých skupin. Obtížný je tento program zejména kvůli své časové náročnosti a množství práce navíc, která zabírá velkou část volného času.
Na druhou stranu je způsob vyučování naprosto výjimečný a naprosto vyvrací stereotyp monotónního výkladu a studentů hypnotizujících hodinovou ručičku.
„Srovnání našeho systému a IB snad ani není možné.V mé předchozí škole byla každá otázka navíc v hodině či zájem o diskuzi brána jako 'útok' na autoritu učitele. V IB je toto úplně jiné, diskuze je základ hodiny. Studujete to, co máte rádi, a ač čas od času proklínáte IB a množství domácích úkolů, zároveň si uvědomujete, kolik vám to dává do každodenního života,“ shrnuje Roman Bína, letošní absolvent školy UWC v Mostaru.
Mimo studium samotné studenti v průběhu dvou let píší esej na vybrané téma, zabývají se teorií vědění a povinnou součástí je také to, že se věnují smysluplné aktivitě, která je baví a zároveň rozvíjí. Může se jednat o sport, jakoukoli kreativní činnost, nebo charitu.
Toto všechno zaručuje, že po skončení dvouleté dřiny z IB studentů vzejdou osobnosti, které mají pevně vybudovanou toleranci a pokoru vůči okolnímu světu a zároveň si uvědomují svůj vlastní potenciál.
Kromě studentů samotných si jej ale uvědomují i univerzity, především zahraniční.
„UWC jsou prestižní střední školy a mnoho zahraničních univerzit to velmi dobře ví. Snaží se proto tyto studenty podchytit, někdy jezdí i na školy a propagují své univerzity. Mnozí UWC studenti získávají pravidelně stipendia na prestižních univerzitách v USA a UK,“ dodává Radomír Špok.
Na akademicky pravděpodobně nejnáročnější škole v Singapuru dosáhlo v roce 2011 osm studentů plného IB skóre z celkových 109 ze všech IB škol na světě. Množství studentů IB potom bylo přijato na školy Ivy League.
UWC nabídky pro české studenty
Pro české studenty nabízí stipendia na tyto školy UWC Czech National Committee, které volná místa nabízejí samotné školy. Je jen v pravomoci členů komise, kolik zahraničních studentů a studentů z jakých zemí pro své prostředí zvolí. Obvykle ale česká komise nabízí 4-5 stipendií ročně. Před tím, než se ovšem studenti ke svému vytouženému cíli dostanou, je čeká výběrové řízení. To komise vyhlašuje ke konci listopadu, poté, co jsou známy nabídky jednotlivých škol.
V prvním kole výběrového řízení uchazeči podávají přihlášku, se kterou musí přiložit také životopis a několik esejí. Hrstka nejlepších se dostane do druhého kola, ve kterém je čekají nejrůznější aktivity jako debata na společenská témata nebo hraní divadla. Ve třetím kole už se potom rozdělují konkrétní nabídky.
„Klíčová je celková zralost a integrita uchazeče. Výběrová komise hodnotí celou řadu kritérií, obecně se dá říct, že se zabývá jak dosaženými úspěchy (tj. akademickým prospěchem, zájmy, kroužky, společenskými aktivitami), tak i potenciálem studenta (tj. jaké má plány, zaměření života apod.),“ komentuje výběrové řízení pan Špok.
Studium na škole UWC je zkušenost, která změní život každého. Ať už se chystá na vysokou školu do zahraničí nebo chce poznat nové kamarády z nejrůznějších zemí, UWC každého především změní jako osobnost. Nabízená stipendia jsou proto výjimečnou šancí, kterou by bylo škoda propásnout.
V příštím díle seriálu o středních školách v zahraničí Vám přineseme článek od studentky UWC Mahindra College v Indii. Dozvíte se, jak to na takové škole chodí a jaký je vůbec život v Indii.
Veškeré informace o výběrovém řízení i United World Colleges jsou na stránkách UWC National Committee: www.uwc.cz.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist