Jestliže přemýšlíte, jak začít s budováním kariéry po absolvování vysoké školy nebo chcete-li si zvýšit svou kvalifikaci, možná jsou právě pro vás stáže tou správnou volbou. Můžete získat nové zkušenosti, kontakty nebo vám může být rovnou nabídnuto místo.
A příležitost k získávání praxe mají nejen vysokoškolští absolventi nebo již déle pracující lidé, ale také například středoškoláci. Pro ty se může stáž pozitivně podepsat na výsledku přijímacích zkoušek na vysokou školu - daný uchazeč o studium tak může prokazovat jisté zkušenosti v oboru a navíc jde vidět jeho zájem.
Pro uchazeče s již nabytými pracovními zkušenostmi se možnosti stáží začaly otevírat právě v současné době světové ekonomické krize a z něj plynoucí nezaměstnanosti.
Jak vlastně taková stáž vypadá? Je to jakýsi pracovní vztah mezi stážistou (například studentem) a zaměstnávajícím. Většinou jsou stáže neplacené a společnost stážistovi proplácí pouze stravné, popř. cestovné. Někdy je firma ochotna proplácet i ubytování, to pokud stážista nemá možnost dojíždět.
Stáž je tedy nikoli dobrou příležitostí k výdělku peněz, ale spíše šancí k budování vlastního CV. Od poskytovatele stáže totiž stážista většinou na konci poměru získává certifikát o absolvování, navíc jej stážista může požádat o doporučující reference pro další zaměstnání.
Stáže mají různou formu i dobu trvání. Existují stáže volnočasové neboli variabilní, kdy si stážista i zaměstnavatel mohou smluvit rozsah práce i čas. Mnohem obvyklejší jsou ale stáže na poloviční nebo na plný úvazek.
Často jsou stáže pro středoškolské i vysokoškolské studenty uzpůsobeny tak, že přes školní rok nabízí volnočasové či poloviční stáže a na léto potom po celou pracovní dobu. Jako celek pak stáže mohou trvat od několika týdnů až po celý rok, nejčastěji však trvají od šesti do dvanácti týdnů.
Stáž z pohodlí domova
V současné době také roste popularita takzvaných virtuálních stáží. Ty jsou k dispozici především pro středoškolské studenty a nejobvyklejšími okruhy pro virtuální stáže bývají informační technologie, vývoj softwaru, grafika, ale také média nebo žurnalistika. Stáž tak funguje na principu vykonání smluvené práce doma a následné komunikace pomocí internetu.
A jaké konkrétní stáže jsou nabízeny třeba v České republice a kde je shánět? Například na webu Národního katalogu stáží, který zřizuje Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí.
Stáže zde nabízené jsou určeny především pro vysokoškolské absolventy, osoby vracející se na pracovní trh jako jsou například rodiče po mateřské nebo rodičovské dovolené, nezaměstnané, ale i zaměstnané uvažující o prohloubení svých pracovních zkušeností. Stáže v projektu však nejsou vhodné pro aktuální studenty a osoby s trvalým bydlištěm v hlavním městě.
Stáže nabízené programem se pohybují v rozsahu od jednoho po šest měsíců a po úspěšném ukončení získají účastníci certifikát o jejím absolvování. Je také možné na základě domluvy navázat s firmou i další spolupráci. Na zmiňovaném webu naleznete celou nabídku stáží napříč obory v téměř všech krajích ČR a tak stačí pouze přihlásit se na nabídku, která vás zaujme a vyčkat na odezvu poskytovatele.
Projekt odstartoval v letošním měsíci červnu a jeho první část má pokračovat až do roku 2014. Hlavním cílem programu je podle MPSV zavedení inovativního systému dalšího vzdělávání prostřednictvím stáží ve firmách a zvýšení uplatnitelnosti občanů na trhu práce.
V první fázi projektu má být stáž poskytnuta asi pěti tisícům účastníků. Více informací o projektu vám může poskytnout reportáž televize Prima.
Zkušenosti z mezinárodních společností
Někdy stáže nabízejí samotné firmy na svých stránkách. Touto cestou nabízí mnohé stáže i mezinárodní společnost v oblasti spotřebního zboží Procter & Gamble, která poskytuje možnost placených stáží pro studenty vyšších ročníků univerzit.
Velice zajímavou zkušeností by se pro kariéru i život studenta mohla stát třeba stáž v Knihovně Václava Havla. Ta nabízí českým i zahraničním studentům především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky a dalších humanitních oborů možnost krátkodobých, ale i delších stáží.
Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže v Knihovně VH je potřeba domlouvat alespoň dva měsíce dopředu.
Doprovázet světové ambasadory míru
Další možnosti nabytí zkušeností spojené s osobou Václava Havla nabízí jím stvořená konference Forum 2000. Ta se koná každoročně na podzim, nadace však hledá dobrovolníky a stážisty pro spolupráci na přípravě svých projektů průběžně během celého roku.
Pro dobrovolníky nabízí možnost on-line spolupráce při vytváření a korekturách textů v češtině a angličtině. Velice zajímavou nabídkou je možnost stát se osobním doprovodem delegáta konference a poznat tak mezinárodně uznávané osobnosti.
Pro stážisty nabízí stáže v kanceláři nadace a šanci podílet se na organizaci konference v různých oblastech příprav. Aktuální nabídku najdete vždy na stránkách konference. Aktuálně je nabízena pozice PR asistenta, grafika a také možnost postprodukce krátkých videí k potřebám propagace Fóra.
Stáž v Evropském parlamentu
Různé možnosti stáží nabízí i Evropský parlament (EP), ten nabízí různorodé studijní pobyty na generálním sekretariátu. Jejich cílem je dle EP „přispět k evropskému odbornému vzdělávání a odborné přípravě občanů a umožnit jim, aby se seznámili s chodem Evropského parlamentu“.
Parlament nabízí jak placené tak neplacené stáže pro osoby z různých polí působnosti (například Schumanovo stipendium pro žurnalisty, nebo překladatelské stáže). Stranou nezůstávají ani handicapované osoby.
Další stáže někdy nabízí i samotné školy, a to ať už studujete v zahraničí nebo v České republice. Jinou cestou, jak zjistit možnosti nabízených stáží ve vaše regionu nebo ve vaší vytipované (třeba i zahraniční) lokalitě, jsou internetové vyhledavače jako staze.cz, internshipprograms.com, nebo internships.com.
Zajímavou roční stáž nabízí třeba Evropský univerzitní institut ve Florencii, Britská národní knihovna, ale i česká Národní technická knihovna v Praze. Známými jsou také neplacené stáže v organizaci UNESCO.
„Byla to skvělá zkušenost, naučila jsem se jak vycházet s ne vždy přívětivými kolegy a jak
pracovat rychle a efektivně, ale také jsem získala skvělé kontakty, díky nimž mám teď práci svých snů,“ svěřila se pětadvacetiletá britská absolventka managementu ve fóru The Student Room.
__________________________________________________________
Bottom line: Stáže jsou skvělou možností pro získání prvních pracovních zkušeností, zvláště v dnešní době „bumerangové generace“, musíme ale počítat s tím, že ne vždy je práce zábavná a zcela podle našich představ...
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist