Třetina Čechů ve věku 18 - 25 let se na Facebooku přátelí se svým šéfem. Vyplývá to z poslední studie Digitální deníky, kterou připravila společnost AVG Technologies. Podle studie třetina českých respondentů také přiznává, že nikdy neupravovala svůj profil nebo neodstranila obsahy, které by jí mohly škodit při budování pracovní kariéry.
Výzkumu společnosti AVG Technologies na téma, jak lidé zacházejí se svým profilem na sociálních sítích, se zúčastnilo 4 400 lidí ve věku 18 – 25 let z 11 zemí. Průzkum mj. zjistil, že 30 % českých uživatelů, kteří se na Facebooku přátelí se svými kolegy z práce, nemá nastaveno omezení, co mohou a nemohou jejich současní kolegové na sociální síti vidět. Skoro polovina z nich si přeje, aby z internetu zmizely jejich nevhodné fotografie.
Studie si všímá toho, že zkoumaná generace (18 – 25 let) velmi ráda sdílí svoje soukromé informace v otevřených fórech, a to také se svými kolegy z práce, což může mít dlouhodobý vliv na jejich pracovní kariéru. 12 % českých respondentů dokonce přiznalo, že dalo na sociální síť hanlivý komentář o svém šéfovi po tom, co měli v práci špatný den.
Dnešní mladí lidé zjevně používají sociální sítě takovým způsobem, který stírá rozdíly mezi jejich soukromým a pracovním životem. Výsledky výzkumu potvrzují, že dnešní 18 – 25letí jsou sice na internetu jako ryby ve vodě, ale často jim chybí schopnost uvědomit si, jaké dopady pro ně samé může mít vytváření internetového obrazu své osoby. Zaměstnavatelé a HR pracovníci se totiž stále více o tento online obrázek zajímají. I proto možní jsou mladí Češi na prvním místě v upravování svých profilů na sociálních sítích – 57 % z nich si zpětně upravilo svůj profil, např. smazalo fotografie nebo status. Ve Španělsku je to pouze 20 %. Nevhodné fotografie: Nejčastěji mají na svém profilu nevhodné fotografie Španělé (80 %), Češi (32 %) jsou spolu s Italy, Němci a Američany na druhé straně škály. Jeden z osmi Američanů byl na pracovním pohovoru dotazován také na věci, které zveřejnil na internetu. Podobnou zkušenost má např. 15 % mladých Italů, naopak jen 5 % Čechů.
Výzkum také potvrdil, že třetina Čechů nemá pro svoje kolegy zavedená omezení na Facebooku. V porovnání s ostatními zeměmi je to ještě malé procento. Svůj profil nechrání před zraky kolegů 59 % Američanů, 51 % Němců nebo 45 % Kanaďanů.
V mnoha zemích se respondenti přiznali, že zákaz přístupu na sociální sítě v pracovní době řeší tím, že na ně chodí přes svoje mobilní přístroje. V České republice tuto aktivitu přiznalo 44 % dotázaných. V USA a Austrálii je to 58 %, ve Velké Británii 57 %.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist