Hokejisté Litvínova začali výhrou čtvrtfinálovou sérii čtvrtfinále play-off extraligy. Utkání rozhodl gól, který vstřelil ve 21. minutě v přesilové hře František Lukeš, čisté konto vychytal Pavel Francouz. V dalším čtvrtfinálovém utkání Třinec před svými diváky dokázal Spartě nastřílet čtyři góly a do druhého zápasu půjdou s výhodou.

Hrálo se i na druhém pólu tabulky, kde Chomutov ve skupině o udržení podlehl Liberci a už je jisté, že bude hrát baráž o udržení v nejvyšší soutěži, která čeká na první dva týmy první ligy a poslední dva z extraligy.

Jediný gól rozhodl

Litvínovští zápas rozhodli na začátku druhé části hry čtyřminutovou přesilovku pěti proti čtyřem zásluhou Lukeše. Plzeňští měli několik šancí,a le vyrovnat se jim už nepodařilo i když osm minut před koncem měli téměř minutu přesilovou hru pět na tři. Necelé tři minuty před koncem se pak domácí nevyužili ani v půlminutové power-play.

"Byl to klasický zápas play-off. Když nedáme šance, které jsme měli, nemůžeme vyhrát," řekl plzeňský útočník Václav Pletka. Omluvenkou na konci základní části byly zdravotní problémy velké části kádru, teď je ale situace jiná. "Asi deset lidí bylo marod, ale teď je play-off, což je úplně jiná soutěž. Prohráli jsme však zatím jen první zápas, protože jsme nedali góly," podotkl Pletka.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov 0:1 (0:0, 0:1, 0:1)

Branka a nahrávky: 21. Lukeš (Kousalík, Hübl). Rozhodčí: Hribik, Minář - Ondráček, Pešek. Vyloučení: 5:12, navíc Lev a Dvořák (oba Plzeň) oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 6854. Stav série: 0:1.

Plzeň: Mazanec - Slovák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Havíř, Frolo - Johnson, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - P. Sedláček, Vampola, Lev - Hollweg, Kašpařík, Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš - Majdan, Hübl, Lukeš - Baláž, Piroš, Ručinský - Rapáč, J. Černý, R. Pšurný - Martynek, Hanzl, Trávníček. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Tři přesilovky a výhra je doma

Třinečtí hokejisté zápas rozhodli třemi využitými přesilovkami. O nulu na jejich kontě se se společně podělili gólmani Šimon Hrubec a Peter Hamerlík. Ten musel hrubce vystřídat po nešťastném zásahu kotoučem do hlavy, hned potom, co mu po střetu s protihráčem spadla přilba a je podezření, že má zlomeninu lícní kost.

Pražané si podrazili nohy sami když v první třetině neproměnili hned dvě trestná střílení. Třinec vpadl do zápasu velkolepě a už na konci druhé minuty, kdy dal vedoucí gól Adamský.

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Adamský (Polanský, Klimenta), 22. Zíb, 31. M. Růžička (Galvas, Roth), 49. Peterek (Rákos). Rozhodčí: Fraňo, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:9, navíc Pacovský (Sparta) 10 minut. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4372. Stav série: 1:0.

Třinec: Hrubec (19. Hamerlík) - Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Lojek, Kania, Ovčačík, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Hrňa, Zagrapan, Orsava. Trenéři: Turek a Janků.

Sparta: Pinc - Hunkes, Gřegořek, Pilař, Sičák, Philipp, Jan Hanzlík, Milam, Krstev - Tenkrát, Broš, Jar. Svoboda - Pacovský, J. Hlinka, P. Ton - I. Rachůnek, Přibyl, Hovorka - S. Treille, Forman, Bahenský. Trenéři: Jandač a Votruba.

Skupina o udržení

Hráči Chomutova prohráli ve druhém zápase skupiny o udržení v extralize s Libercem 1:2 a jsou tak prvním jistým účastníkem baráže. Nováček soutěže ztrácí čtyři kola před koncem nadstavbové části třináct bodů na Karlovy Vary. Liberec, o jehož výhře rozhodl ve třetí třetině Tomáš Urban, se přiblížil Energii na pět bodů.

Piráti Chomutov - Bílí Tygři Liberec 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 21. Důras - 36. Čakajík (T. Pospíšil, Kudrna), 48. Urban (Bárta, D. Špaček). Rozhodčí: Hodek, A. Jeřábek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 3815.

Chomutov: Hanuljak - Pavlas, Pulpán, Palin, Bartejs, Rutta, Mrázek, J. Stehlík - D. Hruška, T. Káňa, Kubinčák - Šagát, Zálešák, Hřebejk - Důras, Sikora, Hromas - Seman, Kraft, M. Procházka - Divíšek. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Beck.

Liberec: Vošvrda - Čakajík, Derner, Čutta, Šimek, Kolmann, Výtisk, Štich - Bulíř, P. Nedvěd, Dušek - T. Pospíšil, Bulík, Kica - Kudrna, Filippi, Víšek - Bárta, T. Urban, D. Špaček. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 11. T. Svoboda (L. Čermák), 62. Němec (Erat, Dujsík) - 10. Skuhravý (J. Doležal). Rozhodčí: Šír, Šindler - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:7, navíc Gründling (K. Vary) 10 min. Bez využití. Diváci: 4989.

Kometa Brno: Trvaj - Kováčik, Malec, Žižka, Dujsík, M. Hruška, Švrček, Valach - H. Zohorna, L. Čermák, Burian - T. Svoboda, J. Hruška, Jakub Svoboda - Holec, Petrovický, Lušňák - Erat, Němec, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Oslizlo a Beran.

Karlovy Vary: Mensator - D. Nosek, Parýzek, J. Látal, Kloz, Prošek, Gründling, Přindyš - Kumstát, Zaťovič, Pech - Zucker, Skuhravý, J. Doležal - Koblasa, Vachovec, Skladaný - Pohl, Košťál, T. Rohan - Roman Vlach. Trenéři: Žemlička, Kverka a Kněžický.

1. HC Kometa Brno 54 17 8 9 20 154:161 76
2. HC Energie Karlovy Vary 54 20 2 7 25 138:152 71
3. Bílí Tygři Liberec 54 16 3 12 23 141:183 66
4. Piráti Chomutov 54 11 10 5 28 130:183 58