První kolo prezidentské volby se uskuteční již za necelý týden – v pátek a sobotu 11. a 12. ledna. V pátek bylo definitivně rozhodnuto. Ústavní soud totiž zamítl stížnost neúspěšného kandidáta Tomia Okamury a tudíž termín volby není ohrožen. "Ústavní soud si vybral lehčí variantu. Termín voleb zvítězil nad právem," okomentoval rozhodnutí soudu Okamura, který uvažuje o možnosti obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Po vynesení verdiktu tedy zbývá právě devět kandidátů účastnících se první volby. Rozhovory s každým z nich, ale i s ostatními (neúspěšnými) kandidáty, vám TST přinesly ve svém podzimním volebním seriálu. 

Od začátku ledna se s nimi můžete seznámit také prostřednictvím medailonů vysílaných ve veřejnoprávních médiích nebo v četných rádiových či televizních debatách. V pátek například Český rozhlas odvysílal debatu čtyř kandidátů jako součást cyklu Hledá se prezident, který Radiožurnál vysílal celý prosinec. Druhý díl se zbývajícími pěti kandidáty včetně Karla Schwarzenberga nebo Zuzany Roithové si můžete na stejné stanici poslechnout v pondělí 7.1. po páté hodině. 

Páteční večer věnovala volbám také televize Prima, která v prime time odvysílala duel hlavních favoritů Miloše Zemana a Jana Fischera. „Debata“ probíhala v poněkud lidovém duchu za ryčného pokřiku a potlesku přítomných fanoušků či odpůrců obou kandidátů. Ti si do studia přivedli i své ratolesti nebo své podporovatele. Nakonec byli oba dva podrobeni zkušebnímu pohovoru v angličtině a poté též v ruštině, která byla – jak se ovšem dalo předpokládat – především Zemanovou parketou. 

Koho volí studenti či podnikatelé?

Podívejme se tedy, co nám o vývoji preferencí říkají předběžné odhady. Podle agentury PPM Factum vedl v prosinci o nepatrné procento Miloš Zeman, který svého hlavního protivníka přeskočil teprve v tomto měsíci. Rozdíl mezi oběma však činí pouhopouhá polovina procenta. Stejné výsledky vychází poslední dobou stále více agenturám. V závěsu za úvodní dvojicí se pak drží s rozdílem necelých patnácti procent Karel Schwarzenberg a Jiří Dienstbier. 

Mohlo by se tak zdát, že jsou výsledky průzkumů téměř jasné, a že tedy můžeme skoro jistě předpokládat, kteří kandidáti se dostanou do druhého kola volby. Odborníci však varují, že se již mnohokrát v historii stalo, že volební průzkumy a jejich jasné vývody zcela zklamaly a výsledky vypadaly jinak. Ostatně i TV Prima byla kritizována za to, že do svého duelu pozvala jen první dva, v průzkumech nejúspěšnější kandidáty, a nedala prostor i ostatním.

Zajímavým, avšak pro celkovou volbu ne příliš objektivním průzkumem veřejného mínění, byly také Studentské volby. Ty se konaly v rámci programu Jeden svět organizace Člověk v tísni na čtyřech stovkách středních škol, které se k projektu připojily, a zúčastnilo se jich přes šedesát tisíc studentů starších patnácti let. V nich se na prvním místě s absolutní převahou téměř jedenačtyřiceti procent hlasů umístil Vladimír Franz, zřejmě nejzajímavější postava letošních voleb.

Jinou statistiku zaměřenou na jednu určitou voličskou skupinu uveřejnily v prosinci Hospodářské noviny. Jednalo se o průzkum mezi 262 byznysmeny. Ti by nejčastěji volili Jana Fischera, Miloše Zemana nebo Karla Schwarzenberga – celá pětina pak volební účast odmítla.

Kníže, punk a Sex pistols

Pokud jste se stále nerozhodli, třeba vám pomohou i propagační akce uchazečů o Hrad. Mezi ty v médiích nejzmiňovanější patří především poněkud netransparentní kampaň Miloše Zemana. Ten na svých webových stránkách sice poutá na své průhledné konto, kde můžete najít všechny donátory. Problém však spočívá především v neprůhlednosti těchto dárců. Navíc Zeman předem sliboval, že za kampaň neutratí víc než tři miliony korun, teď se však financování propagace šplhá k mnohem vyšším částkám. Stejně tak, jak upozornil i moderátor pátečního duelu, Zeman sliboval, že nebude mít žádné billboardy – ty teď ale vidíme doslova na každém rohu.

Jednou z nejzajímavějších kampaní je potom ta Karla Schwarzenberga. Ta nejenže vyzdvihuje kandidátovy přednosti (ostatně jako všechny kampaně zbývajících uchazečů), ale nabízí také spojení s kulturou. A to, ač to možná u knížepána někoho zarazí, kulturou punkovou. Schwarzenberg totiž uspořádal sérii koncertů Karel for preSident, jejíž název si hraje s jazykem, když ve slově president objevuje jméno legendárního člena Sex pistols. Celá kampaň vyvrcholí na středečním koncertě, který se odehraje na náměstí Jiřího z Poděbrad. Vystoupí mimo jiné Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř, David Koller, Dan Bárta, Marie Rottrová, Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Michal Prokop a další podporovatelé.

__________________________________________________________________
Bottom line: Možná se ve svém okolí setkáváte s názorem, že prezident stejně nic neznamená. Seberte i tak své síly a dopravte se do volebních místností - z vlastní zkušenosti všichni víme, jaký má hlava státu vliv na ovzduší v něm.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist