Zákonodárci chystají v rámci povinného ručení nový odvod: 3 % z předepsaného pojistného. To se může projevit i na růstu cen, varuje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.
Od roku 2006 klesly průměrné ceny v povinném ručení o 26 %, což je v době ekonomické krize a růstu cen všech nákladů (hlavně na zdraví) nevídaný efekt pro zákazníky.
"Dostali jsme se až na průměrné pojistné kolem 2900 korun," uvádí Síkora s tím, že povinné ručení je fenoménem posledních let. Pojišťovny postupně nabízely stále výhodnější nabídky. "Nenazýval bych to však dumpingem, ten je přece jen úmyslným jevem. Na českém trhu šlo podle mého názoru o vzájemné reakce výší cenových nabídek," dodává Síkora.
Konkurenti se k tomu prý nutili navzájem, cena neklesla skokově, ale postupně. Vloni si ale pojišťovny začaly uvědomovat, že zašly až pod ekonomickou rentabilitu. Pojistné sice klesalo i v druhé polovině loňského roku, ale pokles již nebyl tak výrazný jako v předchozích letech.
Cenová válka v Česku tak podle Síkory ustává, respektive musí ustat. Mohla by totiž položit některé menší pojišťovny, které třeba i nejsou na trhu tak dlouho. Neměly by z čeho tyto ztráty pokrýt.
Například pojišťovna Direct na český trh vstupovala s tím, že bude mít nejnižší náklady a nejnižší ceny. Ani ona však nebyla schopna ustát se svými nízkými náklady tak nízké ceny.
Očekávání jejích akcionářů se také ukázala jako špatně spočítaná. Nízké ceny prostě negenerovaly takové zisky, samozřejmě tomu tak trochu "pomohla" také ekonomická krize, doplňuje Síkora.
Porostou ceny povinného ručení?
Podle Síkory se tak dá brzy očekávat zvýšení cen povinného ručení. Akceleraci by navíc mohly výrazně "podpořit" některé iniciativy politiků. "Jedním z příkladů je snaha poslanců zavést odvod z předepsaného pojistného na povinném ručení, a to ve prospěch hasičského záchranného sboru, potažmo celého Integrovaného záchranného systému," upozorňuje výkonný ředitel České asociace pojišťoven.
V parlamentu už jednou byl návrh na tento odvod ve výši 6 %, který neprošel. "Vím ale, že se nyní připravuje vytvoření Fondu zábrany škod, do kterého by pojišťovny měly platit 3 % z předepsaného pojistného," říká Síkora.
To samo o sobě je podle něj technicky nesmyslné, protože nelze vyplácet z předepsaného pojistného, ale až z přijatého pojistného.
"Co je však důležitější: jedná se o další formu skrytého zdanění, obzvláště v době, kdy například premiér Nečas slibuje, že již nebude zvyšovat daně a že nechce žádné skryté daně," tvrdí Síkora. A zároveň varuje, že pojišťovny tato 3 %, která by musely odvádět, prostě převedou na klienta. A je podle něj třeba počítat i s vedlejšími náklady.
Povinné odvody pojišťovny odmítají
ČAP nyní vyvíjí iniciativy, aby tento návrh v parlamentu nebyl přijat. "Pojišťovny by neměly nést trojnásobné zatížení ve prospěch hasičů, respektive složek Integrovaného záchranného systému. Jsou přece placeny z našich daní," míní Síkora.
Pojišťovny už nyní dobrovolně platí hasičům náklady za zásahy při dopravních nehodách. "V současnosti hasičům hradíme vyfakturované náklady dle dohodnutých parametrů podle rozsahu záchranné akce. Jedná se o objem, který ročně činí až 100 milionů korun," dodává Síkora.
Návrh na zavedení odvodů z pojistného oficiálně zatím nepadl, ale asociace pojišťoven očekává, že se objeví na Hospodářském výboru Poslanecké sněmovny někdy koncem března.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist