Ve čtvrtek tomu bude přesně rok do začátku zimních olympijských her v Soči. Začne i prodej vstupenek a konečně se ukáže, zda jsou informace o jejich cenovém rozmezí 1000 – 40 000 rublů (630 až 25 000 Kč) pravdivé. Nejlevnější prý budou lístky na závody sáňkařek a nejdražší na hokejové finále.
Pětkrát víc
Částka 1,5 bilionu rublů na uspořádání her, která byla původně prezentovaná v roce 2007, už narostla do pětinásobku. Rusové však sumu, která je v přepočtu zhruba 940 miliard korun a oznámila ji státní komise v čele s vicepremiérem Dmitrijem Kozakem, akceptují poměrně v klidu.
Zatím se utratilo 1,136 bilionu (z toho zhruba dvě třetiny má být ze soukromých zdrojů, zbytek poskytl stát), tedy skoro tři čtvrtiny předpokládaných prostředků. A tisk se už domýšlí, že zbývající stovky miliard se asi budou hodit na odstranění "posledních rizik", o nichž hovoří ministr sportu Vitalij Mutko – výpadky elektřiny, úzká hrdla v dopravě či nedostatek sněhu.
Za černý prodej lístků na ZOH v Soči hrozí pokuta milion rublů, zákon hlídá i hotely - čtěte ZDE
VIDEO: Soči chce zazářit a připravuje nákladné hry. Začnou už za 14 měsíců - čtěte ZDE
Blogger Jegor Byčkov na webu rádia Echo Moskvy napsal, že za takovou sumu by bylo možné ve všech 1100 ruských městech s 97,5 milionu obyvatel vybudovat zbrusu nový plavecký bazén, zimní i fotbalový stadion. A taky darovat všem Rusům a Ruskám od pěti do 25 let fotbalový, basketbalový či volejbalový míč i dva páry bruslí, na zimu i na léto. A ještě by 20 miliard zbylo.
Nicméně šéf Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov, donedávna místopředseda Putinovy vlády, tvrdí, že hry se už vyplatily, protože investice mohly zvýšit hrubý domácí produkt až o 0,3 procenta.
Skeptici tvrdí, že 1,5 bilionu rublů jsou jen "olympijské" výdaje, k nimž by se měl přičíst další bilion ze státní kasy na zvelebení Soči a přilehlého kraje. Přídomek "nejdražší v historii" se prý už nemusí vztahovat "jen" k zimním hrám.
K výdajům lze možná připočíst i výdaje na ruskou reprezentaci, které prý dosahují sumy 1,2 miliardy dolarů. Ale po fiasku ve Vancouveru, kde sborná získala jen tři zlaté medaile a skončila mezi zeměmi až jedenáctá, je cíl jasný: první příčka. Podle Žukovových výpočtů stačí vyhrát 15 zlatých medailí – a k tomu postačí 60 potenciálních medailistů s alespoň šedesátiprocentní úspěšností.
Přijede i olympijský šéf Rogge
Odpočítávání zbývajícího roku do olympiády začne velkou slávou. Na Velkém zimním stadionu v Soči se čekají delegace 70 národních olympijských výborů i předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, pro které tři stovky tanečníků na ledě předvedou "unikátní představení o historii příprav" první ruské zimní olympiády. Prý už od podání přihlášky v Guatemale v roce 2007.
Kvůli vzácné návštěvě už starosta Soči Anatolij Pachomov vynadal stavbařům železniční rychlodráhy vedoucí z letiště k horským sportovištím. Hromady stavební sutě a dalšího odpadu by na delegaci mohly udělat špatný dojem. Pořádek na dvorcích si mají udělat i místní obyvatelé, jinak jim hrozí značné pokuty.
"Olympiáda každopádně podpoří pověst Ruska jako otevřené země, kterou řídí nikoliv klika vysloužilých agentů tajných služeb, ale demokratický fanoušek sportu s příjmením Putin," poznamenal německý list Die Welt.
Na to, že Kreml by mohl být před olympiádou citlivější na ruskou pověst, sází i organizace Human Rights Watch, která slíbila "zatlačit" kvůli pošlapávání lidských práv prostřednictvím Mezinárodního olympijského výboru. Skeptici však připomínají, že podobná taktika před olympiádou v Pekingu zcela selhala.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist