Více než 100 let byl zápas nedílnou součástí olympijských her, po OH 2016 v Riu de Janeiro však z programu vypadne a bude nahrazen novým sportovním odvětvím. Zápas byl součástí už starověkých olympiád a nechyběl ani na prvních novodobých hrách v roce 1896. Po krátké přestávce se vrátil do programu OH v roce 1920, od roku 2004 zápasily na olympijských žíněnkách i ženy.
Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru ho navrhl vyřadit z programu olympijských her pro rok 2020 zápas. Naposledy potkal stejný osud baseball a softbal, které byly vyškrtnuty v roce 2005. O čtyři roky později byly naopak přijaty golf a ragby o sedmi hráčích, jež v Riu zažijí obnovenou premiéru.
"Dnešní rozhodnutí není konečné. Valné shromáždění je suverénní a jeho zasedání přinese konečné rozhodnutí," řekl mluvčí MOV Mark Adams po zasedání patnáctičlenného výkonného výboru.
Mezi další ohrožené sporty údajně patřily moderní pětiboj, taekwondo, badminton a stolní tenis. Změnu musí schválit v září v Buenos Aires valné shromáždění MOV, které zároveň doplní do programu jiný sport.
V úvahu přicházejí wakeboarding, squash, sportovní lezení, kolečkové bruslení, karate a bojové umění wu-šu. O návrat na hry usilují také baseball a softbal, které byly vyškrtnuty v roce 2005. Kandidáta na uvolněné místo v programu vybere v květnu v Petrohradu výkonný výbor MOV.
Před jednáním výkonného výboru v Lausanne byl přitom za sport nejvíce ohrožený vyřazením považován moderní pětiboj, v němž loni v Londýně získal David Svoboda zlatou medaili.
"Jestli pětiboj zůstal, tak to je pro nás dobrá zpráva. Protože obecně platí pro každý sport, i pro atletiku či plavání, že mít statut v olympijském hnutí je stěžejní informací," řekl ČTK reprezentační trenér moderních pětibojařů Jakub Kučera.
Moderní pětiboj dostal u funkcionářů v tajném hlasování důvěru. Členové výkonného výboru volili podle Adamse v několika kolech, který sport nebude zařazen mezi 25 kmenových olympijských sportů. Podle anonymního zdroje AP se v posledním kole rozhodovalo mezi zápasem, moderním pětibojem, taekwondem a pozemním hokejem. Předseda MOV Jacques Rogge se hlasování zdržel.
Programová komise MOV připravila před jednáním patnáctičlenné exekutivy analýzu jednotlivých sportů, v níž hlavními kritérii byly světová rozšířenost a popularita, televizní sledovanost, prodej vstupenek a přístup k dopingu. Žádný oficiální žebříček ale nesestavila.
Zápasníky rozhodnutí výkonného výboru MOV zaskočilo. "Na jednu stranu je to pro mne velké překvapení, protože zápas patří k nejstarším olympijským sportům. Na druhou stranu mezinárodní zápasnická federace neudělala nic pro to, aby udělala atraktivnější pravidla pro diváky. Sledovanost zápasu na olympiádě klesala a zřejmě i to ovlivnilo rozhodnutí MOV," řekl Lohyňa slovenským médiím.
Čeští a českoslovenští zápasníci získali na olympijských hrách jednu zlatou, sedm stříbrných a sedm bronzových medailí. O nejcennější kov se na OH 1972 v Mnichově postaral Vítězslav Mácha v řecko-římském stylu v kategorii do 74 kg.
Mácha je též dvojnásobným mistrem světa, jeden titul přidal rovněž Jozef Lohyňa. Po rozdělení Československa se o medaile z velkých akcí starali především Marek Švec a Petr Švehla.
Posledním čs. medailistou pod pěti kruhy byl v roce 1988 v Soulu Jozef Lohyňa, bronzový ve volném stylu do 82 kg.
1987 Senior European Championships 82 kg Jozef Lohyna CSSR vs Andrzej Radomski POL
1987 Senior European Championships 82 kg Jozef Lohyna CSSR vs Andrzej Radomski POL
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist