Na konci ledna skončila své období Hilary Clinton, která se rozhodla ve funkci americké ministryně zahraničí nepokračovat. Na jejím postu ji nahradil John Kerry – politik s velmi zajímavou kariérou a historií, o kterém toho ale neamerická veřejnost příliš neví. Jaká témata jsou spojena s touto novou klíčovou osobností zahraniční politiky USA, jaké se objevily reakce na jeho zvolení a jaké kroky již ve své funkci stihnul podniknout?

John Forbes Kerry, narozený v prosinci 1943, byl dost možná ke své kariéře předurčen už od dětství. Jeho otec, Richard Kerry, byl politicky aktivní, a v tomto prostředí také svého syna vychovával. Ten dokonce několik let svého dětství strávil kvůli práci svého otce v Evropě. Zajímavostí pro české čtenáře je, že dědeček současného ministra zahraničí byl německý Žid, který pocházel z Berounska.

Voják vystupující proti válce

Stejně jako jeho otec vystudoval John Kerry Yale University a obdržel právnický diplom. Po ukončení studia se přidal k americkému námořnictvu, jelikož, jak později komentoval, „to byla správná věc“. Jako příslušník ozbrojených sil sloužil několik měsíců ve válce ve Vietnamu.

Po svém návratu se přidal k organizaci „Vietnam Veterans Against the War“ (Veteráni z Vietnamu proti válce). Byl jedním z těch, kteří se nebáli mluvit otevřeně o hrůzách tohoto konfliktu. V roce 1971 měl možnost promluvit jako zástupce této organizace k senátnímu výboru pro mezinárodní vztahy: „Mohli jsme přijet zpět do této země, mohli jsme být potichu, mohli jsme mlčet, mohli jsme nemluvit o tom, co se dělo ve Vietnamu. My ale věříme, kvůli tomu, co skutečně ohrožuje naši zemi – ne bolševici, ale naše vlastní zločiny – že musíme promluvit.“ I přesto ale kvůli svému zapojení ve válce přišel při volbě nástupce Hilary Clinton o podporu jednoho ze senátorů.

Byl jím anti-militantní Republikán Rafael Cruz, senátor z Texasu. Jeho vyjádření vypadalo takto: „Máme dva možné budoucí ministry zahraničí, Johna Kerryho a Chucka Hagela, již jsou oba očividně proti nám. Asi jen o něco méně než fanatičtí fanoušci americké armády.“ Cruz byl jedním ze tří senátorů, kteří hlasovali proti nástupu Kerryho do funce. Kerry tak svou nominaci obhájil 29. ledna 2013 velice přesvědčivě s poměrem hlasů 94:3 pro jeho zvolení.

Jeho kariérní zkušenosti oceňuje i Barack Obama

Hlasování o tom, zda se Kerry stane ministrem zahraničí, ale předcházela jeho poměrně dlouhá politická kariéra. Jako zástupce státu Massachusetts strávil v americkém senátu necelých pět volebních období – působil v tomto orgánu od roku 1984.

Zabýval se mnohými tématy, ale jednou z jeho výrazných snah bylo zasazování se o zlepšení situace válečných veteránů. Vystupoval také proti válce v Iráku, na čemž postavil svou prezidentskou kampaň, když roku 2004 kandidoval na prezidenta USA proti Georgi Bushovi Jr.

Do úřadu ministra zahraničí ho navrhl znovuzvolený prezident Barack Obama. Svůj návrh zdůvodnil tím, že celý Kerryho život ho připravoval pro tuto roli, a zdůrazňoval jeho respekt a sebevědomí, které měl možnost nabýt od světových osobností. Také Hilary Clinton se stavěla ke Kerryho nominaci pozitivně – šlo prý o skvělou volbu. „Bude schopný zachovat a rozšířit roli Ameriky jakožto globálního vůdce,“ uvedla ve svém prohlášení.

Jako ministr zahraničí působí John Kerry již téměř měsíc. Za tuto dobu se stihnul setkat s množstvím významných osobností zahraniční politiky stejně jako se zástupci množství států. První kroky americké zahraniční politiky pod jeho vedením se týkaly reakce na smrt amerického velvyslance v Libyi ze září 2012 a s tím spojenou ochranou amerických diplomatů. „Garantuji vám, že od tohoto rána bude všechno, co udělám, zaměřeno na ochranu a bezpečnost našich lidí,“ sdělil první den v novém úřadu médiím. Co přesně to ale bude? Na to si budeme muset počkat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist