Zájem žen o životní pojištění v posledních dnech vzrostl až o desítky procent. Vyplývá to z údajů největších pojišťoven.

Od 21. prosince se kvůli rozhodnutí Evropského soudu sjednotí sazby podle pohlaví. To bude v praxi znamenat zdražení životního pojištění pro ženy až o desítky procent. Proti tomu stejný produkt pro muže mírně zlevní.

Dosud vycházelo toto pojištění díky menším rizikům pro ženy výhodněji. 

"Zájem žen o uzavření životního pojištění stoupl meziročně o více než 20 procent. Předpokládáme, že jak se bude datum 21. prosince přibližovat, bude se tento nárůst zvyšovat," uvedl ředitel životního pojištění ČSOB Pojišťovny Vladimír Dvořák.

Ženy, které uvažují o uzavření životní pojistky, by měly té možnosti využít před 21. prosincem. Stejně tak i ty ženy, které chtějí v blízké budoucnosti například rozšiřovat rizika či zvyšovat pojistnou částku. I na ně by pak měly nové podmínky vliv, dodal.

Rozdíly mezi současnými a novými cenami jsou citelné. Například pětačtyřicetiletá žena za klasickou pojistku pro případ smrti a následky úrazu a invalidity s cílovou částkou jeden milion korun doplněnou o pojištění trvalých následků úrazu s cílovou částkou nyní platí měsíčně 1200 korun. Nově bude muset platit měsíčně téměř 2200 korun. 

Počet žen uzavírajících životní pojištění postupně narůstá i u Allianz.

"Vyšší zájem pociťujeme od jara. Od července pak evidujeme měsíční počet pojištěných žen dokonce mnohem vyšší než počet mužů. V listopadu se poměr žen k mužům dostal až na 60 procent ve prospěch žen," řekl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Zatímco za první pololetí byl podle něj průměrný počet pojištěných žen 3500 měsíčně, v říjnu jejich počet atakoval hranici 5000 a v listopadu to bylo dokonce 5700.

Kooperativa v listopadu zaznamenala desetiprocentní zvýšení zájmu o pojištění žen.

V České pojišťovně se zájem žen o životní pojištění proti předchozím několika týdnům dramaticky nemění. "Meziročně evidujeme nárůst v řádu několika procent tak, že se poměr sjednaných smluv mezi muži a ženami srovnal," upozornil Jan Marek z tisového oddělení ČP.

Téměř všechny pojišťovny změní sazby až v poslední možný termín. Například v ČP lze pojistnou smlouvu se současnými podmínkami sjednat až do večera 20. prosince.

 Pojištění


Každá druhá pojistka je v cizině sjednána online. Zjistěte proč a zda se to vyplatí i Vám.>> Průvodce pojištěním


 

Některé pojišťovny ovšem sjednotily sazby již dříve. Pojišťovna České spořitelny u životního pojištění Flexi sjednotila sazby již od října letošního roku, a to jejich vzájemným přiblížením.

"Ženám jsme cenu za vybraná rizika zvýšili zhruba o 60 až 70 procent, mužům naopak snížili o 20 až 30 procent," upozornila mluvčí pojišťovny Jana Jirásková. UNIQA pojišťovna nasadila nové rovné sazby pro muže a ženy od 1. prosince. Nicméně ženy mohly ještě získat pojištění životních rizik za původní výhodnější pojistné do 10. prosince.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru