Britský premiér David Cameron slíbil svým občanům vyhlášení referenda o setrvání země v Evropské unii. Učinil tak minulý týden při dlouho očekávaném projevu o vztahu Británie k EU. Na úvod premiér zrekapituloval léta od počátku evropského sjednocování. Vyzdvihl zásluhy o zajištění míru na starém kontinentu, ale zároveň zdůraznil, že se od té doby hlavní účel EU transformoval ve snahu o zajištění ekonomické prosperity členských států.

Anglie však byla vždy ostrovní velmocí a proto je jasné, že si snaží udržet svou suverenitu. „Spíše vyschne kanál La Manche, než by se naše mentalita změnila,“ konstatoval premiér. Británie je podle něj -  jako historická evropská velmoc - hrdá, že je součástí EU. Potřebuje však zásadní změnu, jinak hrozí, „že Evropa selže a britský lid bude směřovat k odchodu,“ poznamenal Cameron. Zároveň dodal, že on sám si odchod nepřeje a chce, aby EU byla úspěšná.

Referendum však parlament vyhlásí až na začátku svého dalšího volebního období (od roku 2015), kdy by ve vztazích EU a Spojeného království mělo být jasno. Dnes by, podle britského premiéra, referendum nemělo žádný smysl.

Po dokončení projevu se z evropské politické scény ihned začaly ozývat odmítavé hlasy a někteří politici označili Cameronovo prohlášení dokonce za vydírání. Také vláda Spojených států otevřeně vyjádřila, že si přeje setrvání Británie v EU. Podle předběžných odhadů některých odborníků by si v případném referendu Britové odhlasovali setrvání v EU. Na druhou stranu však v Británii stále stoupá popularita silně euroskeptických stran.

Britové jsou dlouhodobě unijním „rebelem“ a v minulosti jejich spojencem několikrát byla Česká republika. Naposled loni Cameron spolu s českým premiérem Petrem Nečasem jako jediní nepodepsali takzvanou smlouvu o fiskální odpovědnosti. Jak by asi hlasování v referendu o vystoupení z EU dopadlo zde?