Svět dál čelí obavám z globální recese, počet dolarových milionářů přesto loni vzrostl. Podle nedávno vydané zprávy společnosti Cap Gemini a Royal Bank of Canada nazvané Wealth Management 2012 jich bylo jedenáct milionů, o 0,8 procenta více než v roce 2010.
Jejich majetek se však podle téhož zdroje loni snížil, a to o 1,7 procenta na 42 bilionů dolarů. Výše majetku takzvaných ultrabohatých, jejichž aktiva čítají (kromě nemovitostí, automobilů a dalších předmětů dlouhodobé spotřeby) alespoň 30 milionů dolarů, klesl dokonce o dvě a půl procenta.
Počet dolarových milionářů v Evropě vzrostl přes potíže eurozóny o 1,1 procenta na 3,2 milionu. Hodnota jejich majetku se ale snížila rovněž o 1,1 procenta na 10,1 bilionu dolarů. Kolik dolarových milionářů žije v České republice, studie neuvedla. Podle dat z roku 2010 jich bylo 16 200.
Získat údaje o klientech privátních bank je obtížné. Podle zprávy ČSOB z loňského roku, která vychází z odhadů firem McKinsey, Cap Gemini a dalších expertů, činil v posledních letech průměrný počet dolarových milionářů v ČR 13 tisíc. „V Česku by tak mohlo být letos přes devatenáct tisíc a příští rok více než 20 tisíc osob, které mohou investovat přes deset milionů korun,“ uvedla mluvčí ČSOB Pavla Hávová.
V Česku je přes 16 tisíc dolarových milionářů. Privátní bankéře využívá zhruba polovina - čtěte ZDE
Ruští milionáři prchají do ciziny. Jejich tradiční sídlo u Moskvy se vylidňuje - čtěte ZDE
„Zájem o privátní bankovnictví rozhodně roste. Po finanční krizi se opět prodávají firmy a získané peníze mohou jít i do privátních bank. Ty českým občanům spravují stovky miliard korun. A nikdo neví, kolik peněz leží od 90. let na zahraničních účtech,“ říká ředitel privátního bankovnictví české pobočky banky Gutmann Jan Prachař. Banka zhruba po roce činnosti prakticky splnila dvouletý cíl, jímž je sto velmi bohatých klientů. Pražská kancelář spravuje bez dalších poboček v ČR majetek v řádu miliard korun.
„Privátní bankovnictví bylo loni naším nejrychleji rostoucím segmentem. Získáváme i klienty, kteří si dosud nechali spravovat peníze v Londýně či ve Švýcarsku. Zjišťují, že už zde mají stejně kvalitní služby jako od zahraničních privátních bank,“ dodává Petr Vitásek, ředitel privátního bankovnictví Friedrich Wilhelm Raiffeisen. Aktiva pod správou FWR meziročně vzrostla o více než pětinu na desítky miliard korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist