V případě francouzštiny ženy doslova dominují – na těchto kurzech bývá žen v poměru k mužům zhruba 75 %. Rovněž u italštiny a španělštiny je podíl žen vysoký, kolem 70 %. Ženy mají početní převahu i ve většině destinací, s výjimkou Kanady. Muže sem jednoduše táhne příroda a hokej, zatímco ženy zde odrazuje počasí.
„Ženy se často učí cizí řeč kvůli kultuře, která je s daným jazykem spojená. Francouzština, italština i španělština mají přitažlivou kulturu, kvalitní módu a zajímavou kuchyni. Navíc jde o země, které jsou pro ženy atraktivní slunečným počasím a mořem,“ vysvětluje rozdílné přístupy obou pohlaví k jazykům Karel Klusák, ředitel cestovní kanceláře INTACT specializované na individuální jazykové kurzy v zahraničí.
Ženy jezdí za jazykem častěji než muži také do teplých exotických zemí, jako jsou třeba Maroko, Guatemala či Mexiko. „Jedinou výrazně mužskou destinací je Kanada, kde muži představují asi 60 % studentů. V případě USA je to naopak – 60 % představují ženy,“ říká Klusák. Podle něj muže přitahuje na Kanadě divoká příroda a hokej. Ženy naopak odrazuje představa chladnějšího klimatu. „Kanada zkrátka nemá Floridu, Havaj, Los Angeles ani Hollywood,“ konstatuje ředitel INTACTu.
Ženy nad muži převažují i ve věkové kategorii studentů nad 50 let, kteří u CK INTACT tvoří sedm procent klientely. Jezdí nejčastěji po Evropě, oblibě se u nich ale těší také Jihoafrická republika. „Tito klienti si většinou plní své sny, kombinují jazyky s dovolenou, cestují mimo hlavní turistickou sezónu,“ přibližuje Klusák s tím, že ještě před pár lety, před nástupem ekonomické krize, jezdili třeba senioři více na Nový Zéland.
Anglie versus Malta
Největší zájem napříč pohlavími i věkem je samozřejmě o studium angličtiny. Tradičními rivaly v anglicky mluvících destinacích jsou Velká Británie a Malta, která ovšem kvůli drahým letenkám v poslední době ztrácí své dřívější výhody v podobě nižších cen kurzů a ubytování. Navíc má problém s přímými lety, které jsou u Čechů stále oblíbenější.
„Obecně se projevuje nechuť klientů cestovat s přestupem, dávají přednost přímým letům. I to je jeden z důvodů největšího zájmu o kurzy angličtiny ve Velké Británii,“ míní dlouholetý profesionál z oboru Klusák. Díky víc než desítce britských letišť se do konkrétního místa studia dostanete jednoduše a pohodlně. Lety jsou navíc cenově dostupné.
Oproti tomu na Maltu létají z Prahy v nejžádanější letní sezóně jen dva přímé spoje týdně, navíc v noci. „Ceny kurzů na Maltě jsou v podstatě stejné jako ceny kurzů v Británii, zatímco letenky stojí dvojnásobek,“ přibližuje Klusák. Malta si ovšem nadále udržuje vysokou popularitu kvůli mnohem lepšímu počasí, než jaké panuje v Anglii.
Na třetí příčce zájmu o studium angličtiny jsou Spojené státy. „V zimní sezóně nejsou do USA žádné přímé lety, v létě by ale měly fungovat do New Yorku,“ upřesňuje šéf CK INTACT.
-náct nebo -cet?
Málokdo touží po tom, ocitnout se při výuce v roli Milana Šteindlera z filmu Vrať se do hrobu. Většina zájemců o studium jazyka čím dál víc upřednostňuje pobyt mezi vrstevníky. Zahraniční jazykovky na to reagují a snaží se přicházet s nabídkami šitými více na míru jednotlivým věkovým skupinám. Aby nehrozilo, že čtyřicátník skončí mezi teenagery nebo naopak.
„Horkou novinkou je například škola EC Londýn Covent Garden, která nabízí obecnou i obchodní angličtinu a kterou navštěvují výhradně studenti starší třiceti let,“ uvádí Klusák.
Nejpočetnější skupinu zákazníků ovšem představují u INTACTu mladí lidé ve věku 15 až 18 let. Atraktivní prázdninové pobyty pro teenagery s výukou angličtiny v Anglii a na Maltě a s bohatým doprovodným programem se obvykle vyprodají už na jaře.
Zahraniční jazykovky nabízejí teenagerům buď kurzy pro mládež od 12 do 17 let, nebo pro studenty od 16 do 20 let. V čem je rozdíl? Zatímco mladší, čtrnácti- až patnáctiletí studenti mají rádi pečlivě zorganizovanou celou dobu kurzu a vítají doprovodný program nabitý zábavnými aktivitami, starší studenti už chtějí mít i volný čas pro sebe. „Kurzy pro studenty ve věku 16 až 20 let mají obvykle program na tři odpoledne a tři večery v týdnu a celodenní sobotní výlet. Zbylá odpoledne a večery mohou strávit podle svých představ,“ popisuje Klusák. Studium s CK INTACT probíhá vždy na akreditovaných školách s rodilými mluvčími s pedagogickým vzděláním a praxí. V nabídce jsou i kurzy s pedagogickým doprovodem.
Pokud jde o ubytování, nejvyhledávanější je hostitelská rodina. Její bonus je v tom, že vlastně v cizí řeči komunikujete i „doma“. Na kurzech ale můžete bydlet klidně i na školní koleji nebo v hotelu. „Abyste byli s pobytem spokojení, určitě si zvolte ubytování podle vlastního gusta,“ doporučuje Klusák. Zároveň upozorňuje na příjemnou novinku v rámci ubytování, kdy některé školy začaly garantovat bezdrátové připojení k internetu v hostitelských rodinách zdarma. „To dříve buď nebylo, nebo bylo, ale za příplatek,“ podotýká.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist