Asi každý jsme se někdy setkali s planým aktivismem, nebo jsme alespoň v televizi či na fotografii viděli malou skupinku lidí s horlivým výrazem a transparenty s nápisy SAVE THE PLANET. Jeden se tomu zasměje, druhý obrátí oči vzhůru. Neměli bychom si však nechat kazit své povědomí o možnostech pomoci takovými „hurá akcemi“, které smysluplnému aktivismu pouze stěžují cestu.

Ano, samozřejmě se na naší planetě i v naší zemi najde spousta bigotních „aktivistů“, kteří vám budou dozajista neoblomně vnucovat své téměř fanatické názory a ještě jednou tolik těch, kteří protestují pro protest sám a nenabízí žádné řešení. Je však smutné, když potom vzdělaní a informovaní lidé považují všechny snahy o pomoc druhým za fanatismus nebo při nejlepším za nesmysl.

Amnesty International je celosvětová lidskoprávní organizace založená roku 1961 právníkem Peterem Benensonem. Ten se rozhodl nezůstat nečinným poté co jím pohnul případ dvou portugalských studentů, kteří byli odsouzeni na 7 let za to, že si připili na svobodu. Publikoval tak v deníku The Observer článek, který nazval "Zapomenutí vězni", kde žádal čtenáře, aby psali a posílali dopisy vyjadřující podporu nespravedlivě uvězněným a mučeným lidem. Jedním z prvních takzvaných vězňů svědomí byl i český arcibiskup Josef Beran.

Josef Beran byl katolický duchovní z Plzně, kterého po vypuknutí heydrichiády nacistický režimem uvěznil v  koncentračních táborech v Terezíně a Dachau. Po konci války byl tehdejším papežem vysvěcen na arcibiskupa pražského. Protože ale po roce 1948 odmítl podřídit církev komunistickému režimu a exkomunikoval některé kněze, kteří vstoupili do strany, byl téměř patnáct let protiprávně internován StB na různých místech Československa. Po vyvinutí nátlaku uvržením pozornosti na případ a také díky mírnému uvolnění v šedesátých letech byl Beran nakonec propuštěn.

Právě takovými případy se zabývá Maratón psaní dopisů AI, který proběhne letos během příštího týdne po celé České republice. Jeho cílem je shromáždit v krátkém čase maximum dopisů na podporu konkrétních lidí - vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných. Ročně se do něj zapojí přes milion lidí z celého světa a nebývá výjimkou, že takto AI dosáhne svéh cíle, nebo alespoň zmírnění podmínek pro utlačované. Do Maratónu se může zapojit každý, některá z jeho akcí se pravděpodobně pořádá i ve vašem městě.

_________________________________________________________________
Bottom line: V dnešním světě se každý musíme obrnit dávkou různých schopností, především pak nadáním rozlišovat. A neztrácet víru....