Kvalitní dividendové akcie pravidelně vynášejí pět i více procent ročně. To je při současném kolísání trhů a nízkých úrokových sazbách, které omezují výnosy dluhopisů, lákavé. Mnozí investoři sice považují dividendové akcie za "nudné", přesto je s ohledem na nejistotu na finančních trzích nakupují.
Podstatné je, že investora, který si koupil dobrý dividendový titul, nemusí tolik zajímat krátkodobý výkyv kurzu těchto akcií. Může na něm totiž vydělat hned dvakrát. Když se cena akcií nevyvíjí příznivě, kompenzují mu dividendy část ztráty.
Jestliže titul výrazně zpevní (samozřejmě víc než o předpokládanou výši dividendy), může akcie kdykoliv prodat. A v budoucnu - jestliže akcie naopak oslabí a investor je dál považuje za zajímavé - může titul znovu nakoupit.
V hektických devadesátých letech, kdy řada akciových trhů silně rostla, se většina společností výplatě dividend bránila. Své zisky, což je hlavně případ internetových a dalších technologických firem, raději reinvestovaly. Většině investorů to tolik nevadilo, růst trhů a akcií jim vynášel více, než by získali na dividendě. To se ale změnilo. Ceny akcií kolísají a investoři požadují větší jistotu, kterou jim nabízejí právě dividendy. Postupně je začaly vyplácet i firmy jako Apple, což bylo dříve nemyslitelné. Navzdory tomu zůstává výplata dividend doménou telekomunikačních a energetických firem. A také výrobců tabáku.
Počet firem, které vyplácejí dividendy, může dál růst. Mnohé mají velký objem volných peněz, které budou při klesajícím počtu fúzí a akvizic nejspíše určeny k odkupu vlastních akcií či k výplatě dividend.
Podle údajů agentury Reuters dosahoval koncem září dividendový výnos (hrubá dividenda dělená cenou akcie) firem, které tvoří pražský index PX, 4,46 procenta. Je to nejvýše z akcií vybraných evropských zemí a USA s výjimkou Polska. Hrubý dividendový výnos společností z indexu WIG 20 pražské burzy pak činí 6,47 procenta.
Tradičním českým favoritem s dividendovým výnosem kolem deseti procent je Philip Morris ČR a Telefónica O2 CR. Pozici Telefóniky ale může podle analytika České spořitelny Petra Bártka oslabit vstup nového operátora na mobilní trh, Philip Morris postupně ztrácí tržní podíl. Za zajímavé považuje Bártek firmy Pegas, Fortuna a ČEZ, jejichž dividendový výnos může přesáhnout pět procent a mají potenciál k růstu. Analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič věří rovněž Pegasu a pojišťovně VIG.
Dividendám pomáhá růst cen dluhopisů
"Atraktivitu akcií s vysokým dividendovým výnosem zvyšuje pokračující růst cen státních dluhopisů a pokles jejich výnosů do splatnosti u zemí jako Německo, USA, ale i Česká republika, považovaných za makroekonomicky stabilní. I mezi těmito akciemi je ale třeba pozorně rozlišovat. Když začíná být stabilita budoucích zisků firmy a následně dividendový výnos nejistý, dosud preferované akcie se mohou rychle dostat pod prodejní tlak," varuje hlavní investiční manažer investiční společnosti Wood and Company Jaroslav Krabec.
Analytik Martin Krajhanzl z České spořitelny zase považuje za podstatné, aby dividendový výplatní poměr (výše dividendy dělená ziskem) nepřesáhl 70 procent a neohrožoval kvůli menšímu objemu peněz na investice dlouhodobý růst firmy.
Chcete vyšší dividendy v příštím roce? Držte se Komerční banky, jinak zapláčete - čtěte ZDE
Kam investovat? Cena půdy se zvýšila, zajímavé jsou realitní fondy a také umění a víno - čtěte ZDE
"Kolegové ze Société Générale doporučují zaměřit se na britské či japonské akcie, jejichž dividendový výnos výrazně překonává zhodnocení tamějších vládních dluhopisů," říká Adamkovič z Komerční banky. Rizikovost investice do akcií přitom snižuje stabilní dividendová politika, ale i povaha sektoru a struktura financování firmy. Ideální je společnost, která vyplácí vysokou dividendu, působí v odvětví, které neovlivňuje hospodářský cyklus, není předlužená ani omezena při tvorbě cen státní regulací.
Stejně jako český Philip Morris tradičně nabízejí zajímavý dividendový výnos i jiné tabákové firmy, jako Philip Morris International a British American Tobacco. Zajímavé tituly lze najít také v telekomunikacích (Vodafone, Swisscomm či Singapore Telecommunications) nebo farmacii, kam patří Roche, Astra Zeneca, Eli Lilly, Merck či japonská Takeda.
Dividendový výnos akcií činí podle agentury Bloomberg u Magyar Telecom 12 procent, u France Telecom asi 14 procent, u Portugal Telecom dokonce přesahuje 23 procent. Korunový investor by ale měl vzít v úvahu měnové riziko.
V portfoliích fondů, které kupují akcie firem vyplácejících vysoké dividendy, najdeme francouzskou EDF s téměř sedmiprocentním dividendovým výnosem, u Deutsche Börse činí 5,50 procenta. A jiné renomované firmy, jejichž dividendy vynášejí čtyři až pět procent ročně i méně. Může se to zdát málo, podstatná je však stabilita vyplácených dividend a růst kurzů akcií těchto firem.
U firem s českým domicilem může investory podle Adamkoviče motivovat chystané zrušení daně z dividend od roku 2015.
Nuda, která slušně vynáší
Argumentem proti dividendám je "nudnost" těchto titulů. Když firma vyplácí dobrou dividendu, nelze od ní čekat výrazný růst produkce. Růstové společnosti musejí reinvestovat velkou část zisku, mnohé vydávají i nové akcie, pokud ziskovost nestačí. Dividendové tituly naopak rostou pomalu a o zisk se dělí s akcionáři.
Jinou strategií je vsadit na růstové společnosti, zejména technologické (u nichž zůstává dividenda "zakázané" slovo), což ale nyní řada investorů v obavách před dalšími výkyvy trhů pomíjí. Akcie firem nabízejících dividendy tak zřejmě nyní budou dál hrát prim.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist