Levicový francouzský prezident François Hollande si ještě v době své kampaně myslel, že nejenže vyzraje nad tíživou hospodářskou situací, ale navíc zmobilizuje levici tím, že promění sen ve skutečnost: Nechá platit bohaté! Ti nejbohatší, kterých se mělo zavedení 75 % zdanění příjmu týkat, se ale raději rozutekli do Belgie či odešli dobrovolně na Sibiř, aby se tak zdanění vyhnuli úplně.

Několik měsíců poté se Hollandův socialistický sen proměnil spíše v noční můru. Zákon o zdanění příjmů nejbohatších lidí, který se nakonec ukázal jako ekonomicky kontraproduktivní (vynesl by jen skromných 210 milionů eur ročně), navíc zamítl ústavní soud pro jeho "konfiskační charakter".

Zákon se měl týkat jednotlivců s příjmy nad 1 milión eur ročně, nikoliv však už domácností. Tudíž, čistě hypoteticky pokud by jeden z manželů vydělával milion a druhý jen devět set devadesát tisíc, 75% daň by postihla jen jednoho. Není těžké si představit, že jedním z důsledků by bylo navíc několik bohatých rozvrácených rodin.

V kuloárech Elysejského paláce kvůli této dani už několik dní panuje chaos. Prezident se 31. prosince nechal slyšet, že má v úmyslu daň upravit. Ministr pro rozpočet Jérôme Cahuzac, který se už tak netěší velké oblibě, potvrdil 6. ledna médiím, že chce zavést daň až do roku 2017, čili nikoliv jen provizorně na dva roky, jak to původně bylo v plánu. Pak ale nastoupil ministr hospodářství Pierre Moscovici, který toto prohlášení opravil, když prohlásil, že daň bude zavedena pouze po dobu trvání krize.

V současné době je jasné, že zákon ve stávající podobě se rozhodně zavádět nebude. Depardieuovo vyznání lásky k "demokratickému Rusku" tudíž bylo nejspíš zbytečné. Ani Brigitte Bardotová už nebude muset vyhrožovat odchodem kvůli týraným slonům.

A tak zatímco vládní zmatek ochromuje francouzskou vládu, z daně pro bohaté se stala fraška. Socialistický sen prezidenta Hollanda skončil stejně jako Sarkozyho liberální pokus o odlehčení daňového zatížení bohatých tzv. fiskálního kruhu: neúspěchem, který ho bude doprovázet až do konce jeho mandátu.