Ve čtvrtek tomu bude přesně rok do začátku zimních olympijských her v Soči. Začne i prodej vstupenek a konečně se ukáže, zda jsou informace o jejich cenovém rozmezí 1000 – 40 000 rublů (630 až 25 000 Kč) pravdivé. Nejlevnější prý budou lístky na závody sáňkařek a nejdražší na hokejové finále.

Pětkrát víc

Částka 1,5 bilionu rublů na uspořádání her, která byla původně prezentovaná v roce 2007, už narostla do pětinásobku. Rusové však sumu, která je v přepočtu zhruba 940 miliard korun a oznámila ji státní komise v čele s vicepremiérem Dmitrijem Kozakem, akceptují poměrně v klidu.

Zatím se utratilo 1,136 bilionu (z toho zhruba dvě třetiny má být ze soukromých zdrojů, zbytek poskytl stát), tedy skoro tři čtvrtiny předpokládaných prostředků. A tisk se už domýšlí, že zbývající stovky miliard se asi budou hodit na odstranění "posledních rizik", o nichž hovoří ministr sportu Vitalij Mutko – výpadky elektřiny, úzká hrdla v dopravě či nedostatek sněhu.

Blogger Jegor Byčkov na webu rádia Echo Moskvy napsal, že za takovou sumu by bylo možné ve všech 1100 ruských městech s 97,5 milionu obyvatel vybudovat zbrusu nový plavecký bazén, zimní i fotbalový stadion. A taky darovat všem Rusům a Ruskám od pěti do 25 let fotbalový, basketbalový či volejbalový míč i dva páry bruslí, na zimu i na léto. A ještě by 20 miliard zbylo.

Nicméně šéf Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov, donedávna místopředseda Putinovy vlády, tvrdí, že hry se už vyplatily, protože investice mohly zvýšit hrubý domácí produkt až o 0,3 procenta.

Skeptici tvrdí, že 1,5 bilionu rublů jsou jen "olympijské" výdaje, k nimž by se měl přičíst další bilion ze státní kasy na zvelebení Soči a přilehlého kraje. Přídomek "nejdražší v historii" se prý už nemusí vztahovat "jen" k zimním hrám.

K výdajům lze možná připočíst i výdaje na ruskou reprezentaci, které prý dosahují sumy 1,2 miliardy dolarů. Ale po fiasku ve Vancouveru, kde sborná získala jen tři zlaté medaile a skončila mezi zeměmi až jedenáctá, je cíl jasný: první příčka. Podle Žukovových výpočtů stačí vyhrát 15 zlatých medailí – a k tomu postačí 60 potenciálních medailistů s alespoň šedesátiprocentní úspěšností.

Přijede i olympijský šéf Rogge

Odpočítávání zbývajícího roku do olympiády začne velkou slávou. Na Velkém zimním stadionu v Soči se čekají delegace 70 národních olympijských výborů i předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, pro které tři stovky tanečníků na ledě předvedou "unikátní představení o historii příprav" první ruské zimní olympiády. Prý už od podání přihlášky v Guatemale v roce 2007.

Kvůli vzácné návštěvě už starosta Soči Anatolij Pachomov vynadal stavbařům železniční rychlodráhy vedoucí z letiště k horským sportovištím. Hromady stavební sutě a dalšího odpadu by na delegaci mohly udělat špatný dojem. Pořádek na dvorcích si mají udělat i místní obyvatelé, jinak jim hrozí značné pokuty.

"Olympiáda každopádně podpoří pověst Ruska jako otevřené země, kterou řídí nikoliv klika vysloužilých agentů tajných služeb, ale demokratický fanoušek sportu s příjmením Putin," poznamenal německý list Die Welt.

Na to, že Kreml by mohl být před olympiádou citlivější na ruskou pověst, sází i organizace Human Rights Watch, která slíbila "zatlačit" kvůli pošlapávání lidských práv prostřednictvím Mezinárodního olympijského výboru. Skeptici však připomínají, že podobná taktika před olympiádou v Pekingu zcela selhala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist